CELLULIT: sposoby na pozbycie się skórki pomarańczowej
Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu działaj zdecydowanie i systematycznie. Możesz stosować kremy na cellulit, dietę, ruch i masaż antycellulitowy. Najlepsze efekty dadzą jednak profesjonalne zabiegi.
Spis treści
- Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
- Jak się pozbyć cellulitu?
- Metody usuwania cellulitu w gabinecie kosmetycznym
- Dieta na cellulit
- Masaż - skuteczny sposób walki z cellulitem
- Zabiegi na cellulit w gabinecie medycyny estetycznej
Cellulit znany jest kobietom na całym świecie. Niektóre nie doświadczają go nigdy, inne już w wieku nastoletnim mają z nim problem. Według najnowszych badań ponad 90 proc. mieszkanek krajów cywilizowanych ma pomarańczową skórkę. I to bez względu na tuszę czy wiek. Cellulit mają kobiety i otyłe, i bardzo szczupłe. Te, które urodziły kilkoro dzieci i nastoletnie dziewczyny.
Zobacz: Jakie są stopnie cellulitu i jak je rozpoznać?
Dlaczego na cellulit nie narzekały nasze babki? Głównie dlatego, że prowadziły zupełnie inny tryb życia. Nie chorowały na otyłość, były zmuszone do większego ruchu i aktywności, często nie miały typowo siedzącej pracy, nie korzystały również z antykoncepcji hormonalnej i wielu innych pożytecznych leków i wspomagaczy. Dobra pielęgnacja, właściwa dieta i spora dawka ruchu mogą sprawić, że uda ci się zlikwidować cellulit w początkowej fazie, a na pewno nie dopuścić do rozwoju skóry materacowej, której nie można zlikwidować nawet specjalistycznymi zabiegami medycyny estetycznej.
Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
Jak się pozbyć cellulitu?
Jest wiele sposobów walki z pomarańczową skórką. Są skuteczne, jeśli są stosowane jednocześnie i systematycznie. Sam krem, choćby kosztował majątek, nie wystarczy. Tajemnica sukcesu w walce ze skórką pomarańczową tkwi w wytrwałości i zmianie trybu życia. Rozwojowi pomarańczowej skórki sprzyja leniwe, mało rozsądne życie. Jeśli przez cały dzień siedzisz przed komputerem, a zmęczenie i stres “leczysz” kawą i kolejną tabliczka czekolady lub paczką chipsów, nie dziw się, że twoje ciało czuje się zaniedbane i nie odwdzięcza się pięknym, ponętnym wyglądem.
By pokonać cellulit, trzeba działać na wielu frontach. Ruch, zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia pielęgnacja należą do najważniejszych. Jeśli codziennie poświęcisz godzinę na szybki spacer i gimnastykę, jeśli przestaniesz żywić się byle jak i byle gdzie, jeśli po kąpieli przeznaczysz kilka minut na wtarcie w ciało balsamu i automasaż – możesz liczyć na sukces. Preparaty antycellulitowe zawierają składniki wzmacniające skórę i obkurczające naczynia krwionośne. Trzeba je jednak intensywnie wmasowywać dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Masaż jest bardzo ważny, bo działa drenująco na skórę, tzn. pobudza krążenie krwi i pracę komórek, wspomaga odprowadzanie wody i limfy z tkanek.
Kosmetyki na cellulit
Składniki kosmetyków antycellulitowych można podzielić na 3 grupy:
- stymulujące proces lipolizy – pobudzają spalanie tłuszczu. Są to substancje blokujące receptory alfa (m.in. metyloksantyny: kofeina, teofilina, aminofilina, teofilina, ksantyna, rutyna, escyna). Są też substancje wpływające na obniżenie nadmiernej ilości glukozy we komórkach (żeńszeń, fasola, jambol, karanta). Inne popularne składniki pobudzające lipolizę to: L- karnityna, retinol, koenzym A, olejki eteryczne: cynamonowy i imbirowy;
- uszczelniające naczynia krwionośne, poprawiające krążenie i przeciwobrzękowe (przeciwdziałające zatrzymywaniu wody i toksyn w skórze). Są to m.in. algi zielone i brunatne, bluszcz pospolity, nostrzyk żółty, arnika górska, miłorząb japoński dwuklapowy, ziele skrzypu polnego, kasztanowiec, olejki eteryczne: geraniowy, jałowcowy, neroli;
- ostatnią grupą substancji stosowanych w kosmetykach antycellulitowych są składniki: ujędrniające (stymulujące poprawę napięcia i elastyczności w skórze), nawilżające i wygładzające, a także optycznie zmniejszające objawy cellulitu. Tego typu składniki wizualnie poprawiają wygląd skóry, gdyż prawidłowo napięta skóra niweluje objawy cellulitu.
Źródło: TVN Style/ x-news
Metody usuwania cellulitu w gabinecie kosmetycznym
Dieta na cellulit
W twoim menu powinno być jak najwięcej błonnika. W diecie antycellulitowej korzystne działanie mają obie jego frakcje: nierozpuszczalna w wodzie, która zabezpiecza przed zaparciami i rozpuszczalna, który spowalnia wchłanianie tłuszczu. Źródłem nierozpuszczalnego są np. grube kasze, brązowy ryż, a rozpuszczalnego – cytrusy i jabłka.
Masaż - skuteczny sposób walki z cellulitem
Jedną z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem jest regularny masaż. Miejsca dotknięte cellulitem należy masować przynajmniej raz dziennie np. pod prysznicem lub tuż po kąpieli. Oto przepis na codzienny masaż i pielęgnację antycellulitową:
- Zaczynasz od naprzemiennego prysznica - ciepłego i zimnego. Zmiana temperatury sprawi, że krew będzie lepiej krążyć. Pod prysznicem szorstką gąbką lub rękawicą z trawy morskiej rób masaż pobudzający krążenie. Zawsze kieruj się w stronę serca.
- 2-3 razy w tygodniu rób peeling ciała. Dzięki temu wygładzisz naskórek, składniki aktywne kremu wnikną głębiej w skórę. Możesz wykorzystać tani i szybki przepis na peeling kawowy: 2 łyżki oliwy wymieszaj z 2 łyżkami fusów z kawy. Dokładnie nacieraj ciało peelingiem przez kilka minut.
- Wcieraj energicznie przez kilka minut preparat antycellulitowy.
- Jeśli masz skórę naczynkową, unikaj preparatów rozgrzewających oraz zawierających ksantyny, np. kofeinę lub teofilinę. Działają rozkurczowo na naczynka krwionośne, osłabiając ich kruche ścianki.
Podczas wcierania preparatu antycellulitowego stosuj minidrenaż limfatyczny – intensywny zabieg przyspieszy pojawienie się efektów. A zatem podnieś nogę, oprzyj ją nieco wyżej i zaczynamy:
- Ułóż dłonie na udzie po obu stronach kolana.
- Umieść kciuki na przedniej części uda.
- Uciskając, przesuń szybko dłonie w górę uda, aż do pośladka. Powtórz 10 razy.
- Ułóż dłonie na i pod kolanem.
- Uciskając, przesuń szybko dłonie w górę. Też 10 razy.
Zabiegi na cellulit w gabinecie medycyny estetycznej
Jeśli domowe sposoby na cellulit i odpowiednie ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych skutków, może to oznaczać, że cellulit znajduje się w zaawansowanym stadium. Wtedy najlepiej udać się po pomoc do jednego z gabinetów kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Dostępne zabiegi w krótkim czasie poprawiają elastyczność i gęstość tkanki, skóra szybko zaczyna wyglądać dużo lepiej. Zabiegi są jednak dość kosztowne i trzeba je stosować w seriach.
- Endermologia - masaż specjalnymi wałkami, które chwytają fałd skórny i go zgniatają. Zabieg wzmacnia skórę, działa przeciwobrzękowo. Bywa bolesny.
- Masaż pompą próżniową (vacuum) - poprawia ukrwienie miejsc zajętych cellulitem, pobudza krążenie limfy. Polecany na miejsca trudne do rozmasowania ręcznie, np. miękki brzuch.
- Ultradźwięki - przyspieszają "wypędzenie" tłuszczu z komórek, zmiękczają zwłóknienia. Warto je stosować z masażem lub zabiegiem kosmetycznym, bo wtedy lecznicze składniki docierają głębiej.
- Mezoterapia - ostrzykiwanie skóry preparatami poprawiającymi przemianę materii w komórkach i napinającymi skórę. Dobre efekty tylko w połączeniu z masażem.
- Laser - emituje światło, które wnika do tkanki podskórnej, zwiększa gęstość kolagenu. Skóra staje się lepiej napięta i bardziej zwarta.
- Body wrap, hannan-body, guam - to zabiegi ujędrniające, dobre podczas odchudzania. Ciało jest smarowane preparatami silnie pobudzającymi krążenie (algi, olejek cynamonowy, imbir) i ciasno owijane folią. Zabiegi ułatwiają spalanie tłuszczu, działają przeciwobrzękowo.
Uwaga! Upewnij się, czy wybrany zabieg nie ma przeciwwskazań. Zwykle należą do nich: zapalenie żył (zakrzepica), rozedma płuc, niewydolność nerek, ciąża, epilepsja (padaczka), nowotwory, cukrzyca. Zabiegi nie są też wskazane przez co najmniej trzy miesiące po jakiejkolwiek operacji.
miesięcznik "Zdrowie"