WYPADANIE WŁOSÓW jesienią. Sposoby na nadmierne wypadanie włosów

2018-10-23 10:23

Wypadanie włosów jesienią to fizjologiczna norma - zwykle tracisz około 50 włosów dziennie, jesienią - trochę więcej, nawet do 100. Jeśli jednak wypadanie włosów zamiast się zmniejszać, narasta, najwyższy czas pospieszyć włosom na ratunek. Oto sposoby na prawidłową pielęgnację włosów jesienią.

WYPADANIE WŁOSÓW jesienią. Sposoby na nadmierne wypadanie włosów
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy wypadają codziennie, ale nawet tego nie zauważamy. Jesienią, gdy wypadanie się nasila, mamy wrażenie, że jest to związane z chorobą,a  to proces całkowicie normalny.

Spis treści

  1. Dlaczego włosy wypadają jesienią?
  2. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Pięć kroków
  3. Wypadanie włosów jesienią - dopasuj szampon
  4. Wypadanie włosów jesienią - balsamy i odżywki

Wypadanie włosów jesienią nikogo nie dziwi i nie powinno budzić niepokoju, o ile trwa krótko. Jesień to okres przejściowy, kiedy zmienia się pogoda, otoczenie i również nasza skóra. Wysuszona po lecie skóra potrzebuje dużej dawki nawilżenia, a nasz organizm prosi się o wprowadzenie odpowiednich składników odżywczych. Słaby stan organizmu objawia się często łamliwością paznokci, problemami cery i właśnie nadmiernym wypadaniem włosów. Bywa, że problem jest tak poważny, że jedynym wyjściem okazuje się wizyta u lekarza trychologa. Póki możesz tego uniknąć, wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów na odżywienie włosów i skóry głowy.

Dlaczego włosy wypadają jesienią?

Wzmożone wypadanie włosów jesienią nie musi być spowodowane błędami w pielęgnacji. Za sezonowe wypadanie włosów po lecie odpowiadają głównie hormony. Największe znaczenie ma w tym przypadku żeński hormon estrogen, który latem i wiosną wydzielany jest w większej ilości z powodu słońca, a jesienią i zimą jego wydzielanie jest ograniczone. Wzrasta natomiast poziom testosteronu.

Na włosy ma wpływ pogoda - mróz i silne wiatry szkodzą włosom i skórze głowy. Najlepiej jesienią i zimą wiązać włosy przed wyjściem z domu i nosić czapkę. Ważne jest również cierpliwe szczotkowanie włosów.

Wiosną i latem zauważamy wysoki poziom witalności, polepszenie się stanu skóry, włosów i paznokci. Jesienią natomiast stymulacja hormonalna ustaje i włosy, które do tej pory znajdowały się w fazie wzrostu, kończą cykl życiowy. Testosteron jest wtedy odpowiedzialny za ,,gubienie'' starych włosów i porost nowych. Wypadanie włosów jesienią jest procesem całkowicie normalnym. Nawet, jeśli włosy dosłownie sypią się z głowy, warto ten okres przeczekać. W przypadku, kiedy włosy wychodzą całymi garściami i pomimo stosowania produktów odżywczych nie widzisz poprawy, wtedy należy zgłosić się do lekarza. Pomóc tu może zarówno lekarz trycholog, jak i ginekolog/endokrynolog (jeśli konieczne jest przeprowadzenie badań hormonalnych).

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Pięć kroków

Do jesiennego wypadania włosów należy podejść w kilku etapach:

  • zmień dietę - uzupełnij ją o nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, same oliwki, pestki słonecznika, pestki dyni - również cenne źródło cynku), co drugi dzień zjadaj sporą ilość białka rybiego w różnej postaci, witaminy i owoce. Nie bój się mrożonek - mają dużo wartości odżywczych.
  • Skróć włosy o dobre pięć centymetrów (dla panów dobrym rozwiązaniem byłoby obcięcie włosów na zapałkę, a w niektórych przypadkach na zero).
  • Zmniejsz użycie suszarki do niezbędnego minimum (tylko, jeśli używasz gorącego nawiewu. Chłodne i letnie powietrze nie niszczy włosów i możesz je suszyć w ten sposób codziennie) podobnie postępuj z urządzeniami prostująco-zakręcającymi.
  • Nawilżaj włosy. Przed umyciem włosów (np. przygotowując kolację) nałóż na nie nawilżającą maskę lub ulubiony olejek - trzymaj na włosach ok. godziny. Po umyciu nałóż na długość włosów jedynie lekką odżywkę.
  • Dbaj o skórę głowy. Regularnie wykonuj delikatne peelingi skóry głowy, myj ją delikatnie bardzo łagodnymi preparatami i dbaj o jej nawilżenie. Jeśli masz problemy z przetłuszczaniem się skóry głowy, wtedy nie wykonuj masaży, nie spłukuj głowy gorącą wodą i nie zażywaj gorących kąpieli. Rozgrzana skóra poci się i tłuści.

Wypadanie włosów jesienią - dopasuj szampon

Po zastosowaniu tzw. ''pięciu kroków'', zabierz się za dobranie odpowiednich preparatów. Na co dzień i od święta. Może się bowiem okazać, że od lat używasz kosmetyków do włosów przetłuszczających się, podczas gdy tak naprawdę masz włosy mieszane. To dlatego coraz częściej swędzi cię skóra głowy, pojawia się łupież, a włosy wyglądają po wysuszeniu jak stóg siana. Włosy mieszane, czyli tłuste u nasady i suche na końcach - szybko tracą świeżość i formę. Są najpowszechniejszym rodzajem włosów i niestety najbardziej uciążliwym. Wymagają używania kilku preparatów - innego do mycia włosów, innego do odżywiania końcówek.

Zobacz: Co wpływa na złą kondycję włosów i ich wypadanie?

Z kolei włosy przetłuszczające się łatwo się elektryzują i deformują pod czapką czy chustką. Już w kilka godzin po umyciu wyglądają na "wczorajsze". Należy zdać się w dużej mierze na szampony ziołowe, pozbawione olejków i zbyt wielu składników zapachowych. Inną zasadą powinni się kierować posiadacze włosów suchych. Najczęściej są również zniszczone, matowe, łamliwe, z rozdwajającymi się końcówkami. Po umyciu i nałożeniu maseczki czy odżywki wciąż trudno je rozczesać. Suche włosy przeważnie zawdzięczamy nieprawidłowemu farbowaniu włosów, wystawianiu bez ochrony na słońce czy niestosowaniu odpowiednich preparatów odżywiających.

  • Najlepiej do codziennego mycia włosów używać bardzo delikatnych szamponów, które w swoim składzie mają jak najmniej składników. Takie szampony, to przede wszystkim preparaty do mycia włosów i ciała dla małych dzieci i niemowląt. Raz na tydzień lub dwa wskazane jest umycie włosów zwykłym szamponem, który pomoże zmyć zanieczyszczenia. Pamiętaj, przy codziennej pielęgnacji skupiaj się na myciu głowy (skalpu), nie włosów na całej długości. W przeciwnym wypadku będziesz notorycznie włosy przesuszać.
Ważne

Co musisz wiedzieć o życiu włosów?

W całym życiu z jednego mieszka włosowego wyrasta 20 włosów, a żywa część włosa jest pod skórą, podczas gdy martwa na powierzchni. Głównymi składnikami włosa są białko, keratyna oraz barwnik melanina, a gładkość i zdrowie zapewniają włosom gruczoły łojowe w skórze głowy.

Wypadanie włosów jesienią - balsamy i odżywki

Jeżeli chodzi o same preparaty, to pamiętaj, że balsam jest raczej pozbawiony właściwości leczniczych czy regeneracyjnych. Przeznaczony do codziennej pielęgnacji, wygładza łuski włosa i ułatwia rozczesywanie, ale nic poza tym. Jest za to wygodny w użyciu, wystarczy nałożyć go na kilka minut, a w tym czasie można dokonać dalszej porannej lub wieczornej toalety. Nakładaj go na włosy (przede wszystkim na końcówki), a nie na skórę głowy, w przeciwnym razie szybciej będą się przetłuszczać. Odżywki zawierają więcej składników regeneracyjnych. Sprawdzony preparat możesz  stosować dwa, trzy razy w tygodniu.

Zobacz: Ekstrakty ziołowe, które działają na urodę

Zamiast preparatów dermatolodzy polecają skrzypową płukankę, najlepiej w połączeniu z korzeniem mydlnicy i łopianu. Włosom pomoże także płukanka z rumianku. Rumianek znany jest ze swych właściwości przeciwzapalnych i łagodzących, np. uporczywe swędzenie skóry głowy. Polecany właścicielom jasnych włosów z uwagi na właściwości rozjaśniające.

Wzmacniająco działa też skrzyp polny, a dokładniej zawarta w nim krzemionka, która zapobiega łamaniu się włosów, hamuje przetłuszczanie skóry głowy i wzmacnia naczynia krwionośne.