Jędrna, napięta i zdrowa skóra. Moc tego kwasu sprawdza się głównie w peelingach

2025-01-15 16:58

Kwas migdałowy w zasadzie nie jest żadną nowością w kosmetyce. raczej przeżywa teraz drugą młodość, podobnie jak inne kwasy AHA. W zasadzie trudno się dziwić: specjaliści chwalą go za niewątpliwą skuteczność przy delikatnym działaniu. Właściwie stosowany i dobrany, nie spowoduje podrażnień. Jak zatem go używać?

Jędrna, napięta i zdrowa skóra. Moc tego kwasu sprawdza się głównie w peelingach
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Kwas migdałowy - jak to działa?
  2. Dla kogo kwas migdałowy?
  3. Jak przebiega kuracja kwasem migdałowym?
  4. Kwas migdałowy jednak w domu? Jak zrobić bezpieczne SPA?

Kwas migdałowy, podobnie jak inne alfa-hydroksykwasy (AHA), stosuje się na skórę, by wyrównać jej koloryt oraz pobudzić regenerację. Zabieg złuszczania skóry kwasem migdałowym sprawia, że cera jest jaśniejsza, bardziej napięta, gładsza i lepiej nawilżona, ma zwężone pory. 

Wiele zakładów kosmetologicznych i klinik medycyny estetycznej oferuje zabiegi z zastosowaniem kwasu migdałowego. Możesz też kupić preparat do domowego użytku. Pamiętaj jednak, że kiedy oddajesz swoją skórę w sprawdzone, profesjonalne ręce, niemal nigdy nie jest stosowany jeden, izolowany składnik i kosmetyk.

Dobierane są właściwe produkty lecznicze i pielęgnacyjne prze i po, plan regeneracyjny jest kilkuetapowy, ze składników, które się nie wykluczają, a wzajemnie wzmacniają działanie. Ważne jest też dobranie stężenia i czasu zabiegu do konkretnej skóry i jej potrzeb.

Pielęgnacja skóry 30-latki

Kwas migdałowy - jak to działa?

Kwas migdałowy działa w warstwie rogowej skóry. Rozluźnia połączenia między komórkami naskórka a cementem komórkowym. W efekcie tego działania następuje złuszczenie powierzchownej warstwy zrogowaciałych komórek. To dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim przy peelingu.

Peeling jest delikatny, ale wywołuje widoczny efekt rozjaśnienia. Odkryte za pomocą kwasu migdałowego młode komórki lepiej chłoną aplikowane kosmetyki. Dlatego peeling migdałowy łączy się z preparatami nawilżającymi skórę. Zależnie od wymagań i potrzeb skóry można łączyć w jednym zabiegu kwas migdałowy np. z pirogronowym (działa antybakteryjnie) oraz z mikrodermabrazją, czyli mechanicznym złuszczaniem skóry.

Ze względu na dużą cząsteczkę kwas migdałowy przenika stopniowo do głębszych warstw skórnych. Regularne stosowanie zapewnia kumulowanie się efektów, zapobiegając powstawaniu zaskórników i niedoskonałości skórnych.

W przypadku cery trądzikowej zmniejsza się łojotok. Kwas migdałowy działa silniej niż glikolowy, ma jednak większe cząsteczki i wolniej wnika w skórę, co sprawia, że nie powoduje zaczerwienienia ani podrażnień.

Dla kogo kwas migdałowy?

Złuszczanie kwasem migdałowym jest polecane zwłaszcza przy cerach problematycznych: wrażliwej, naczynkowej, mieszanej oraz trądzikowej. Jest też bardzo dobry do cery dojrzałej. Kwas migdałowy łączy bowiem łagodne działanie ze skutecznością.

Po zabiegach kwasem migdałowym poprawia się stan skóry wrażliwej, która przestaje reagować tak burzliwie na czynniki zewnętrzne. Przy cerze trądzikowej zmniejsza się łojotok i zasuszają zmiany. Skóra dojrzała robi się jaśniejsza, bardziej napięta i lepiej nawilżona. Cera każdego rodzaju jest wyraźnie wygładzona i rozjaśniona.

Peeling kwasem migdałowym jest skuteczny także przy likwidowaniu płytkich przebarwień, np. po zmianach trądzikowych lub opalaniu (pod warunkiem, że nie są to przebarwienia hormonalne).

Nie ma ograniczeń wiekowych. Pamiętaj jednak, że we wszystkim potrzebny jest umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli twoja dojrzała skóra jest cienka i podatna na uszkodzenia niczym pergamin, najpierw trzeba ją wzmocnić, nim zastosuje się peeling. 

Zaraz po opalaniu również nie ma sensu intensywne złuszczanie. Silnie uszkodzony naskórek sam się łuszczy intensywnie, gojąc i lepiej nie nasilać tego procesu bez porozumienia z dermatologiem. Konsultacja dermatologiczna jest zresztą dobrym pomysłem zawsze, nim wybierzesz kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne dla siebie.

Zobacz także: Przepis na domowy kosmetyk do suchej skóry

Jak przebiega kuracja kwasem migdałowym?

Jak zapewniają kosmetolodzy, nieraz już po pierwszym złuszczaniu skóry kwasem migdałowym widać efekt. Najlepiej jednak zrobić serię kilku zabiegów w odstępie tygodnia. Taka kuracja sprawi, że rezultat czyli rozjaśnienie i odnowa skóry, obkurczenie rozszerzonych porów i zmniejszenie łojotoku, wyrównanie kolorytu oraz nawilżenie skóry utrzyma się przez dłuższy czas.

Kuracje złuszczania kwasem migdałowym warto robić dwa razy do roku. Podczas kuracji i dwa-trzy tygodnie po nie wolno się opalać, korzystać z solarium, a jeśli wychodzimy na słońce, trzeba stosować kremy z filtrem co najmniej 25 SPF.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Kwas migdałowy jednak w domu? Jak zrobić bezpieczne SPA?

Upierasz się, żeby jednak samodzielnie skorzystać z preparatów na bazie kwasu migdałowego? Kupisz je bez problemu, choćby w sieci, ale postaw na pewne źródło i firmę. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Musisz mieć pewność, co faktycznie zawiera opakowanie.

Postaw na kosmetyk uniwersalny. Takie zwykle działają słabiej, ale też nie zrobią ci skóry. Specjalista oceni, czego trzeba twojej cerze. Ty możesz mieć z tym problem i trzeba mieć tego świadomość.

Przeczytaj uważnie ulotkę. Upewnij się, że kosmetyk jest przeznaczony do twojego rodzaju skóry.

Stosuj preparat ściśle z zaleceniami. Nie przekraczaj czasu ekspozycji na preparat i stężenia. Nie potrzebujesz przeciez, żeby podrażniona, przesuszona skóra złaziła ci płatami, piekła, czy jeszcze czegoś gorszego.