Rozstępy: jak skutecznie zlikwidować rozstępy?

2014-06-23 10:23

Problem rozstępów dotyczy prawie 70 proc. kobiet i ok. 40 proc. mężczyzn! Rozstępy to nieestetyczne, czerwone lub białe prążki. Najczęściej rozstępy występują na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także obręczy barkowej oraz plecach. Jak skutecznie i trwale zlikwidować rozstępy na skórze?

ROZSTĘPY - jak pozbyć się rozstępów z ud, pośladków, brzucha i piersi?
Autor: Photos.com Rozstępy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, po gwałtownym przytyciu i schudnięciu

Spis treści

  1. Rozstępy: poznaj przeciwnika
  2. Rozstępy - jak się ich pozbyć?
  3. Rozstępy: jak je zlikwidować?
  4. Rozstępy zanikowe: radiofrekwencja mikroigłowa

Rozstępy to zmiany głęboko umiejscowione w skórze, dlatego pozbycie się ich jest uciążliwe. Peelingi, dermabrazja, mezoterapia... to tylko niektóre z zabiegów, które mogą okazać się pomocne w likwidacji rozstępów. Wśród najnowszych sposobów na rozstępy popularność zdobywają również: frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa oraz biodermogeneza.

- Biodermogeneza pozwala usuwać nawet utrwalone rozstępy, wpływa na odbudowę kolagenu, elastyny i neomelanocytogenezę, a to oznacza, że rozstępy już po pierwszych zabiegach możemy wystawić na działanie promieni słonecznych. Po raz pierwszy leczenie rozstępów pozwala na ich ponowne opalanie, dzięki czemu skóra poddana zabiegowi wygląda jak zdrowa tkanka. To duża zaleta w porównaniu do innych zabiegów, które do tej pory nie pozwalały na osiągnięcie jednolitego kolorytu opalonej skóry. Zadowoleni z rezultatów pacjenci oraz badania kliniczne z pięcioletnim czasem obserwacji to dowód na skuteczność tej metody – tłumaczy dr Ewa Rybicka z Kliniki Estetica Nova.

Rozstępy: poznaj przeciwnika

Rozstępy to ubytki w głębokich warstwach skóry, które powstają w wyniku zerwania włókien elastycznych. Włókna kolagenu i elastyny zrywają się z dwóch powodów: dlatego, że w krótkim czasie są narażone na zbyt duże rozciąganie albo dlatego, że są za słabe. Rozstępy pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, osób uprawiających ćwiczenia kulturystyczne, ludzi cierpiących na nadwagę oraz u szybko rosnącej młodzieży. Ich przyczyną mogą być również zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne. Lekarz medycyny estetycznej dr Marek Wasiluk, z warszawskiej kliniki Triclinium podkreśla, że w leczeniu rozstępów najbardziej istotne jest to, na jakim są one etapie. Rozstępy powstają w dwóch etapach. Pierwszy, tzw. zapalny, to moment, kiedy włókna elastyczne dopiero co zostały zerwane i w skórze właściwej doszło do urazu, na skutek którego powstał stan zapalny. To wtedy zaczynamy zauważać na swoim ciele prążki w różnych odcieniach czerwieni. Ten etap trwa od kilku miesięcy do 2 lat. Jego długość zależy od tego, jak silny mamy organizm. Próbuje on samodzielnie pozbyć się rozstępów, ale nie jest w stanie, bo ubytki we włóknach są zbyt duże. Po tym okresie następuje drugi etap zwany zanikowym, w trakcie którego prążki stają się białe, a zerwana tkanka zamiast się regenerować po prostu zanika. Rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać. W tym celu należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Aby uniknąć rozstępów warto sięgnąć po peelingi, które sprawią, że kosmetyki nawilżające i natłuszczające łatwiej wnikną w skórę. Dobre efekty na rozstępy przynoszą też masaże, które można wykonywać samodzielnie w domu, np. pod prysznicem, masując ciało okrężnymi ruchami szorstką gąbką.

Rozstępy - jak się ich pozbyć?

Rozstępy: jak je zlikwidować?

W leczeniu rozstępów zasady są proste - najlepiej jak najwcześniej reagować na pojawiające się prążki. Na rozstępy zapalne można stosować wiele metod, które pomogą się ich pozbyć lub sprawią, że przestaną być widoczne - na przykład głęboki peeling, dermabrazję lub mezoterapię. Peelingi i dermabrazja polegają na złuszczaniu naskórka i kilku warstw skóry właściwej. Obie metody uszkadzają skórę i w ten sposób stymulują w niej regenerację, czyli m.in. produkcję kolagenu i elastyny. Oba zabiegi wymagają też bardzo doświadczonego specjalisty a potem długiej, ok. 2 tygodniowej, rekonwalescencji. Z kolei mezoterapia na rozstępy polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi koktajlami regenerującymi. W przypadku rozstępów mogą to być koktajle na bazie kwasu polimlekowego, które mają pobudzać uszkodzoną tkankę do odbudowy, lub na bazie kwasu hialuronowego, które "maskują" powstałe rozstępy. Zabieg wiąże się z dużą liczbą nakłuć, jest więc bolesny. Kolejne narzędzie do usuwania rozstępów to laser frakcyjny. Zabieg laserem usuwania rozstępów jest bezpieczniejszy i nie wymaga tak długiego gojenia jak pierwsze z wymienionych metod. Światło lasera wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę, która jest błyskawicznie podgrzewana, a następnie odparowywana. W ten sposób dochodzi do uszkadzania komórek kolagenowych i stymulacji procesów naprawczych, które powodują tworzenie się nowego kolagenu i leczanie świeżych rozstępów. Niezależnie od stosowania wyżej opisanych metod, na czerwone rozstępy warto stosować naświetlanie laserami naczyniowymi, które przyspieszają ich zblednięcie. Najlepiej sprawdzi się tutaj laser bromkowo-miedziowy lub barwnikowy.

Rozstępy zanikowe: radiofrekwencja mikroigłowa

Znacznie trudniej jest pozbyć się rozstępów zanikowych. Takie rozstępy są umiejscowione głęboko w skórze, a ilość prawidłowej tkanki w rozstępie jest znikoma, więc dermabrazja i peeling działające zewnętrznie są wobec nich bezsilne. Laser frakcyjny co prawda działa w głębszych warstwach skóry, ale dociera tylko na głębokość 1,5 milimetra, co może być niewystarczające. Na szczęście jest jeszcze zupełnie nowa metoda na rozstępy - radiofrekwencja mikroigłowa. To zabieg, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł, pozwalający wniknąć w skórę na głębokość do 3,5 milimetra. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości mikroigieł. Takie podgrzewanie i nakłuwanie stymuluje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają też między nimi nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie - zanikać. Według dr Marka Wasiluka ta metoda jest jak dotąd najskuteczniejszą w leczeniu starych rozstępów. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala się pozbyć nawet do 100 proc. rozstępów zanikowych, co jest nieosiągalne za pomocą innych metod. Jej skuteczność tkwi w silnej stymulacji dokładnie tam gdzie jest ona potrzebna, czyli w rozstępie, a nie koło niego. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba wykonać serię 2-3 sesji. Dzięki możliwości precyzyjnego określenia i kontroli parametrów, przyjętych dla zabiegu (głębokości nakłuć i temperatury) metoda ta jest też bardzo bezpieczna, a gojenie dużo szybsze niż w przypadku innych metod. Nie dochodzi też do uszkodzenia powierzchni skóry, więc nie ma mowy o zakażeniach ani powikłaniach. Stan zapalny, który powstaje wewnątrz skóry, utrzymuje się około miesiąca, a ostateczny efekt jest widoczny po dwóch, trzech. Warto wspomnieć, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa jest również bardzo skuteczna w przypadku rozstępów zapalnych. Zazwyczaj wystarcza jeden jej  zabieg do całkowitego pozbycia się ich.