Pelikany, czyli obwisłe ramiona. Zabiegi wyszczuplające i ujędrniające skórę ramion

2016-12-12 15:14

Obwisła skóra ramion szpeci i odbiera pewność siebie. Jak wysmuklić ramiona z pomocą medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej?

Pelikany, czyli obwisłe ramiona. Zabiegi wyszczuplające i ujędrniające skórę ramion
Autor: Thinkstockphotos.com Ramiona stają się obwisłe, gdy proces starzenia się skóry jest postępujący. Jednak wiotkie ramiona pojawiają się także u młodych osób, które szybko przybierają lub tracą na wadze.

Spis treści

  1. Zabieg na ramiona - lipoliza
  2. Zabieg falami radiowymi na ramiona
  3. Zabieg na ramiona - karboksyterapia
  4. Zabieg na ramiona - lifting nićmi
  5. Zabieg na ramiona - liposukcja

Pelikany, motylki, skrzydła. Tak nazywany bywa problem wielu kobiet – obwisła, wiotka skóra ramion lub ich znaczne otłuszczenie. Może pojawić się u kobiet w każdym wieku i o każdej budowie ciała, nawet u tych dbających o linię. Borykają się z nimi osoby nie uprawiające sportu, o dużej tkance tłuszczowej, a także te których organizm posiada tendencje do zatrzymywania wody. Paradoksalnie jest to częsty problem także wśród osób, które się odchudzają. Pojawia się u osób, które w krótkim okresie straciły wiele zbędnych kilogramów, szczególnie gdy odchudzaniu nie towarzyszyła aktywność fizyczna. Wówczas skóra nie dostaje wystarczającego czasu, aby dostosować się do zmieniającej wagi ciała i pozostaje rozciągnięta.

Wiotka skóra ramion może być uwarunkowana hormonalnie. Najczęściej występuje u kobiet o wysokim poziomie estrogenu.

Kolejnym powodem takiego nieestetycznego wyglądu skóry ramion mogą być naturalne procesy starzenia skóry. Z biegiem lat traci ona swoją jędrność i elastyczność za sprawą zaniku naturalnej zdolności organizmu do produkcji włókiem kolagenowych oraz elastyny. Odpowiednia dieta, pielęgnacja oraz ćwiczenia, szczególnie te na tricepsy, mogą zapobiegać obwisaniu ramion oraz pomagać w walce z nimi. Nie jest jednak możliwe, aby całkowicie zlikwidować obwisłą skórę i tłuszcz z tych okolic. Aby uzyskać szybki i bardzo widoczny efekt można – a w niektórych przypadkach nawet trzeba – skorzystać z możliwości które oferują medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna.

Zabieg na ramiona - lipoliza

Lipoliza to nieinwazyjna metoda pozbywania się nadmiaru tłuszczu. Odpowiednia dla osób, których ramiona są bardzo otłuszczone. Nie pomoże natomiast osobom, u których nieestetyczny wygląd ramion związany jest z nadmiarem skóry czy jej zwiotczeniem, gdyż samo usunięcie tkanki tłuszczowej nie będzie skutkować obkurczeniem skóry. Najbardziej popularna jest lipoliza iniekcyjna, czyli zastrzyki. Zabieg może być też wykonywany przy pomocy lasera lub ultradźwięków. Pacjentce podawana jest pod skórę mieszanina substancji, które rozpuszczają komórki tłuszczowe. Zawarty wewnątrz komórek tłuszcz rozdrabnia się, trafia do krwi, przez którą transportowany jest do wątroby, a następnie wydalany z organizmu. Zabieg trwa około 30 minut i powinien być powtórzony 4-6 razy w odstępach około miesiąca. Powoduje dyskomfort i opuchnięcie bezpośrednio po zabiegu, ale nie budzi konieczności długiej rekonwalescencji. Efekty widoczne są po 3-4 tygodniach od zabiegu.

Zabieg falami radiowymi na ramiona

Thermage to zabieg, który pomoże osobom borykającym się z wiotką i obwisłą skórą w okolicy ramion. To nieinwazyjna procedura mająca na celu ujędrnienie i odmłodzenie skóry. Zastosowanie fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości powoduje podgrzanie głębokich warstw skóry do wysokiej temperatury. Następuje wówczas rozerwanie wiązań w strukturach kolagenu, co pobudza włókna kolagenowe do wzmożonej regeneracji. Efekty zbiegu w pełni widoczne są dopiero po kilku miesiącach. Zabieg trwa od pół godziny do dwóch, a dyskomfort i opuchlizna utrzymują się około jednego dnia.

Zabieg na ramiona - karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla. Stosowany jest jako środek w walce z obwisłą skórą, nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem. Dwutlenek węgla wprowadzony pod skórę przyspiesza cyrkulację krwi, jednocześnie stymulując skórę do produkcji włókiem kolagenowych. Powstały w wyniku zabiegu kwas węglowy rozpuszcza komórki tłuszczowe. Efektem jest wysmuklenie oraz "naciągnięcie" skóry. Taka terapia jest bezpieczna dla organizmu i bezbolesna, a sam zabieg trwa około 30 minut. Aby uzyskać widoczny efekt należy powtórzyć zabieg około 6-8 razy z tygodniowymi odstępami.

Zabieg na ramiona - lifting nićmi

Alternatywą dla wcześniej wymienionych zabiegów może być lifting ramion przy użyciu nici. Nici liftingujące budują pod skórą "stelaż", który podtrzymuje tkanki i unosi skórę utrzymując ją w pożądanym kształcie i napięciu. Na rynku dostępne są różne rodzaje zabiegów z wykorzystaniem nici liftingujących, np. lifting PDO. Polega on na wszczepieniu pod skórę wchłanialnych nici, które modelują kształt ramion a także stymulują syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za napięcie i ujędrnienie skóry.

Zabieg na ramiona - liposukcja

Liposukcją nazywane jest odsysanie tłuszczu. To metoda, która podobnie jak lipoliza, poprawi wygląd ramion oszpeconych przez nadmiar tkanki tłuszczowej. Jest jednak dużo bardziej inwazyjna od lipolizy, chociaż przynosi dużo lepsze i szybsze efekty. Klasyczne odsysanie tkanki odbywa się poprzez nacięcie skóry i wprowadzenie pod nią substancji rozpuszczających tłuszcz, a następnie odessanie go przez specjalne rurki. Taki zabieg trwa około godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Jego efekty widoczne są od razu, a okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodni. Często wykonywana jest przy okazji plastyki ramion.

To ci się przyda

Brachioplastyka, czyli ostatnia deska ratunku

Zabiegi medycyny estetycznej są w stanie zapewnić zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz poprawić napięcie skóry ramion. Niestety nie mogą one w pełni rozwiązać problemu polegającego na zwisaniu nadmiaru skóry, szczególnie u osób, które pozbyły się w szybkim czasie kilogramów. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być plastyka ramion, polegającą na wycięciu nadmiaru skóry. Skóra rozcinana jest wzdłuż przyśrodkowej części ramienia oraz dole pachowym, dzięki czemu blizny pooperacyjne nie są łatwo zauważalne. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga rekonwalescencji w klinice.