Mydło z Aleppo. Jakie właściwości ma syryjskie mydło Alep, jak je stosować?

2019-11-08 14:20

Historia zielonego mydła z Aleppo sięga czasów Fenicjan. Teraz syryjskie mydło Alep służy do walki z trądzikiem i przetłuszczającą się skórą, ale oprócz tego potrafi unosić się na wodzie. Jakie inne właściwości posiada słynne mydło z Aleppo? Warto sprawdzić, czy powinno zawitać do naszej łazienki.

Mydło z Aleppo. Jakie właściwości ma syryjskie mydło Alep, jak je stosować?
Autor: Thinkstockphotos.com Mydło z Aleppo jest kosmetykiem całkowicie naturalnym dlatego mogą z niego korzystać także małe dzieci i alergicy. Mydło Alep jest szczególnie skuteczne w leczeniu zmian skórnych, trądziku i łojotoku.

Spis treści

  1. Jak używać mydła z Aleppo?
  2. Właściwości mydła z Aleppo
  3. Jak wybrać mydło w zależności od ilości oleju laurowego?
  4. Mydło z Aleppo - podział procentowy
  5. Jak powstaje mydło z Aleppo?
  6. Jak wygląda mydło z Aleppo?

Tradycyjne syryjskie mydło pochodzi z miasta Aleppo, gdzie od ponad 2000 lat jest ręcznie robione przez jego mieszkańców. Skład od początku pozostawał niezmienny i był połączeniem oleju laurowego, oliwy z oliwek oraz substancji spieniającej (obecnie tę rolę spełnia wodorotlenek sodu). Mydło nazywane jest też mydłem oliwkowo-laurowym lub po prostu Alep. Wymyślone przez Fenicjan, było jednym z pierwszych mydeł w historii, przez co uchodzi za matkę wszystkich środków myjących. W Europie znane jest od już od prawie tysiąca lat, ale w Polsce zdobyło popularność dopiero w XX wieku. Cenione głównie za swój wyjątkowo prosty skład i antybakteryjne właściwości.

Jak używać mydła z Aleppo?

Mydło Alep jest doskonałym środkiem czyszczącym. Można je stosować:

  • jako piankę do golenia,
  • jako maseczkę oczyszczającą,
  • zostawiając na 10 minut na skórze jako szampon do włosów i do walki z łupieżem,
  • do mycia dzieci i niemowląt,
  • do regularnego mycia twarzy raz dziennie,
  • do prania delikatnych tkanin.
To ci się przyda

Gdzie kupić mydło z Aleppo?

Syryjskie mydło można znaleźć w sklepach z produktami arabskimi oraz drogeriach internetowych, a także w niektórych sklepach z kosmetykami ekologicznymi.

Właściwości mydła z Aleppo

Olej laurowy odpowiedzialny jest za właściwości antyseptyczne mydła, dlatego produkt jest polecany do mycia twarzy. Dogłębnie oczyszcza pory, ogranicza pojawianie się wągrów i pryszczy, pomaga też goić rany po zaskórnikach. Świetnie sprawdza się przy tłustej cerze, ponieważ redukuje błyszczenie do minimum nawet w tak problematycznych miejscach jak nos, czoło i broda. Jednocześnie mocno ściąga skórę, dzięki czemu zwęża wcześniej oczyszczone pory.

Mydło ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny, dlatego zawsze po jego użyciu, powinno się przetrzeć twarz tonikiem. Dzięki całkowicie naturalnemu składowi i braku substancji uzupełniających, Alep nie powoduje reakcji alergicznych. Dostosowuje się do każdego rodzaju i typu cery. Wystarczy jedynie wybrać właściwy dla siebie procent oleju laurowego. Oliwa z oliwek znana wszystkim ze swoich właściwości nawilżających, natłuszczających i zmiękczających świetnie dopełnia antyseptyczny olej laurowy, zapobiegając zbyt dużemu wysuszeniu skóry.

Czytaj też: Właściwości i zastosowanie szarego mydła. Gdzie kupić szare mydło?

Jak wybrać mydło w zależności od ilości oleju laurowego?

  • 5 - 10% to mydło bardzo delikatne, odpowiednie dla skóry wrażliwej i suchej.
  • 10 - 20% to mydło najbardziej popularne, odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej.
  • 30 - 40% to mydło o mocniejszym działaniu dla skóry tłustej.
  • 40% i więcej to mydło o najsilniejszych właściwościach antyseptycznych, odpowiednie dla skóry trądzikowej.

Dla niektórych osób mydło może być wyjątkowo wysuszające, dlatego warto zaczynać od małego stężenia oleju laurowego i używać produktu tylko raz dziennie.

Mydło z Aleppo - podział procentowy

Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne zależy od ilości użytego do produkcji oleju laurowego, a to określa procent. Im większy procent tego składnika, tym bardziej antyseptyczne i ściągające będzie mydło Alep. Razem z procentem rośnie również cena, ponieważ olej jest drogim składnikiem. Za mydło o zawartości oleju laurowego do 5% zapłacimy ok. 20 zł, za 40 - 50% od 40 zł w górę. Mydło nie należy do najtańszych, jest jednak bardzo wydajne, a 200 gramowa kostka starcza na 3 miesiące.

Jak powstaje mydło z Aleppo?

Oliwa z oliwek mieszana jest z wodorotlenkiem sodu i wodą, a następnie po podgrzaniu ulega hydrolizie. W takim stanie substancja czeka tydzień, po czym łączy się ją z określoną ilość oleju laurowego. Tradycyjne gotowanie mydła odbywa się od listopada do marca. Potem następuje proces jak w produkcji klasycznego mydła - ług zostaje oddzielony, masa wystudzona, wylana do formy i pokrojona na mniejsze kawałki. Kiedy kostki są już opakowane i zapieczętowane, czeka na nie 9-miesięczny pobyt na pustyni. Tam mydło schnie i twardnieje, dzięki czemu dojrzewa. Wcześniej całkowicie zielone, podczas pustynnej kwarantanny brązowieje na zewnątrz. Dlatego im większa różnica między zewnętrznym a wewnętrznym kolorem mydła, tym lepiej, ponieważ świadczy to o czasie, jaki produkt spędził na pustyni.

Jak wygląda mydło z Aleppo?

Mydło nie jest barwnym, urzekającym kosmetykiem, ale nadal pozostaje dobrym kandydatem na prezent dla przyjaciółki. Jego kolor to jasny brąz, a w środku ciemna zieleń. Jest twardsze od normalnego mydła i zwykle występuje w bardzo dużych rozmiarach, które warto po kupieniu przekroić gorącym nożem. Mydło w oryginalnej postaci posiada tylko wcześniej wymienione składniki. Do zmienionych wersji Alep dodawane są środki pielęgnujące takie jak czerwona glinka, jaśmin, błoto z morza martwego oraz wyciągi kwiatowe i ziołowe. Pachnie oliwką i gęsto się pieni.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.