DIY: jak zrobić mydło? Przepis na domowe mydło

2015-11-13 15:02

Domowy przepis na mydło jest czasochłonny, ale (o dziwo) nieskomplikowany. Produkt będzie przypominał szare mydło, które pamiętają nasze babcie i spodoba się amatorom kosmetyków naturalnych. W przepisie znajdziesz też pomysły na ozdobienie kosmetyku.

DIY: jak zrobić mydło? Przepis na domowe mydło
Autor: Thinkstockphotos.com Przepis na domowe mydło jest bardzo łatwy, ale samo wykonanie zajmuje dużo czasu. Jak samemu zrobić w pełni naturalne i ekologiczne mydło odpowiednie dla alergików?

Spis treści

  1. Jak zrobić mydło? Sprawdzony przepis
  2. Co jest potrzebne do zrobienia mydła?
  3. DIY - przepis na domowe mydło
  4. Akcesoria potrzebne do zrobienia mydła:
  5. Co dodać do mydła? Zapach, kolor, przyprawy
  6. Jak przechowywać mydło?

Samodzielnie zrobiony kosmetyk zawiera tylko składniki wybrane przez ciebie. To dobry pomysł dla alergików, którzy mogą wykluczyć z procesu tworzenia podrażniające ich alergeny. Spodoba się też osobom ceniącym kosmetyki naturalne, bez konserwantów. Mydło zrobione jest z olejów roślinnych, a zawarta w nim substancja myjąca to roztwór wodorotlenku sodu.

Jak zrobić mydło? Sprawdzony przepis

Poniżej znajdziesz przepis, z którego dowiesz się, jak krok po kroku zrobić mydło w domu - od momentu doboru odpowiednich składników, aż po zdobienie. Prostszą wersją tego sposobu jest stopienie starych lub nieużywanych już mydeł i uformowanie z nich „nowego” produktu.

Co jest potrzebne do zrobienia mydła?

200 g oleju palmowego;

184 g wody destylowanej lub demineralizowanej;

100 g oleju rzepakowego;

100 g oleju słonecznikowego;

100 g oliwy;

69 g sody kaustycznej;

50 g oleju rycynowego.

DIY - przepis na domowe mydło

1. Przygotuj i odmierz wszystkie składniki. Wodę przelej do dużego słoika, oleje do osobnych szklanek lub innych pojemników. Olej palmowy włóż do garnka i pozostaw na małym ogniu do stopienia.

2. Do podgrzanego oleju dolej po kolei: olej rzepakowy, słonecznikowy, rycynowy i oliwę. Składniki powoli wymieszaj. Ich temperatura powinna być równa 50 st. C. Jeżeli chcesz wykonać w tym czasie inne czynności, na początku może być wyższa.

3. Przygotuj mieszaninę wody z sodą kaustyczną. Substancja jest żrąca, więc należy to robić ostrożnie. Dla bezpieczeństwa włóż rękawice, fartuch i okulary (nie zdejmuj ich do końca przepisu). Do słoika powoli dosypuj sodę i mieszaj drewnianą łyżką aż momentu uzyskania niemal przeźroczystej barwy.

4. Roztwór wlej do mieszaniny olejów i tym sposobem połącz wszystkie składniki. W momencie połączenia temperatura obu płynów musi być równa 50 st. C.

5. Blenduj płyn powoli przez 15 - 30 minut. Po tym czasie powinien mieć konsystencję gęstego błota.

6. Przelej masę do foremek i wyrównaj powierzchnię. Foremki uszczelnij folią, owiń kocem i odstaw w ciepłe miejsce na 24 h.

7. Po tym czasie wyjmij mydełka z foremek. Możesz pokroić je rozgrzanym, szerokim nożem. Owiń produkty ręcznikiem papierowym i odstaw w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Wtedy mydło będzie gotowe do użycia.

Uwaga! Ze względu na użycie wodorotlenku sodu mydło przestanie być żrące dopiero po 4 tygodniach. Do tego czasu dotykaj produktu jedynie w rękawicach i chroń przed dziećmi oraz zwierzętami.

To ci się przyda

Akcesoria potrzebne do zrobienia mydła:

  • rękawice ochronne/lateksowe;
  • fartuch ;
  • duży gar;
  • foremki, najlepiej nadające się zniszczenia;
  • waga kuchenna;
  • okulary ochronne lub duże przeciwsłoneczne;
  • termometr kuchenny;
  • koc/ręcznik;
  • folia kuchenna;
  • blender;
  • słoik;
  • drewniana łyżka.

    Produkty możesz kupić w internetowych sklepach z półproduktami, sklepach chemicznych lub sklepach ogrodniczych.

      Co dodać do mydła? Zapach, kolor, przyprawy

      Możesz wybrać ulubione przyprawy lub składniki o właściwościach leczniczych i dodać je do mydła w odpowiednim punkcie przepisu. Dzięki temu mydło będzie nie tylko ciekawe wyglądało, ale też pachniało zachęcająco. żeby uzyskać kosmetyk kolorowy, dodaj do masy słodką paprykę (kolor czerwony) lub kurkumę (kolor żółty) przed przelaniem do foremek żeby uzyskać kosmetyk zapachowy, do masy dodaj kilka kropli aromatu waniliowego, dwie szczypty cynamonu lub pachnącą herbatę do masy możesz też dodać płatki kwiatów, płatki migdałów lub suszone owoce po zastygnięciu mydło możesz obtoczyć np. w ziarnach kawy lub wyryć nożem wzór/napis. Substancja jest bardzo plastyczna, więc jeżeli posiadasz zacięcie artystyczne, możesz samodzielnie wyciąć foremki i zrobić mydło o dowolnym kształcie.

      Jak przechowywać mydło?

      Mydło przechowuj w mydelniczce lub plastikowej folii w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Znajdź miejsce z dala od grzejnika, żeby mydło nie straciło swojego kształtu i właściwości. W tych warunkach mydło powinno być „świeże” około roku.

      O autorze
      Katarzyna Zielińska
      Katarzyna Zielińska
      Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.