Trądzik zaskórnikowy - jak go wyleczyć? Domowe i gabinetowe metody leczenia

2015-08-25 9:21

Trądzik zaskórnikowy to jedna z odmian trądziku pospolitego, zwanego również trądzikiem młodzieńczym. Mniej dokuczliwy, ale równie trudny w leczeniu. Jak rozpoznać i jak skutecznie leczyć trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy - jak go wyleczyć? Domowe i gabinetowe metody leczenia
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik zaskórnikowy pojawia się zazwyczaj u nastolatków, ale jego leczenie jest trudne i trwa nawet kilka lat.

Spis treści

  1. Trądzik zaskórnikowy - objawy i przyczyny
  2. Trądzik zaskórnikowy - domowa pielęgnacja cery
  3. Trądzik zaskórnikowy - zabiegi kosmetyczne
  4. Trądzik zaskórnikowy - leczenie zaskórników

Zaskórniki to małe, czarne kropki, lokujące się na skórze twarzy (nie tylko w strefie T) i pleców, rzadziej na klatce piersiowej. Jeden zaskórnik nie jest problemem, jednak gdy jest ich dużo i ciągle tworzą się nowe, a w dodatku wokół niektórych zmian tworzy się stan zapalny, mówimy o trądziku zaskórnikowym.

Trądzik zaskórnikowy - objawy i przyczyny

Trądzik zaskórnikowy stanowi łagodną postać dolegliwości dużo bardziej uciążliwej, czyli trądziku pospolitego. Ma podobne przyczyny – to nadprodukcja łoju i zmiany hormonalne, a także nadmierne rogowacenie warstwy rogowej skóry (przez co martwe komórki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych). Łój, który nie znajduje ujścia, formuje się w miękki czop. Jeśli ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne, ale pod skórą wyczuwalna jest grudka i tworzy się stan zapalny, mówimy o zaskórnikach zamkniętych. Zaskórniki otwarte zaś to te, które mają czarny czubek – taki kolor nadają im osiadające na sebum zanieczyszczenia oraz utleniająca się keratyna.

Trądzik zaskórnikowy najczęściej dotyczy młodzieży w okresie dojrzewania. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, dolegliwość ta znika po kilku latach. Bywa też, że utrzymuje się nawet do trzydziestego roku życia i dłużej. U niektórych osób trądzik zaskórnikowy może przekształcić się w ropne zmiany. Jest tak, jeśli w zaczopowanym mieszku zaczną namnażać się bakterie Propionibacterium acnes. W normalnych warunkach kolonizują one mieszki, jednak w dużej ilości mogą wywoływać stany zapalne, krostki, grudki i torbiele.

Trądzik zaskórnikowy - domowa pielęgnacja cery

Zasady pielęgnacji skóry z tym typem trądziku są podobne, jak w przypadku innych odmian tej dolegliwości. Bardzo ważne jest staranne oczyszczanie skóry z resztek łoju i martwych komórek (ich zaleganie na powierzchni skóry przyczynia się do powstawania zaskórników). Przed oczyszczeniem twarzy trzeba starannie umyć ręce, by nie przenieść na nią bakterii mogących wywoływać stan zapalny. Do mycia najlepiej używać łagodnych mleczek, żeli lub płynów micelarnych przeznaczonych do skóry trądzikowej i mających działanie bakteriobójcze. Po osuszeniu skóry (z pomocą papierowego ręcznika) wskazana jest tonizacja – bezalkoholowy tonik zawierający substancje ściągające pory i zapobiegające nadmiernemu łojotokowi przywróci skórze właściwy odczyn pH i umożliwi rozwój naturalnej flory bakteryjnej. Dopiero po niej można nałożyć krem – beztłuszczowy, nawilżający, na dzień matujący.

Zobacz: Jaką dietę stosować w walce z trądzikiem?

Raz w tygodniu warto zrobić peeling, który oczyści naskórek z zalegających na nim martwych komórek. Najlepsze są peelingi enzymatyczne, które działają łagodniej i nie zaostrzają istniejących stanów zapalnych. Wskazane są też maseczki nawilżające i dotleniające cerę, poprawiające jej ukrwienie. Raz na tydzień można też robić parówki z ziół mających działanie przeciwzapalne – np. szałwii, skrzypu czy fiołka (garść ziół zalewamy wrzątkiem i po kilku minutach nachylamy twarz nad naczyniem z naparem, przykrywając głowę ręcznikiem). Parówka lekko rozpulchni skórę i rozszerzy zatkane ujścia gruczołów, zmniejszając zmiany. Nie wolno natomiast samodzielnie mechanicznie oczyszczać twarzy z zaskórników. Kupując kosmetyki do pielęgnacji i makijażu trzeba zwracać uwagę na słowo „niekomedogenne” – oznacza to, że dany specyfik nie zatyka porów i może być stosowany w przypadku skłonności do zaskórników. Zmiany zapalne na skórze można tuszować z pomocą kosmetyków antybakteryjnych przeznaczonych do cery trądzikowej.

Trądzik zaskórnikowy - zabiegi kosmetyczne

Przy trądziku zaskórnikowym pomocy warto szukać w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka w pierwszej kolejności może zaproponować zabiegi leczniczego oczyszczania skóry (jeśli trądzik jest nasilony, lepiej rozłożyć go na kilka wizyt) i regulujące pracę gruczołów łojowych. To jednak nie jedyne możliwości. W trądziku zaskórnikowym stosowane są również peelingi – azjatycki, kawitacyjny, chemiczne oraz wykorzystujące kwasy owocowe, a także mikrodermabrazja. Zmiany skórne łagodzą zabiegi lampą Solux z niebieskim filtrem. Lampa Solux wykorzystywana jest również przy niektórych zabiegach, których elementem jest rozpulchnienie skóry twarzy (wtedy stosowany jest filtr czerwony). W przypadku cery z trądzikiem zaskórnikowym stosuje się również maski algowe i gipsowe, których zadaniem jest regeneracja i dotlenienie skóry.

Trądzik zaskórnikowy - leczenie zaskórników

Jeśli trądzik zaskórnikowy jest bardzo nasilony, wskazana jest konsultacja u lekarza dermatologa, który może wykonać badanie sebumetryczne (sprawdzające poziom łoju), a w razie konieczności skierować do endokrynologa lub samodzielnie zalecić diagnostykę hormonalną. Dermatolog może też zalecić odpowiednią kurację lekami, z których większość dostępna jest na receptę.

W trądziku zaskórnikowym stosowane są różne rodzaje preparatów, zazwyczaj działających miejscowo, w postaci kremów lub żeli aplikowanych na skórę – najczęściej są to preparaty tretinoiny w stężeniu i postaci dobranej przez lekarza. Preparaty te należy stosować na noc, gdyż mogą uczulać na światło. Podczas ich stosowania może wystąpić zaczerwienienie, które zniknie po kilku dniach. W trądziku zaskórnikowym stosuje się także preparaty nadtlenku benzoilu, który odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, likwidując zaskórniki, a także kwas azelainowy, zmniejszający skłonność do tworzenia się czopów łojowych i zaskórników. Lekarz może też zalecić witaminy działające przeciwłojotokowo (witamina PP, B1 i B2), a także witaminę A oraz cynk.