Jak pozbyć się pryszczy? Sposoby na krosty i pryszcze

2015-10-08 13:14

Skóra trądzikowa to problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki i wykwity grudkowo-krostkowe. Mocny trądzik można wyleczyć tylko skrupulatną i odpowiednią pielęgnacją skóry. Dowiedz się, jak dbać o cerę trądzikową.

TRĄDZIK. Jak pielęgnować skórę trądzikową i pozbyć się wyprysków?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak pozbyć się pryszczy i wyleczyć trądzik?

Spis treści

  1. Jak pielęgnować skórę trądzikową?
  2. Kosmetyki do cery trądzikowej
  3. Wypryski na linii włosów
  4. Jak pozbyć się trądziku?
  5. Jak działają kosmetyki przeciwtrądzikowe?
  6. Domowe sposoby na pozbycie się krost i pryszczy
  7. Skąd się bierze trądzik?
  8. Jak pozbyć się pryszczy i krost?

Trądzik to choroba przewlekła, trudna do leczenia. Wynika on z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Najwięcej z nich występuje w obrębie tzw. strefy T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody - przede wszystkim właśnie tam pojawiają się zmiany trądzikowe. Mogą się jednak pojawiać również na plecach i dekolcie. Stres i hormony pobudzają gruczoły do wydzielania nadmiaru sebum, a w efekcie skóra staje się przetłuszczona i świecąca. Sebum jest świetną pożywka dla bakterii - mikroorganizmy rozkładają je, a produkty rozkładu działają na skórę drażniąco. Skutkiem jest zaczerwienienie skóry i zmiany krostkowe.

Sposoby na walkę z trądzikiem

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Niezależnie od wieku, zasady pielęgnacji skóry trądzikowej są podobne i stosując się do nich możemy nie tylko poprawić jej stan, ale i zapobiec powikłaniom potrądzikowym, takim jak blizny i przebarwienia. Pielęgnacja jest uzależniona od fazy choroby.

  • Jeśli trądzik ma charakter ciężki, powinniśmy przede wszystkim udać się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki i poleci specjalne, delikatne preparaty. Warto również odwiedzić lekarza endokrynologa, który zapozna się z wynikami badań hormonalnych i na ich podstawie stwierdzi, czy problem z trądzikiem ma właśnie takie podłoże.
  • Jeśli natomiast nasz trądzik jest lekki, żeby hamować rozwój choroby i utrzymywać skórę w jak najlepszym stanie, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry z problemami.

    Kosmetyki do cery trądzikowej

    Przede wszystkim stosujmy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wybierajmy te, na których znajduje się napis ''niekomedogenne'', czyli nie zapychające porów. Uważajmy jednak, bo wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych działa silnie wysuszająco. Zazwyczaj za wysuszenie skóry odpowiedzialny jest kwas salicylowy, który ma właściwości odkażające i złuszczające. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zwiększenia jej szorstkości. Zwężone zostają ujścia kanalików gruczołów łojowych - paradoksalnie trądzik może się więc nasilić, ponieważ powstający w gruczołach łojowych łój nie ma jak wydostać się na przesuszoną skórę.

    Kiedy skóra jest przesuszona, należy zrobić przerwę w stosowaniu preparatu, a nawet zastosować krem nawilżający (nie tłusty). W ten sposób nawilżymy skórę i przywrócimy jej prawidłowe napięcie i uwodnienie komórek. Skóra trądzikowa to skóra wrażliwa i nadreaktywna, unikajmy więc kremów perfumowanych. Podrażniać mogą ją też niektóre kosmetyki do włosów.

    Składniki kosmetyków na trądzik:

    • tlenek cynku: absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran; propolis: substancja wytwarzana przez pszczoły o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym;
    • nadtlenek benzoilu: ma działanie złuszczające i przeciwbakteryjne. Dodatkowo ogranicza proces melanogenezy, jest więc przydatny przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych;
    • siarka: ma działanie antyseptyczne;
    • retinol: szczególnie polecany dla cery dojrzałej. Nie tylko leczy trądzik, ale zmniejsza stan zapalny skóry i łojotok, ale spłyca zmarszczki i poprawia koloryt skóry. 

    Wypryski na linii włosów

    Pojawiają się w miejscach, z którymi stykają się włosy (plecy, szyja, linia włosów). Mogą być związane z kosmetykami, których używasz do włosów (szampon, odżywka, środki do stylizacji). Zawarte w nich proteiny, emolienty czy silikony wygładzają i odżywiają włosy, ale mogą też zatykać pory skóry.

    Dlatego pod prysznicem najpierw umyj włosy i nałóż odżywkę, a potem dokładnie umyj ciało i twarz. Szczególną uwagę poświęć problematycznym obszarom. Nie nakładaj więcej odżywki lub maski, niż potrzebujesz. Produkty do stylizacji nakładaj tak, aby nie dostały się na skórę. Staraj się omijać pasma, które mają styczność ze skórą (np. grzywkę). Wypryski smaruj żelem z nadtlenkiem benzoilu (np. Benzacne, Brevoxyl).

    Jak pozbyć się trądziku?

    Jak działają kosmetyki przeciwtrądzikowe?

    W zależności od tego, z jakim problemem boryka się nasza skóra, powinniśmy dobrać odpowiedni preparat. Kosmetyki przeciwtrądzikowe mają bowiem różne właściwości. Mogą ograniczyć objawy trądziku poprzez:

    • zwalczanie zakażenia bakteryjnego;
    • ograniczenie stanu zapalnego, a przez to zmniejszając krostki i grudki;
    • zmniejszenie wydzielanie sebum;
    • przyspieszenie złuszczenia martwych komórek, a w efekcie zmniejszenie tworzenia się zaskórników.

    Skąd się bierze trądzik?

    Choć za główną przyczynę problemów trądzikowych uważa się uwarunkowanie genetyczne i zaburzenia hormonalne, istnieje wiele czynników, które pogłębiają trądzik. Należą do nich:

    • palenie papierosów;
    • stosowanie produktów komedogennych (czyli zatykających pory);
    • spożywanie dużej ilości mleka i produktów pochodnych;
    • dieta bogata w węglowodany;
    • dotykanie twarzy brudnymi rękami;
    • zbyt długie opalanie się.

    Jak pozbyć się pryszczy i krost?

    • OCZYSZCZAJ. Skóra twarzy powinna być regularnie oczyszczana z kurzu, brudu i makijażu. Uważajmy jednak, by nie przesadzić, bo możemy ją przesuszyć i podrażnić - wystarczy jeśli twarz i szyję umyjemy 2 razy dziennie. Do oczyszczania powinniśmy używać specjalnych preparatów w postaci żeli lub pianek. Nie stosujmy zwykłego mydła, bo wzmaga ono produkcję łoju. Unikajmy też produktów zawierających alkohol, który nie tylko przesusza skórę, ale i pogarsza jej stan. Twarz myjemy letnią wodą.
    • ZŁUSZCZAJ. Przy cerze trądzikowej powinniśmy stosować zaawansowane preparaty o działaniu keratolitycznym, służące do codziennej lub kuracyjnej eksfoliacji (złuszczania). Przy skórze tłustej procesy naturalnego złuszczania skóry są zaburzone - obumarłe komórki gromadzą się na powierzchni naskórka. Nagromadzone komórki i nadmierna ilość sebum mogą przyczyniać się do zatykania porów, co skutkuje pojawieniem się zaskórników i pryszczy. Najlepszy będzie łagodny peeling enzymatyczny lub peeling chemiczny. Kosmetyk do złuszczania nie może dodatkowo podrażniać powstałych zmian skórnych i wysuszać skóry, a jeśli jest źle dobrany, może prowadzić do rozprzestrzenienia się zmian trądzikowych. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy nasza skóra dobrze znosi peelingi, zgłośmy się do dermatologa.
    • NAWILŻAJ: Kosmetyk do nawilżania skóry trądzikowej powinien mieć jak najmniejszą zawartość tłuszczów i lekką, nietłustą formułę. Dobrze jeśli bazą takiego kosmetyku jest dimetikon (dimethicone) lub cyklometikon (cyklopentasiloxane, cyklohexasiloxane), czyli silikony nie tworzące tłustej warstwy, hipoalergiczne i nie powodujące powstawania zaskórników.
    • MATUJ: Nadmierne stosowanie pudru, mające na celu ukrycie połysku skóry niepotrzebnie ją obciąża i stympuje powstawanie wyprysków. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą bibułki matujące, które przy świecącej się skórze pozwalają natychmiastowo zdjąć tłustą warstwę. Doskonale pochłaniają sebum i świetnie nadają się do odświeżania makijażu.
    • KAMUFLUJ: Przy makijażu cery trądzikowej powinniśmy stosować produkty specjalnie do niej przeznaczone. Oznacza to, że powinny być niekomedogenne, oparte na beztłuszczowych składnikach. Do maskowania pojedynczych wyprysków przyda się korektor o działaniu antybakteryjnym.
    • NIE WYCISKAJ: Przede wszystkim nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma. Zostaw też krostki w spokoju - wyciskanie ich na własną rękę wzmaga stan zapalny, przedłuża czas gojenia i prowadzi do powstania brzydkich blizn, mogących trwale oszpecić twarz.

    Cukier a trądzik

    Cukier fatalnie działa na skórę, gdy zbyt dużo go jemy (przyśpiesza starzenie), ale stosowany zewnętrznie ma korzystne działanie. Związki należące do grupy cukrów nawilżają skórę i włosy, ograniczają odparowywanie wody (np. proksylan). Sacharoza jest zawarta w peelingach jako składnik ścierający. Takie preparaty dodatkowo nawilżają i nie podrażniają skóry jak peelingi solne. Cukier wykorzystuje się też do depilacji. Wraz z wodą, cytryną i miodem jest składnikiem tradycyjnej pasty cukrowej wywodzącej się z tradycji arabskiej.