Olejek arganowy do włosów i do twarzy. Właściwości i zastosowanie olejku arganowego
Olejek arganowy dawniej szczególnie popularny był w Maroku - stanowił ważny składnik diety i środek pielęgnacyjny. Teraz właściwości olejku arganowego doceniły też nowoczesne światowe firmy kosmetyczne, wykorzystując go w produktach do włosów i do twarzy. Kropla olejku arganowego potrafi zdziałać więcej niż najlepszy krem lub odżywka. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ten naturalny olej.
Spis treści
- Olejek arganowy: właściwości
- Olejek arganowy: zastosowanie
- Olejek arganowy do włosów
- Olejek arganowy do twarzy
Olejek arganowy jest ciekłą, lotną substancją zapachową, która znajduje się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Pod hasłem ''olejek arganowy'' kryje się najczęściej mieszanka oleju roślinnego i niewielkiej ilości cennego i drogiego olejku.
Warto dodać, że olejek arganowy to nie to samo, co olej arganowy. Olej arganowy jest ciekłym tłuszczem pochodzenia roślinnego, który w temperaturze pokojowej ma płynną konsystencję. Olejek arganowy to natomiast olejek eteryczny. Olejek arganowy pozyskuje się z nieprażonych nasion drzewa arganowego, natomiast olej - z nasion prażonych.
Olejek arganowy: właściwości
Tłoczony na zimno ze świeżych orzechów olejek arganowy to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega-6 i -9, a także witaminy E w postaci kompleksu tokoferoli. Tak wysoka zawartość witaminy E oraz dodatkowo związków fenolowych, w tym kwasu ferulowego, i karotenoidów decydują o wyjątkowo silnym działaniu antyoksydacyjnym olejku. To oznacza, ze bardzo skutecznie chroni on strukturę skóry.
Nienasycone kwasy tłuszczowe w połączeniu ze skwalenem, którego w olejku arganowym jest także bardzo dużo, wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka i uzupełniają niedobory związków tłuszczowych w skórze, w tym ceramidów stanowiących cement komórkowy. To zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie, elastyczność i odnowę komórkowa.
Olejek arganowy ma również właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i działa gojąco. Ponadto szybko się wchłania – zawarty w nim kwas oleinowy sprzyja penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w olejku i tych, które zostały dodane do kosmetyku arganowego.
Czytaj też: Olejki eteryczne - zastosowanie i właściwości. Gdzie je kupić i jak ich używać?
Płynne złoto Maroka
Olejek arganowy należy do jednych z droższych na świecie. Powodów jest kilka. Drzewo arganowe rośnie wyłącznie w Maroku, żyje nawet ponad 400 lat, ale pierwsze owoce zaczyna wydawać dopiero w wieku 40-60 lat. By otrzymać 1 litr oleju, trzeba zużyć ok. 30 kilogramów orzechów arganowych, czyli zbiór z 6-7 drzew.
Olejek arganowy:
- sprzyja gojeniu ran i podrażnień na skórze;
- ma działanie łagodzące i przeciwzapalne;
- wspomaga regenerację bariery hydrolipidowej naskórka, uzupełnia niedobory składników tłuszczowych w skórze (skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe);
- działanie przeciwstarzeniowe - uelastycznia i odżywia skórę;
- reguluje pracę gruczołów łojowych;
- pielęgnacja i nawilżenie skóry ciała, twarzy, rąk;
- nawilżenie i odżywienie włosów, paznokci;
- stosowany w leczeniu chorób skóry - łuszczycy, egzemie, trądziku.
Olejek arganowy: zastosowanie
Olejek arganowy do włosów
Kosmetyczny olejek arganowy możesz stosować na włosy przed myciem, po lub w trakcie. Olejkiem arganowym możesz wykonywać regularne olejowanie włosów, ale pamiętaj, że nie każdy rodzaj włosów lubi tłusty, orientalny olej. Na początku wykonaj próbę i sprawdź, czy twoje włosy dobrze reagują na kurację olejem.
- Rozgrzej w dłoniach niewielką ilość oleju (wystarczy kilkanaście kropel), a następnie wcieraj delikatnie w skórę głowy i końcówki włosów. Przez nałożeniem oleju zwilż włosy opryskując je wodą (najlepiej z butelki z atomizerem).
- Wetrzyj niewielką ilość oleju we włosy przed samym myciem (ok. 20-30 minut wcześniej) lub nawet kilkanaście godzin wcześniej. Jeśli nie przeszkadzają ci tłuste włosy, nałóż olej na włosy i skórę przez snem i owiń głowę ręcznikiem. Rano umyj włosy delikatnym szamponem.
- Możesz również pryskać mokre włosy (po myciu) mieszanką wody i olejku arganowego. Taki domowy kosmetyk zadziała jak odżywka, nawilżający olejek w spreju.
Olejek arganowy do twarzy
Olejek arganowy można stosować samodzielnie, wmasowując kilka kropel w skórę twarzy. Taki zabieg można powtarzać codziennie. Może on być także składnikiem odżywczej maseczki do twarzy. Wystarczy wymieszać 2 łyżki jogurtu naturalnego z łyżką olejku arganowego, 1 łyżeczką cytryny. Maseczkę należy trzymać na twarzy przez 30 minut. Po tym czasie trzeba ją spłukać letnią wodą.