Kajal i kohl arabski - jakie mają właściwości? Jak zrobić makijaż kajalem?
Makijaże kohlem lub kajalem są trwałe i bardzo intensywne. Nie tylko jego skład tych kosmetyków jest imponujący. Sprawdź, co to jest kohl i jak wykorzystać go w codziennym makijażu. Dowiesz się też, czym różni się kohl od kajalu.
Spis treści
- Arabski kohl i kajal - czym się różnią?
- Jak umalować oczy kajalem?
- Jakie właściwości ma arabski kohl (kajal)?
- Jak zrobić makijaż arabskim kohlem (kajalem)?
Arabski kohl i kajal - czym się różnią?
Są to dwie różne nazwy jednego kosmetyku, którym jest czarny sypki proszek do malowania oczu. W języku arabskim funkcjonuje określenie kohl, natomiast w hindi kajal. W Europie powstało również rozróżnienie na sypką odmianę (kohl) oraz kohl w formie kredki (kajal), jednak marki i sklepy stosują obie nazwy wymiennie, kierując się tylko własnym wyczuciem. Słowa pochodzą od „kahala”, co po przetłumaczeniu na arabski oznacza „namaszczać oczy”.
Przed naszą erą pierwowzór kosmetyku był wytwarzany z czarnego metalu o nazwie antymon. Dziś do jego produkcji używa się mieszanki ziół stosowanych też w Ajurwerdzie, oleju ze słodkich migdałów, oleju rycynowego, olejku z drzewa sandałowego, masła klarowanego Ghi oraz krzewu Alstonia. Tradycyjny kohl nie ma w swoim składzie żadnego składnika pochodzenia chemicznego i jest jednym z niewielu całkowicie roślinnych kosmetyków do makijażu. Znany był jeszcze w Starożytnym Egipcie, później spopularyzował się na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Początkowo stosowany go jako środek leczniczy na choroby oczu takie jak jaglica, bakteryjne zapalenie spojówek, podrażnienia, alergie, jęczmień, a dopiero później jako kosmetyk do makijażu. Właściwości lecznicze kajalu nadal wykorzystywane są przez mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy chętnie leczą nim dzieci.
Jak umalować oczy kajalem?
Źródło: youtube/Be Beautiful
Jakie właściwości ma arabski kohl (kajal)?
Wiele turystek z Europy i Ameryki po przyjeździe do krajów arabskich zachwyca się spojrzeniem tamtejszych kobiet, które do podkreślenia swojej urody używają właśnie kohlu. Uwielbiany jest za swoją głęboką, niepowtarzalną czerń i prostotę, z jaką tworzy efekt smoky eyes. Potrafi wyostrzyć kolor tęczówki i rozjaśnić białka oczu, ponieważ zwęża naczynia krwionośne (różnicę widać po kilku minutach). Może być zamiennikiem dla kredek, eyelinerów i cieni do powiek.
Kohl tworzy podobny efekt do tych tradycyjnych kosmetyków, ale wymaga wypracowania swojej własnej metody malowania. Nie powoduje reakcji alergicznych i jednocześnie pielęgnuje oczy. Zapewnia efekt bardzo trwały, wręcz wodoodporny. Dostępny jest w małych, podłużnych słoiczkach z aplikatorem lub w grubych kredkach o kształcie ściętego walca. Kosztuje od 10 do 20 złotych, ale niestety jest ciężko dostępny. Można go kupić tylko w sklepach arabskich oraz drogeriach internetowych. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych dystrybutorów, którzy oferują kohl i kajal bez ołowiu.
- Uwaga! Tuż po nałożeniu kohlu z oczu może polecieć kilka łez i odczuwalne będzie lekkie mrowienie. Jest to normalna reakcja wywołana przez produkt, podczas której oko się oczyszcza.
Polecany artykuł:
Jak zrobić makijaż arabskim kohlem (kajalem)?
- Wykorzystaj kohl jako cień do powiek. Nałóż go na wacik i zbierz pędzelkiem lub zaaplikuj kosmetyk bezpośrednio na górną powiekę. Następnie delikatnie rozetrzyj i wytuszuj rzęsy. Możesz go łączyć z innymi kolorami, żeby uzyskać inny efekt.
- Kajal zamiast eyelinera wymaga większej precyzji. Przyda ci się skośny albo bardzo cienki pędzelek. Kajal połącz z kroplą do oczu. Zacznij od zewnętrznej strony oka i kieruj się do wewnątrz. Nadmiar zbierz patyczkiem kosmetycznym. Możesz też podkreślić dolną linię wody, ponieważ kohl nie zmywa się z tego miejsca jak niektóre kredki. Niestety taki zabieg zmniejsza oko, więc zastanów się, czy będzie odpowiedni dla ciebie.
- Smoky eyes też można stworzyć za pomocą kohla. Na powieki nałóż bazę, a następnie narysuj kreskę, kierując się od zewnątrz w stronę kącika oka. Rozetrzyj kreskę opuszkiem palca i jeszcze raz powtórz malowanie. Potem namaluj kreskę na dolnej powiece, rozetrzyj i powtórz czynność. Nie zapomnij podkreślić linii wodnej. Pędzelkiem nałóż kohl na zgięciu ruchomej części powieki i kieruj się do zewnątrz, tworząc „kocie oko”. Srebrnym lub złotym cieniem pomaluj powiekę, ale nie wychodź poza czarne linie. Wewnętrzny kącik oka zostaw jasny. Ciemniejszym o jeden ton odcieniem pomaluj powiekę od połowy oka do zewnętrznej części. Jeszcze ciemniejszym odcieniem, który możesz zmieszać z kohlem zaznacz zewnętrzny kącik obok kociego oka. Cienie możesz zblendować kulkowym pędzelkiem.
- Wykorzystaj kajal jako element makijażu na Halloween lub karnawał. Można stworzyć nim ultra trwały makijaż oczu, który wytrzyma całą noc. W połączeniu z przebraniem i kolorowymi soczewkami wydobędziesz jego mroczną stronę. Seksowny efekt otrzymasz, dodając sztuczne rzęsy, metaliczne cienie i czerwoną szminkę.