Jak stosować HYDROLATY, czyli wody kwiatowe?
Hydrolaty nawilżają, łagodzą, odżywiają. Wiele kobiet nie wyobraża już sobie bez nich codziennej pielęgnacji. Wody kwiatowe są jak ukojenie dla suchej i zmęczonej skóry. Mogą zastąpić tonik, miesza się je też z olejkami, serum czy żelami hialuronowymi. Czym są hydrolaty i jak je stosować?
Spis treści
- Hydrolaty dla każdego typu cery
- Jak zrobić hydrolat w domu?
- Hydrolaty dla cery tłustej
- Hydrolaty dla skóry wrażliwej
- Jak stosować hydrolaty?
Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe lub roślinne. Nazwa ta jednak może być myląca. Naturalny hydrolat ma bowiem niewiele wspólnego z popularną wodą toaletową, która służy do perfumowania. Jest to inaczej woda, która pozostaje po produkcji olejków zapachowych. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie (0,02% - 0,5%) ilości olejku eterycznego to właśnie hydrolat.
W naturalnych hydrolatach nie ma sztucznych konserwantów, dlatego ich okres trwałości jest krótki. Należy trzymać je zamknięte w lodówce. Hydrolaty można kupić w internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi.
Jeszcze niedawno hydrolat uważany był w kosmetologii za produkt bezużyteczny, dzisiaj jego walory są doceniane coraz częściej. Hydrolaty są delikatniejsze od olejków zapachowych i mają pH zbliżone do naturalnego. Niektórych z nich można używać tylko po rozcieńczeniu lub jako półprodukt do własnoręcznie tworzonych kosmetyków. W mydłach, kremach, lotionach zastępują tzw. fazę wodną. Inne z kolei mogą być stosowane w naturalnej formie zamiast toniku lub jako woda odświeżająca. Dzięki zawartości substancji roślinnych doskonale pielęgnują i nawilżają skórę.
Hydrolaty dla każdego typu cery
Hydrolaty wybieramy w zależności od rodzaju cery oraz jej stanu. Najbardziej znane są właściwości wody różanej, którą pozyskuje się z płatków róży Rosa damascena. Stanowi ona doskonałe remedium na problemy z przesuszoną skórą. Dzięki obecności antocyjanów oraz kwasu galusowego działa antyoksydacyjnie i oczyszczająco oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Wodę z płatków róż można używać do spryskiwania twarzy zamiast toniku. Można też nasączyć nią waciki i położyć na powiekach na 10 minut, co niweluje cienie pod oczami.
Z kwiatów słodkiej pomarańczy otrzymuje się natomiast hydrolat pomarańczowy. Zawiera on flawonoid hesperydynę o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym, a także naturalną betainę o właściwościach nawilżających. Woda z kwiatów pomarańczy ujędrnia dojrzałą skórę, a zmęczonej i szarej dodaje blasku. Nawilża i łagodnie tonizuje. Dodatkowo wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, a więc szczególnie warto spryskiwać nią twarz z rozszerzonymi naczynkami.
Jak zrobić hydrolat w domu?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Hydrolaty dla cery tłustej
Niezastąpiona w pielęgnacji cery tłustej jest woda oczarowa, którą otrzymuje się z kwiatów lub drzewa oczaru wirginijskiego. Hydrolat oczarowy oczyszcza i ściąga rozszerzone pory, zmniejsza wydzielanie sebum, poprawia ukrwienie. To zasługa dużej ilości garbników obecnych w roślinie, a szczególnie elagotanin i hamamelitanin. Obkurcza też naczynka krwionośne, a więc można go stosować w pielęgnacji cery naczynkowej.
Z kolei hydrolat lawendowy, otrzymywany podczas destylacji kwiatów lawendy wąskolistnej, zawiera kwas rozmarynowy, ursolowy oraz garbniki. Szczególnie wskazany jest dla skóry ze skłonnością do stanów zapalnych, z nadmiernym wydzielaniem sebum. Doskonale odświeża i poprawia napięcie naskórka, dzięki czemu cera nabiera zdrowego połysku, staje się gładka i elastyczna.
Hydrolaty dla skóry wrażliwej
Gdy skóra piecze, łuszczy się i jest podrażniona – hydrolaty też mogą okazać się pomocne. Woda różana łagodzi zaczerwienia oraz poprawia ogólną kondycję cery. Hydrolat lawendowy działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, regeneruje uszkodzenia. Woda bławatkowa za to jest bogata w sole mineralne oraz w polifenole. Łagodzi też podrażnienia spowodowane depilacją czy solarium. Woda oczarowa ze względu na dużą ilość garbników, służy jako płyn pielęgnacyjny do ciała po oparzeniach słonecznych.
Jak stosować hydrolaty?
Chociaż hydrolaty mają subtelniejszy zapach niż olejki eteryczne, ich aromat może być zdecydowanie inny. Najlepiej na początku kupić małe opakowanie, aby sprawdzić czy zapach nam odpowiada. Gdy hydrolatu używamy zamiast toniku - rano i wieczorem spryskujemy nimi twarz, szyję i dekolt. Czekamy chwilę, aż skóra wchłonie wodną mgiełkę, a następnie jego nadmiar ścieramy kosmetycznymi płatkami.
- Gdy masz cerę alergiczną – wskazane jest rozcieńczanie hydrolatów z wodą w proporcji 1:1.