Naturalne kosmetyki z kwiatów - właściwości róży, lawendy, ylang-ylang

2015-03-18 13:40

Zachwycają różnorodnością barw i kształtów, uwodzą zapachem. Same są symbolem piękna i dbają także o naszą urodę. Kwiaty należą do najcenniejszych składników perfum, kremów, szminek, toników.

Naturalne kosmetyki z kwiatów - właściwości róży, lawendy, ylang-ylang
Autor: Thinkstockphotos.com Naturalne kosmetyki z wyciągiem z kwiatów

Spis treści

  1. Balsam dla ciała
  2. RÓŻA – królowa kwiatów
  3. LILIA WODNA – kwiat zwany lotosem
  4. YLANG-YLANG – relaksuje umysł i ciało
  5. Lawenda w ogrodzie: jak sadzić lawendę? [WIDEO]
  6. LAWENDA –działa uniwersalnie
  7. Aromaterapia i zapachy dla zmysłów

Mogą nawilżać, odżywiać, tonizować, łagodzić podrażnienia – mowa o olejkach eterycznych, najbardziej pożądanych przez przemysł kosmetyczny i perfumeryjny składnikach kwiatów. Są to wonne substancje uzyskiwane poprzez destylacje np. kwiatowych płatków parą wodną. Stanowią mieszaninę czasem nawet kilkuset rozmaitych związków chemicznych, które maja ogromna przewagę nad substancjami syntetycznymi stosowanymi w kosmetykach. O ile te uzyskiwane chemicznie działają najczęściej jedynie na powierzchni skóry (potrzebują specjalnych nośników, by przeniknąć głębiej), to naturalne olejki eteryczne wnikają przez warstwę naskórka do skóry właściwej i docierają do krwiobiegu. Dbają o prawidłowe odżywienie tkanek, wydalanie toksyn i stymulują procesy odnowy komórkowej.

Balsam dla ciała

Dzięki swoim możliwościom dotarcia do głębszych warstw skóry naturalne ekstrakty i olejki kwiatowe oraz ich mieszanki są bardzo cenionym (i kosztownym) składnikiem przede wszystkim kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji. Maja rożne działanie, zależnie od tego, z jakich kwiatów je uzyskano. Oto te, które najczęściej można znaleźć w kosmetykach.

RÓŻA – królowa kwiatów

Z jej płatków wytwarzany jest olejek (najmniej alergizujący spośród wszystkich olejków eterycznych). Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi cerę wrażliwą, a zmęczonej dodaje blasku. Korzystnie wpływa na rozszerzone naczynka krwionośne, wzmacnia je i zmniejsza zaczerwienienia. Ponadto poprawia stan starzejącej się skóry – wygładza zmarszczki i zwiększa jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza cienie i obrzęki.

Natomiast woda różana (pozostałość po procesie destylacji płatków) jest bogata w biolfawonoidy i lotne olejki eteryczne. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza, poprawia napięcie skóry, nadaje jej zdrowy koloryt. Jest idealnym tonikiem do każdej cery, bo nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Z wody różanej można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki. Skutecznie łagodzi podrażnienia oczu, dodaje im blasku.

LILIA WODNA – kwiat zwany lotosem

Lilia kojarzy się z niewinnością i czystością. Wyciąg z kwiatów i nasion wykorzystywany jest w kosmetykach niwelujących zmarszczki mimiczne, bo ma właściwości rozluźniające – po zastosowaniu kremów z lilią wodną skóra staje się gładka, nawilżona, elastyczna i zrelaksowana. Wyciąg z lotosu często łączony jest z wyciągiem z bambusa, który ma zdolność pobudzania wewnątrzkomórkowej przemiany materii. Duet tych roślin odświeża i rozświetla skórę, można go znaleźć zwłaszcza w żelach pod prysznic, balsamach do ciała czy lekkich kremach do twarzy. W szamponach wykazuje działanie regenerujące.

YLANG-YLANG – relaksuje umysł i ciało

Egzotyczny kwiat o odurzającym zapachu cieszy się opinią afrodyzjaku. Ma właściwości antyseptyczne i nawilżające, reguluje wydzielanie sebum. Można go znaleźć w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej oraz zalecanych do pielęgnacji przetłuszczających się i wypadających włosów. Wykorzystywany jest także w olejkach do masażu i balsamach oraz preparatach antycellulitowych.

Lawenda w ogrodzie: jak sadzić lawendę? [WIDEO]

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

LAWENDA –działa uniwersalnie

Kwiat o wspaniałym odświeżającym, relaksującym zapachu. Sprawdza się w pielęgnacji każdej cery – ma właściwości antyseptyczne, łagodzi podrażnienia skóry, stymuluje regeneracje jej uszkodzę. Nawilża, oczyszcza, tonizuje. Olejek nie skóry, pobudza regeneracje jej komórek i wygładza drobne zmarszczki mimiczne.

Aromaterapia i zapachy dla zmysłów

Dzięki kwiatowym olejkom kosmetyki dostarczają także wrażeń zapachowych, a zapach ma ogromna silę oddziaływania. Jest odbierany przez system limbiczny, odpowiedzialny m.in. za seksualność i uczucia. To dlatego zapach jest doświadczeniem emocjonalnym, a nie racjonalnym, oddziałuje na nastrój. Ten sam aromat przez rożne osoby może być uważany za ładny, pobudzający, relaksujący albo niemiły – wszystko zależy od emocji i wrażeń zapachowych zapisanych w pamięci. Ale dzięki różnorodności olejków eterycznych każdy ma możliwość odnalezienia swoich ulubionych zapachów. O ile w dobrych kosmetykach pielęgnacyjnych zwykle stosuje się naturalne olejki kwiatowe, to w perfumach często są to związki syntetyczne, łatwiej dostępne i znacznie tańsze. Dla mniej wrażliwego nosa jest to różnica nie do uchwycenia, często nawet zapach syntetyczny jest odbierany jako trwalszy i ładniejszy od jego naturalnego odpowiednika.

Perfumy zawierają co najmniej kilkanaście składników zapachowych, a każdy aktywuje się i znika w określonym czasie i tempie. W pierwszej kolejności wyczuwalne są aromaty będące tzw. nutą głowy – cytrusy, zioła i trawy. Są lekkie, świeże i najmniej trwałe. Wkrótce po nich pojawia się nuta serca – zapachy kwiatowe, drzewne i korzenne. Utrzymują się na skórze nawet kilka godzin. To one stanowią kwintesencję kosmetyku, dla nich go wybieramy i kupujemy. Na końcu uaktywniają się najtrwalsze aromaty tzw. nuty bazy – ambra, piżmo, żywice. Wybierając zapach, warto go jeszcze dostosować do pory roku i dnia. Latem i rano lepiej sprawdzają się aromaty orzeźwiające – lekkie i subtelne, np. kwiatowe z owocowa nutą, wieczorem można sięgnąć po zapachy mocniejsze i bardziej wyraziste, np. z irysem czy tuberozą w tle.

miesięcznik "Zdrowie"