Problemy CERY DOJRZAŁEJ: suchość, przebarwienia, znamiona

2019-03-18 9:45

Skóra starzeje się tak jak całe ciało. Potrzeba jej wsparcia i ochrony, by ten proces opóźnić. Jeśli poświęcisz jej trochę czasu i uwagi, zadbana, nie będzie chorować ani brzydko się starzeć. Problemy cery dojrzałej to przede wszystkim nadmierna suchość skóry, przebarwienia oraz niebezpieczne znamiona, które mogą być początkiem zmian nowotworowych.

Problemy CERY DOJRZAŁEJ: suchość, przebarwienia, znamiona
Autor: GettyImages Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość.

Spis treści

  1. Cera dojrzała - nadmierna suchość skóry
  2. Cera dojrzała - przebarwienia
  3. Cera dojrzała - niebezpieczne znamiona

Zmiany w wyglądzie cery dojrzałej w dużej mierze zależą od wrodzonych skłonności odziedziczonych po rodzicach, biologicznych przemian w organizmie i... grawitacji. Pod jej wpływem skóra się rozciąga. Do tego dokładają się: nadmierne opalanie - zwykle bez zabezpieczenia przed promieniowaniem UV - wdychanie spalin, palenie papierosów, dieta uboga w warzywa i owoce. Jeżeli przy tym zapominasz o odpowiedniej pielęgnacji, proces starzenia się przebiega szybciej, niż zaprogramowała to matka natura.

Cera dojrzała - nadmierna suchość skóry

Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość. Po prostu traci ona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Procesy regeneracyjne przebiegają wolniej. Zmniejsza się biologiczna aktywność komórek skóry oraz liczba włókien kolagenowych i elastynowych zapewniających sprężystość. Wyraźniej zaznaczają się zmarszczki mimiczne, powstają bruzdy. Naskórek staje się cieńszy i szorstki.

Zobacz: Kolagen odpowiada za młody wygląd skóry

Mówi się, że skóra starszej osoby przypomina pergamin. Jest cienka, sucha, łuszczy się, bo gruczoły łojowe pracują coraz słabiej. Potrzebuje silnego nawilżenia. Dobrze więc stosować odżywcze kremy nawilżające, nakładać maseczki witaminowe. Osoby, które przez całe życie miały problemy z kruchymi naczyniami krwionośnymi, z wiekiem będą ich miały więcej. Powinny pomyśleć o kosmetykach uszczelniających ściany naczyń krwionośnych. To jednak nie wszystko.

Cera dojrzała - przebarwienia

Do tych procesów fizjologicznych zawsze dołącza niszczący wpływ promieni słonecznych. Jednym z objawów „starzenia posłonecznego” jest powstawanie w miejscach najbardziej odkrytych - na dłoniach, twarzy i dekolcie - brązowych przebarwień zwanych plamami starczymi lub kwiatami starości. Są to skupiska melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. Gdy się pojawią, trzeba zrezygnować z opalania, bo plam będzie przybywać, a istniejące ściemnieją. Kwiatów starości nie należy mylić z plamkami, które powstają podczas opalania się i jednoczesnej kuracji jakimś preparatem.

Osoby dojrzałe łykają zwykle sporo leków i piją zioła (zwłaszcza dziurawiec), które mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. W słoneczne dni przed wyjściem z domu obowiązkowo stosuj krem ochronny z jak najwyższym filtrem. Panie mogą nosić lekkie szale i modne letnie rękawiczki, panowie - słomkowe kapelusze.

Cera dojrzała - niebezpieczne znamiona

Na starszej skórze mogą też powstawać zmiany przednowotworowe, zwane rogowaceniem posłonecznym. Łatwo je rozpoznać: to miejsca żółtawo zabarwione, chropowate, czasem nieco wypukłe. Bywają niewielkie lub o średnicy 2-3 cm. U mężczyzn często pojawiają się na łysinie. Z tych ognisk może powstać nowotwór skóry. Dlatego należy je pokazać dermatologowi (wizyta bez skierowania). Przepisze on preparat miejscowo złuszczający lub zleci zamrażanie ciekłym azotem, co przywróci skórze gładkość. Potem trzeba się chronić przed słońcem.

Zobacz: Które znamiona na skórze są najgroźniejsze?

Im jesteśmy starsi, tym słabiej nasz organizm broni się przed nieprawidłowymi podziałami komórek, m.in. skóry. W konsekwencji z tych złych komórek, które bezkarnie się dzielą, też może powstać nowotwór. Nie bagatelizuj więc żadnych zmian na skórze. Bywa tak, że z początku mają np. postać maleńkiej 2-3-milimetrowej ranki, która pokrywa się strupkiem. Po jakimś czasie strupek odpada, a ranka znów się pojawia i długo nie chce się zagoić. To może trwać latami. Wiele osób boi się iść z tym do lekarza. Niesłusznie! Wystarczy zmianę usunąć i często na tym kończy się leczenie.

  • Obserwuj pieprzyki. Z wiekiem, m.in. pod wpływem opalania, mogą przekształcić się w czerniaka (groźny nowotwór skóry). Jeśli zauważysz, że pieprzyk zmienia kształt, ma postrzępione brzegi, krwawi, rośnie - pokaż go lekarzowi. Szybkie usunięcie znamienia może ci uratować życie!
Zrób to koniecznie

Makijaż dla dojrzałych kobiet

Wiele pań sądzi, że w pewnym wieku już nie wypada się malować. Nic podobnego. Dobry makijaż tuszuje przebarwienia i rozszerzone naczynka, ale także ożywia, dodaje zdrowego wyglądu.

  • Najważniejsze, żeby nie przesadzić z liczbą warstw, bo wtedy powstanie efekt maski.
  • Makijaż osoby starszej nie powinien być zbyt matowy, by nie podkreślał tego, co przychodzi z wiekiem: zmienionego owalu twarzy, zaostrzonych rysów, zapadniętych oczu, pogłębiających się bruzd czy zmniejszonych ust.
  • Najpierw warto ufarbować brwi i rzęsy (henną u kosmetyczki), ale nie na czarno.
  • Brwi można też przyciemnić szarym lub brązowym cieniem do powiek. Najlepiej nakładać go pędzelkiem; kreski namalowane kredką wyglądają nienaturalnie i groźnie.
  • Przed nałożeniem podkładu, który pokryje niedoskonałości skóry, wklepujemy krem nawilżający.
  • Rezygnujemy z cieni do powiek - róż w odcieniu brązowo-różowym sprawdzi się lepiej. Nakładamy go na zewnętrzną część górnej powieki (wewnętrzną omijamy) i łączymy z różem na policzkach.
  • Nasadę rzęs podkreślamy, rysując na skórze między nimi pojedyncze kropki kredką do oczu w kolorze szarym lub brązowym.
  • Usta malujemy błyszczącą pomadką o ton ciemniejszą od naturalnego koloru warg.

miesięcznik "Zdrowie"