Olejek różany: właściwości i zastosowanie kosmetyku z róży

2018-03-22 10:10

Olejek różany to naturalny produkt, który można wykorzystać w aromaterapii, do masażu czy jako składnik innych kosmetyków z róży. Dlaczego kobiety tak chętnie sięgają po olejek różany? Poznaj właściwości i zastosowanie olejku różanego!

Olejek różany: właściwości i zastosowanie kosmetyku z róży
Autor: thinkstockphotos.com Olejek różany ma właściwości oczyszczające i łagodzące skórę.

Spis treści

  1. Właściwości olejku różanego
  2. Jak produkuje się olejek różany?
  3. Zastosowanie olejku różanego
  4. Jak oczyścić twarz olejkiem różanym?

Olejek różany wykorzystywany jest przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Kwiaty i owoce róży cieszą nie tylko nos i oko, bywają również często stosowane w kompozycjach perfum i w kosmetykach. Olejek różany tłoczony jest z owoców kwiatu, a z jego płatków powstaje woda różana.

Właściwości olejku różanego

Właściwości relaksacyjne

Olejek różany wytwarzany jest w procesie destylacji płatków parą wodną. Jego głównym składnikiem są związki alkoholi. Dzięki charakterystycznemu zapachowi korzystnie wpływa na psychikę i samopoczucie.

Olejek różany, ze względu na jego właściwości, wykorzystuje się również w aromaterapii: łagodzi skutki stresu, poprawia nastrój, relaksuje, zmniejsza napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie.

Olejek różany to najmniej alergiczny olejek eteryczny na świecie. Dzięki temu korzystnie działa na skórę.

Wpływ na zdrowie

Olejek różany ma też właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi cerę wrażliwą, a zmęczonej i szarej dodaje blasku. Korzystnie wpływa także na rozszerzone naczynka krwionośne, ponieważ wzmacnia je i zmniejsza zaczerwienienia.

Olejek różany wykorzystuje się również w łagodzeniu dolegliwości bólowych spowodowanych menstruacją. Ulgę przynosi wmasowanie kilku kropli w podbrzusze.

Wpływ na skórę

Zawiera także witaminę E i witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodany do kosmetyków do cery suchej, odwodnionej lub cery dojrzałej znakomicie ją odżywia, wygładza, nawilża i zmniejsza zmarszczki, zwłaszcza mimiczne.

Olejek poprawia stan skóry starzejącej się - wygładzając zmarszczki i zwiększając jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza opuchliznę i usuwa objawy zmęczenia.

Olejek różany działa również jako... afrodyzjak. Jego zapach wydobywający się z kominka aromaterapeutycznego może być sposobem na niskie libido i urozmaicenie swojego życia seksualnego.

Czytaj też:

Kosmetyki z kwiatów i owoców sezonowych

Ile natury jest w kosmetykach naturalnych

Przepisy na domowe kosmetyki z owoców

Warto wiedzieć

Jak produkuje się olejek różany?

Olejek różany produkuje się w 90% przypadków z róży damasceńskiej, zwanej także różą z Damaszku. W starożytności za największych specjalistów w dziedzinie perfumiarstwa uchodzili Egipcjanie.

Do tej pory Egipt, obok Bułgarii, Francji, Algierii, Turcji i Iranu jest jednym z głównych producentów różanego olejku.

Płatki, z których powstaje olejek i woda różana, trzeba zbierać o świcie, bo inaczej stracą cały swój aromat. Róże uprawia się na wielkich plantacjach. Z jednego hektara otrzymuje się rocznie od 3 do 5 tysięcy kilogramów płatków róż. Z takiej ilości powstaje jedynie kilogram czystego olejku.

Zastosowanie olejku różanego

Powyższe właściwości dają olejkowi różanemu szerokie zastosowanie.

Zapachowe kąpiele

Wystarczy wlać dwie krople olejku różanego do wanny, a kąpiel zamieni się w pełną zapachowych doznań przyjemność. Kąpiel z olejkiem różanym relaksuje, pozwala zregenerować siły po ciężkim dniu.

Warto jednak pamiętać, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, a temperatura wody - nie wynosić więcej niż 37ºC i mniej niż 25°C. Jeśli masz popękane naczynka i borykasz się z niskim ciśnieniem, zrezygnuj z gorących kąpieli.

Masaż

Olejku różanego można też użyć do masażu twarzy. Wystarczy rozsmarować kilka jego kropli w dłoni i rozprowadzić na twarzy okrężnymi ruchami. Olejek wchłonie się już po upływie ok. pół minuty. Najlepiej stosować go codziennie wieczorem, koniecznie po dokładnym demakijażu.

Aromaterapia

Aby w powietrzu unosił się piękny zapach olejku różanego, wystarczy umieścić go w kominku aromaterapeutycznym - konkretnie na miseczce u jego szczytu. W samym wnętrzu kominka umieszczamy tealight - małą świeczkę, która płonąc, uwolni zapach.

Kosmetyki z olejkiem różanym

Olejek różany stanowi również składnik wielu kosmetyków. Możemy go znaleźć m. in. w kremach nawilżających, balsamach do ust, olejkach do włosów, szamponach, Balsamach do ciała czy produktach typu serum.

Warto wiedzieć

Jak oczyścić twarz olejkiem różanym?

Za pomocą olejku różanego, metodą OCM (Oil Cleansing Metod), można również oczyścić twarz po całym dniu. Sposób ten działa na zasadzie tłuszcz za tłuszcz. Olejek usuwa z twarzy nadmiar zgromadzonego sebum, czyli warstwę łoju.

Aby oczyścić twarz olejkiem różanym, należy przygotować mieszankę w proporcji: 70-90% olejku różanego i 30-10% olejku rycynowego. Konieczne będzie także zaopatrzenie się w mały ręcznik frotte.

Gdy już wszystko będzie gotowe, najpierw przemywamy twarz wodą lub hydrolatem, czyli wodą kwiatową. Następnie, delikatnymi i okrężnymi ruchami wmasowujemy mieszankę w twarz.

Później, gdy już nałożymy całą warstwę oleju, przygotowany wcześniej ręcznik moczymy w ciepłej wodzie i przykładamy w każdym miejscu twarzy, (czoło, nos, policzki itd.), aby zmyć z niej mieszankę.

Skórę wycieramy jednorazową chusteczką bądź ręczniczkiem.

Artykuł napisano na podst. tekstu Agaty Then w miesięczniku "Zdrowie"

miesięcznik "Zdrowie"