Sposoby na gładkie ŁOKCIE i KOLANA. Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry?
Łokcie i kolana to miejsca na naszym ciele, które są najbardziej narażone na otarcia oraz odmrożenia. Łatwo się łuszczą, nieestetycznie wyglądają, a skóra pęka i swędzi. Skoro zwyczajne kremy nawilżające pozostają tu całkowicie bezsilne, to czy istnieje skuteczny sposób na suche łokcie i kolana? Tak, i to nie jeden. Poznaj sposoby na regenerację skóry na łokciach i kolanach. Możesz wykonać je w domu lub u kosmetyczki.
Spis treści
- Co to jest efekt „brudnych kolan”?
- Przyczyny wysychania skóry na łokciach i kolanach
- Jakie zabiegi na suche łokcie i kolana?
- Przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan
Skóra na łokciach i kolanach ma większą skłonność do rogowacenia niż pozostałe obszary na ciele. Powoduje to szybkie wysychanie skóry i uczucie swędzenia w tych miejscach. Skóra ma białawy odcień, mocno się łuszczy, a czasem pęka aż do krwi. U większości osób problem pojawia się szczególnie zimą, ponieważ łokcie i kolana to najbardziej wysunięte miejsca na ciele człowieka, przez co najszybciej odmarzają. Również z tego powodu łatwo tam o zadrapania, siniaki i obtłuczenia, które nie przyspieszają regeneracji skóry.
Co to jest efekt „brudnych kolan”?
Niektórzy zauważają u siebie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci”. Nazywa się tak skórę, która zrobiła się ciemniejsza ze względu na częste pękanie i mocne wysuszenie. „Brudnych kolan” nie da się wyczyścić, ponieważ w rzeczywistości są czyste, ale mogą wyglądać jak brudne, ponieważ mają szary, brunatny lub siny kolor. Jedynym sposobem na tę przypadłość jest silne nawilżanie łokci i kolan.
Przyczyny wysychania skóry na łokciach i kolanach
Oprócz podłoża genetycznego istnieje wiele innych przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za nadmierne wysuszenie skóry. Łokcie i kolana łatwo odmrozić. Jeżeli zauważysz u siebie tendencję do wysychania skóry w tych miejscach, staraj się je zabezpieczyć, kiedy temperatura przekracza 0 st. Noś spodnie, a pod nimi kalesony lub rajstopy. Pamiętaj, żeby pod kurtką mieć długi rękaw. Te z pozoru proste sposoby mogą ograniczyć łuszczenie się skóry nawet o 50 % (mróz to jeden z jej najwytrwalszych wrogów nawilżenia).
Kolejną przyczyną może być używanie kosmetyków lub środków chemicznych, które działają drażniąco na twój typ skóry. Spróbuj przez miesiąc używać naturalnego mydła i nie być blisko detergentów, a ubrania prać w proszku dla dzieci. Czasem nawet substancje zapachowe zawarte w perfumach i odświeżaczach powietrza potrafią uczulić, a wtedy wysuszone łokcie i kolana mogą być po prostu jednym z objawów. Ogranicz też wizyty na chlorowanym basenie.
Jeżeli mimo prób twój problem nie znika, powinieneś zgłosić się do dermatologa lub lekarza rodzinnego. Suche łokcie i kolana mogą być objawem jednej z tych chorób: egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niedoczynność nadnerczy, żółtaczka typu C (HCV).
Jakie zabiegi na suche łokcie i kolana?
- Zabieg parafinowy (koszt ok. 30 - 70 zł). Krótki zabieg, który można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Najczęściej wykonuje się go na dłonie i stopy za pomocą ciepłych okładów parafinowych.
- Zabieg nawilżający w spa (koszt od 150 do 300 zł). W ofercie ośrodków spa szukaj zabiegów nawilżających lub natłuszczających na całe ciało lub wybrane partie.
- Fototerapia (koszt od 300 do 500 zł za serię zabiegów). Terapia światłem UV jest wykorzystywane przy leczeniu łuszczycy i powinna być konsultowana z lekarzem.
Kosmetyki przeznaczone do głębokiego natłuszczania i wygładzania skóry zawierają m.in. takie składniki: mocznik, wazelinę, parafinę, ceramidy, kwas hialuronowy, dimetikon, glicerynę, lanolinę, kwas mlekowy, oleje roślinne.
Inny powód, dla którego ten problem cię dotyka, to zła dieta. Zapisuj przez tydzień wszystko, co jesz i pijesz. Jeśli pijesz mniej niż 1 l płynów dziennie (wody, soków, herbaty), możesz być odwodniony. Wtedy skóra jest sucha, bo organizm woła o pomoc. Powinieneś też dostarczać mu odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych, przynajmniej w jednym posiłku dziennie, np. jedząc awokado, łososia, makrelę, migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, soczewicę, oliwę, olej słonecznikowy, siemię lniane. Osoby odchudzające się często wykluczają tłuszcz ze swojej diety, przez co kondycja ich skóry się pogarsza, a na pierwszy ogień idą oczywiście łokcie i kolana.
Jak się myć i nie wysuszyć skóry?
Starannie wybieraj kosmetyki do kąpieli. Unikaj kostek myjących i mydeł syntetycznych z dodatkiem detergentów. Popularne żele pod prysznic i płyny do kąpieli również wysuszają skórę. Kupuj naturalne mydła z dużą zawartością olejów roślinnych. Do kąpieli wsypuj siemię lniane, dolewaj oliwy z oliwek. Pamiętaj, by nie wylegiwać się w kąpieli zbyt długo. Po każdej kąpieli nawilżaj skórę hiperalergicznym, tłustym balsamem lub masłem shea, olejem kokosowym.
Przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan
Przepis na maskę bananową
Zmiksuj pół banana i dwie łyżki tłustej śmietany. Nałóż papkę na suche miejsca i obwiąż gazą lub pieluchą tetrową na 20 minut.
Przepis na papkę z siemienia lnianego
Zagotuj nasiona siemienia lnianego. Kiedy kleik ostygnie, nałóż go na suche miejsca i trzymaj przez 15 minut. Możesz ten zabieg wykonać w wannie i wysmarować siemieniem całe ciało.
Przepis na rozjaśnianie skóry
Rozkrój cytrynę na pół i przyłóż do łokci, a następnie do kolan na ok. 10 minut. Rozjaśnisz i nawilżysz skórę dzięki naturalnej witaminie C. Nie korzystaj z tego sposobu, kiedy skóra jest popękana.
Przepis na maskę miodową
Wymieszaj łyżkę miodu z łyżką jogurtu greckiego i połówką awokado. Nałóż masę na kolana i łokcie na ok. 20 minut. 5.
- Natłuszczaj wysuszone miejsca za pomocą naturalnych tłuszczów: oliwy, masła lub olejku rycynowego. Smaruj skórę zawsze, kiedy jesteś w domu, uważając, żeby nie poplamić ubrań i tkanin. Dwa razy w tygodniu wykonaj peeling z mielonej kawy lub soli gruboziarnistej. Możesz też użyć pumeksu. Wszystkie zabiegi powtarzaj co 2 - 3 dni.