Równowaga PEH, czyli jak pielęgnować włosy?

2019-06-19 10:14

Równowaga PEH to rodzaj pielęgnacji włosów, mający im zapewnić niezbędne do zdrowego wzrastania składniki. O jakie konkretnie substancje w równowadze PEH chodzi, w jaki sposób działają one na kondycję i wygląd włosów oraz w jakich ilościach je stosować?

Równowaga PEH, czyli jak pielęgnować włosy?
Autor: gettyimages.com Równowaga PEH to sposób na kompleksową pielęgnację włosów - ich nawilżenie i odżywienie.

Spis treści

  1. Równowaga PEH: emolienty
  2. Równowaga PEH: proteiny
  3. Równowaga PEH: humektanty

Równowaga PEH to trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów. Skrót "PEH" pochodzi od nazw składników używanych w czasie pielęgnacji – protein, emolientów i humektantów. Każdy z tych składników odpowiada za coś innego. Proteiny uzupełniają ubytki w strukturze włosa, humektanty go nawilżają, a emolienty zapobiegają odparowywaniu wody z włosów. Bardzo ważna jest kolejność nakładania poszczególnych składników na włosy: najpierw aplikujemy regenerujące proteiny, następnie nawilżające humektanty, a na sam koniec chroniące emolienty.

Równowaga PEH: emolienty

Emolienty mają właściwości natłuszczające, chronią również włosy przed utratą wilgoci, zatrzymując nawilżenie i tworząc na nich warstwę ochronną. Ich działanie polega na blokowaniu w skórze kanałów, którymi wydostaje się ona na zewnątrz. W składzie emolientów znajdziemy najczęściej kwasy hydrofilowe i tłuszczowe i same tłuszcze.

Emolienty - stosowanie

Używanie emolientów powinno być dostosowane do stanu, w jakim znajdują się włosy. Jeśli stosuje się ich odpowiednią ilość, włosy są gładkie, łatwo je rozczesać, błyszczą się. Szczególnie zalecane jest stosowanie emolientów jako uzupełnienie humektantów – zwłaszcza w bardzo suche/wilgotne dni. Włosy, które zbyt często poddaje się działaniu emolientów, wyglądają na zaniedbane: tworzą się z nich strąki, są opadnięte i sprawiają wrażenie przetłuszczonych. Natomiast te, które emolientów mają zbyt mało, szybko się targają, elektryzują i puszą.

Emolienty - w jakich kosmetykach je znajdziemy?

Emolienty znajdują się nie tylko w kosmetykach, ale również w produktach obecnych w wielu domach: w maśle, olejach, np. oleju słonecznikowym czy oleju z oliwek, smalcu. W drogeriach występują najczęściej w postaci olejków, masek i odżywek. Warto szukać produktów, w których znajdują się następujące składniki:

Proteiny, humektanty i emolienty najskuteczniej działają razem. Efekty tego działania zależą jednak przede wszystkim od konkretnej osoby, dlatego podczas tej trójetapowej pielęgnacji włosów należy cały czas uważnie obserwować ich stan.

Równowaga PEH: proteiny

Ludzki włos jest zbudowany z aminokwasów. Proteiny to natomiast białka proste, które również są zbudowane z aminokwasów, służą więc do uzupełniania struktury włosa. Proteiny uzupełniają braki w jego budowie, dzięki nim włosy przestają być kruche i łamliwe, a stają się silniejsze. Proteiny świetnie działają na włosy z naturalną tendencją do falowania lub kręcenia – jeszcze bardziej podkreślają ich skręt.

Proteiny dzielimy ze względu na wielkość cząsteczek:

  • aminokwasy – najmniejsze cząsteczki – arginina, l-cysteina
  • proteiny małocząsteczkowe – wnikające w głąb włosa – keratyna, elastyna, kolagen, jadwab
  • proteiny wielkocząsteczkowe – działające na powierzchi włosa – tego rodzaju proteiny nazywa się również domowymi, ponieważ znajdują się w powszechnie dostępnych produktach: żółtku jajka, kefirze, jogurcie, żelatynie

Proteiny - stosowanie

Częstotliwość stosowania protein zależy przede wszystkim od porowatości włosa. Włosy o niskiej porowatości są śliskie i bardzo gładkie, uważa się je za zdrowsze od włosów wysokoporowatych, jednak gorzej reagują na proteiny. Po ich użyciu stają się jeszcze bardziej oklapnięte. Z kolei włosy wysokoporowate trudno rozczesać, puszą się i elektryzują, jednak proteiny dobrze na nie działają, czyniąc sprężystymi i nadając im objętości.

Odpowiednia dawka protein dla włosów to około 2-3 razy w miesiącu. Z dawkowaniem protein nie należy przesadzać, ponieważ włosy będą się łatwo plątać, trudno je będzie rozczesać, staną się łamliwe i suche.

Proteiny - w jakich kosmetykach je znajdziemy?

Odpowiedź na pytanie, czy w danym kosmetyku znajdują się proteiny, została umieszczona na liście składników na opakowaniu danego produktu. Proteiny są najczęściej dostępne na rynku w postaci odżywek i masek. Najpopularniejsze proteiny w nich stosowane to:

Równowaga PEH: humektanty

Humektanty należą do substancji higroskopijnych, które nie tylko przyciągają cząsteczki wody, ale i magazynują je we włosach. Nazywa się je również po prostu nawilżaczami – wchłaniają wodę z otoczenia i odpowiadają za właściwą wilgotność włosów. Jeśli jednak humektanty nie dostaną odpowiedniej ilości wody, zaczną ją wyciągać ze skóry i z włosów, co skutkuje ich przesuszeniem. Dlatego wraz z humektantami wskazane jest używanie emolientów, które zabezpieczają włosy przed utratą wilgoci.

Humektanty - stosowanie

Stosowanie humektantów jest uzależnione przede wszystkim od... pogody, a konkretniej od wilgotności powietrza, jaka panuje danego dnia. Jeśli dzień jest deszczowy, mglisty należy zmniejszyć ilość stosowanych humektantów. Inaczej spowodują one otwarcie łuski włosa, ponieważ będą chciały pobierać wodę z otoczenia.

Podobnie w przypadku bardzo suchych dni, kiedy użycie humektantów spowoduje wyparowanie wody z włosa. W bardzo suche i bardzo wilgotne dni wskazane jest więc ograniczenie stosowania humektantów lub jego całkowite zaprzestanie. Humektanty warto natomiast stosować, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury.

Humektanty - w jakich kosmetykach je znajdziemy?

Kosmetyki zawierające humektanty można bez problemu znaleźć w drogeriach. Podobnie jak w przypadku protein, humektanty zazwyczaj znajdują się w odżywkach i w maskach. Należy wybierać produkty, w których znajdują się najpopularniejsze humektanty: