Sucha skóra twarzy zimą. Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry w zimie
Sucha skóra cierpi zimą. Nawet, jeśli w ciągu roku radziła sobie nieźle, w czasie zimy jej płaszcz lipidowy znacznie się osłabia, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze. Jak pomóc sobie i swojej suchej skórze? Przede wszystkim nawilżać ją od wewnątrz i na zewnątrz, a także chronić przed wiatrem i mrozem.

Spis treści
Sucha skóra jest cienka i wrażliwa. Bardzo często marszczy się, ponieważ mało w niej wody i elastyczności. Skóra sucha starzeje się najszybciej ze wszystkich typów skóry. Posiadaczkami takiej skóry są najczęściej blondynki o jasnej cerze, kobiety po czterdziestym roku życia, a także osoby starsze. Cera sucha jest bardzo wrażliwa na działanie kosmetyków, twardej wody, słońca, zmian temperatur. Suchość i wrażliwość skóry pojawia się szybko, bo skóra sucha nie ma oporów, by pokazać jak bardzo cierpi.
Skórę nawilża woda z wnętrza organizmu. Jeśli skóra się wysusza, oznacza to, że naskórek jest nieszczelny i za mało w nim naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidów i tłuszczów. Nawilżyć skórę może tylko dobry krem, który uszczelni naskórek.
Skóra najbardziej wysusza się zimą. Można wtedy zaobserwować mocne pieczenie, pierzchnięcie na mrozie, ściągnięcie. Pękają też usta i pojawiają się zajady. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do podrażnienia i pękania naczynek krwionośnych. Mroźne powietrze ma niską wilgotność, a to sprzyja uciekaniu wody ze skóry.
Do suchej cery dojrzałej znakomity będzie krem zawierający cholesterol.
Jakie kremy dla skóry suchej zimą?
Sucha skóra jest bezradna wobec mrozu. Brakuje jej ochronnej warstwy lipidowej, która zabezpiecza cerę tłustą i mieszaną. W tej sytuacji musimy ją zbudować za pomocą kremów. Szukaj kremów zawierających składniki nawilżające - zwłaszcza hydrofilne (takie, które zatrzymują wodę w skórze). Drugim niezbędnym elementem są kwasy tłuszczowe, czyli składniki tworzące naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry. Pochodzą zazwyczaj z olejów roślinnych (oliwy, awokado lub masła karite). Bardzo dobry jest kwas GLA, który znajdziemy w oleju z wiesiołka lub ogórecznika, a także kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, aminokwasy, parafinę i oleje roślinne.
Szukajmy kosmetyków zawierających woski lub eucerynę, które zastępują warstwę ochronną skóry i zapobiegają ucieczce wody, także wtedy, gdy z mrozu wejdziemy do ogrzewanego i suchego pomieszczenia w którym pracujemy. Zamiast kremów tzw. ''tłustych'' wybieraj ''półtłuste''. Bardzo gęste mazie są niemal niemożliwe do rozsmarowania, pozostają na skórze w nieskończoność, ponieważ nie mogą w nią wchłonąć.
Pielęgnacja suchej skóry zimą
Nawilżaj
- Przynajmniej dwa razy dziennie smaruj twarz kremem bardzo mocno nawilżającym. Nałóż podkład dopiero, kiedy krem się wchłonie.
- Nawilżaj (i dbaj) o skórę pod oczami. Osoby młode również potrzebują kremu przeciwzmarszczkowego lub nawilżającego żelu pod oczy, który nie obciąży skóry.
- Co najmniej raz w tygodniu nakładaj na twarz, szyję i dłonie maseczkę nawilżającą. Nie wychodź na dwór bezpośrednio po nałożeniu kremu lub maski, bo rozmiękczona skóra łatwo przemarza.
Nie podrażniaj
- Myj twarz letnią, a nie gorącą wodą. W letniej wodzie zmywaj naczynia i unikaj długich, gorących kąpieli. Gorąca temperatura wymywa lipidy, które wchodzą w skład tłuszczowej bariery ochronnej skóry.
- Nie używaj soli, pianek i płynów do kąpieli, które pięknie pachną, ale wysuszają skórę. W okresie zimowym korzystaj z głęboko nawilżających olejków do kąpieli lub wklej do wanny kilka łyżeczek oliwy z oliwek.
- Unikaj żeli, pianek i preparatów do oczyszczania skóry twarzy. Ich składniki są drażniące dla wrażliwej, suchej skóry. W zimie spróbuj przestawić się na łagodną pielęgnację - wybieraj tylko naturalne, ekologiczne mydła (nie kostki myjące). Wykonuj demakijaż olejami OCM (nawet zwykłą oliwą).
- Po każdym umyciu osuszaj skórę czystym ręcznikiem. Przykładaj ręcznik do twarzy, miejsce przy miejscu, nie trzyj skóry. Możesz również używać jednorazowych ręczników papierowych.
- Nie używaj spirytusu lub toników z alkoholem do dezynfekowania miejsc po wypryskach. Stosuj naturalne olejki (np. olejek tamanu) do punktowego zaleczenia drobnych zmian.
Polecany artykuł:
Co szkodzi suchej skórze zimą?
Suchej skórze szkodzi zarówno silny wiatr i mróz, jak i ogrzewanie w pomieszczeniach. Oprócz chronienia skóry kremem, możesz kupić nawilżacz powietrza (o ile nie masz alergii na roztocza). Staraj się też wietrzyć pomieszczenia w domu, przykręcać na noc grzejniki w sypialni i ogrzewanie w samochodzie.
Nigdy nie dopuszczaj do odwodnienia. Skóra uwielbia pić, dlatego powinnaś przyzwyczaić się do picia dużych ilości wody w ciągu dnia (min. dwa litry). Mowa tu o zwykłej wodzie mineralnej, nie herbacie, kawie i słodzonych sokach. Postaraj się również odpowiednio odżywiać. Wprowadź do swojej diety sałatki z oliwą (oliwa jest złotym środkiem na suchą skórę), tłuste ryby, owoce morza, oleje roślinne.