Sucha skóra twarzy zimą. Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry w zimie

2015-12-17 17:18

Sucha skóra cierpi zimą. Nawet, jeśli w ciągu roku radziła sobie nieźle, w czasie zimy jej płaszcz lipidowy znacznie się osłabia, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze. Jak pomóc sobie i swojej suchej skórze? Przede wszystkim nawilżać ją od wewnątrz i na zewnątrz, a także chronić przed wiatrem i mrozem.

Sucha skóra zimą. Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry w zimie
Autor: Thinkstockphotos.com Sucha skóra zimą czerwieni się, łuszczy, pęka i bardzo boli. Dyskomfort ściągniętej skóry, zajadów i suchych placków na twarzy można zniwelować stosując odpowiednią pielęgnację i dietę.

Spis treści

  1. Jakie kremy dla skóry suchej zimą?
  2. Pielęgnacja suchej skóry zimą
  3. Co szkodzi suchej skórze zimą?

Sucha skóra jest cienka i wrażliwa. Bardzo często marszczy się, ponieważ mało w niej wody i elastyczności. Skóra sucha starzeje się najszybciej ze wszystkich typów skóry. Posiadaczkami takiej skóry są najczęściej blondynki o jasnej cerze, kobiety po czterdziestym roku życia, a także osoby starsze. Cera sucha jest bardzo wrażliwa na działanie kosmetyków, twardej wody, słońca, zmian temperatur. Suchość i wrażliwość skóry pojawia się szybko, bo skóra sucha nie ma oporów, by pokazać jak bardzo cierpi.

Skórę nawilża woda z wnętrza organizmu. Jeśli skóra się wysusza, oznacza to, że naskórek jest nieszczelny i za mało w nim naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidów i tłuszczów. Nawilżyć skórę może tylko dobry krem, który uszczelni naskórek.

Skóra najbardziej wysusza się zimą. Można wtedy zaobserwować mocne pieczenie, pierzchnięcie na mrozie, ściągnięcie. Pękają też usta i pojawiają się zajady. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do podrażnienia i pękania naczynek krwionośnych. Mroźne powietrze ma niską wilgotność, a to sprzyja uciekaniu wody ze skóry.

Jakie kremy dla skóry suchej zimą?

Sucha skóra jest bezradna wobec mrozu. Brakuje jej ochronnej warstwy lipidowej, która zabezpiecza cerę tłustą i mieszaną. W tej sytuacji musimy ją zbudować za pomocą kremów. Szukaj kremów zawierających składniki nawilżające - zwłaszcza hydrofilne (takie, które zatrzymują wodę w skórze). Drugim niezbędnym elementem są kwasy tłuszczowe, czyli składniki tworzące naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry. Pochodzą zazwyczaj z olejów roślinnych (oliwy, awokado lub masła karite). Bardzo dobry jest kwas GLA, który znajdziemy w oleju z wiesiołka lub ogórecznika, a także kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, aminokwasy, parafinę i oleje roślinne.

Do suchej cery dojrzałej znakomity będzie krem zawierający cholesterol.

Szukajmy kosmetyków zawierających woski lub eucerynę, które zastępują warstwę ochronną skóry i zapobiegają ucieczce wody, także wtedy, gdy z mrozu wejdziemy do ogrzewanego i suchego pomieszczenia w którym pracujemy. Zamiast kremów tzw. ''tłustych'' wybieraj ''półtłuste''. Bardzo gęste mazie są niemal niemożliwe do rozsmarowania, pozostają na skórze w nieskończoność, ponieważ nie mogą w nią wchłonąć.

Pielęgnacja suchej skóry zimą

Nawilżaj

  • Przynajmniej dwa razy dziennie smaruj twarz kremem bardzo mocno nawilżającym. Nałóż podkład dopiero, kiedy krem się wchłonie.
  • Nawilżaj (i dbaj) o skórę pod oczami. Osoby młode również potrzebują kremu przeciwzmarszczkowego lub nawilżającego żelu pod oczy, który nie obciąży skóry.
  • Co najmniej raz w tygodniu nakładaj na twarz, szyję i dłonie maseczkę nawilżającą. Nie wychodź na dwór bezpośrednio po nałożeniu kremu lub maski, bo rozmiękczona skóra łatwo przemarza.

Nie podrażniaj

  • Myj twarz letnią, a nie gorącą wodą. W letniej wodzie zmywaj naczynia i unikaj długich, gorących kąpieli. Gorąca temperatura wymywa lipidy, które wchodzą w skład tłuszczowej bariery ochronnej skóry.
  • Nie używaj soli, pianek i płynów do kąpieli, które pięknie pachną, ale wysuszają skórę. W okresie zimowym korzystaj z głęboko nawilżających olejków do kąpieli lub wklej do wanny kilka łyżeczek oliwy z oliwek.
  • Unikaj żeli, pianek i preparatów do oczyszczania skóry twarzy. Ich składniki są drażniące dla wrażliwej, suchej skóry. W zimie spróbuj przestawić się na łagodną pielęgnację - wybieraj tylko naturalne, ekologiczne mydła (nie kostki myjące). Wykonuj demakijaż olejami OCM (nawet zwykłą oliwą).
  • Po każdym umyciu osuszaj skórę czystym ręcznikiem. Przykładaj ręcznik do twarzy, miejsce przy miejscu, nie trzyj skóry. Możesz również używać jednorazowych ręczników papierowych.
  • Nie używaj spirytusu lub toników z alkoholem do dezynfekowania miejsc po wypryskach. Stosuj naturalne olejki (np. olejek tamanu) do punktowego zaleczenia drobnych zmian.

Co szkodzi suchej skórze zimą?

Suchej skórze szkodzi zarówno silny wiatr i mróz, jak i ogrzewanie w pomieszczeniach. Oprócz chronienia skóry kremem, możesz kupić nawilżacz powietrza (o ile nie masz alergii na roztocza). Staraj się też wietrzyć pomieszczenia w domu, przykręcać na noc grzejniki w sypialni i ogrzewanie w samochodzie.

Nigdy nie dopuszczaj do odwodnienia. Skóra uwielbia pić, dlatego powinnaś przyzwyczaić się do picia dużych ilości wody w ciągu dnia (min. dwa litry). Mowa tu o zwykłej wodzie mineralnej, nie herbacie, kawie i słodzonych sokach. Postaraj się również odpowiednio odżywiać. Wprowadź do swojej diety sałatki z oliwą (oliwa jest złotym środkiem na suchą skórę), tłuste ryby, owoce morza, oleje roślinne.