Czym jest olej rycynowy i jakie ma zastosowanie? Olejek rycynowy na brwi, włosy i twarz
Olejek rycynowy można kupić za parę złotych w każdej aptece. Kojarzymy go przede wszystkim z właściwościami przeczyszczającymi, ale może łagodzić bóle głowy oraz dokuczliwe bóle krzyża. Doskonale sprawdza się także w przemyśle kosmetycznym. Sprawdź, jakie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze ma olejek rycynowy oraz dowiedz się, jak działa na brwi, na włosy i na twarz.
Spis treści
- Olejek rycynowy: właściwości lecznicze
- Olejek rycynowy na brwi i rzęsy
- Olejek rycynowy na włosy
- Olejek rycynowy na twarz
Olejek rycynowy nie tylko przeczyszcza, ale ma też wszechstronne właściwości pielęgnacyjne. Dobroczynnie wpływa na włosy, rzęsy i brwi, doskonale oczyszcza twarz i zmiękcza skórę, nawet tę najtwardszą, na piętach.
Olejek rycynowy: właściwości lecznicze
- Działanie przeczyszczające
W jaki sposób olej rycynowy wywołuje efekt przeczyszczający? Na olej oddziałują enzymy z trzustki, pod wpływem których olej przemienia się w mydła sodowe i potasowe. Mydła te podrażniają błony śluzowe jelita i wzmagają ich perystaltykę. W wyniku tego procesu następuje przenikanie wody do ściany jelita, zwiększenie ich objętości i efekt przeczyszczający.
- Ból pleców, głowy i brzucha
Gorący okład z olejku rycynowego łagodzi bóle pleców, bóle brzucha i bóle głowy o nieznanej przyczynie. Wystarczy, że nasączysz gazę podgrzanym wcześniej olejem rycynowym i przyłożysz do bolącego miejsca. Następnie nałóż folię, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę.
Olejek rycynowy na brwi i rzęsy
Zaleca się nakładać olejek rycynowy na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs. Należy uważać z ilością nakładanego preparatu, ponieważ może się dostać do oczu i spowodować ich przekrwienie i łzawienie. Zasadę umiaru stosujemy także podczas wcierania olejku w brwi. Efektem kuracji są ciemniejsze, dłuższe i grubsze włoski brwi i rzęs.
Olejek rycynowy na włosy
Olejek rycynowy ma bardzo ciężką konsystencją, w związku z tym najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów lub naftą kosmetyczną. Olejek rycynowy możemy wsmarować w:
- końcówki włosów, które zazwyczaj wymagają większego nawilżenia, niż włosy u nasady,
- nasadę włosów i skórę głowy - w tym wypadku olejek rycynowy najlepiej zmieszać z oliwką do włosów.
Olej rycynowy można też połączyć z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną w celu stworzenia regeneracyjnej maski. Można ją aplikować na całą długość włosów.
Efekty maski regeneracyjnej:
- lśniące, miękkie i puszyste włosy,
- ciemniejsze i grubsze włosy,
- zamknięcie łusek włosa i zmniejszenie ilości rozdwojonych końcówek,
- szybszy porost włosów.
Olejku rycynowego nie poleca się osobom, które mają problem z wypadaniem włosów, ponieważ zbyt ciężka konsystencja olejku przyczynia się do utraty kosmyków.
Twarda skóra pięt, kolan czy łokci zostanie zmiękczona, jeśli będziemy regularnie wcierać w nią kilka kropli olejku rycynowego. W celu regeneracji popękanych pięt, można zrobić okład z oleju rycynowego i gęstego kremu nawilżającego. Następnie należy owinąć je w folię, założyć bawełniane skarpetki i położyć się spać.
Polecany artykuł:
Olejek rycynowy na twarz
OCM, czyli Oil Cleansing Method, polega na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Metodę tę można sprowadzić do stwierdzenia klin klinem, czyli usuwanie tłuszczów za pomocą tłuszczów zawartych w naturalnych olejkach. Mieszanka oczyszczająca twarz składa się z 1/10 olejku rycynowego i 9/10 części olejku z pestek winogron (skóra sucha) oleju jojoba (cera tłusta) lub oleju migdałowego (cera normalna). Wystarczy, że na twarz pokrytą olejkami nałożysz ciepły, mokry ręcznik, odczekasz 2-3 minuty i zetrzesz nim nadmiar oliwy.