Kosmetyki do kąpieli, czyli co dodać do wody?
Gorąca kąpiel w wannie potrafi wysuszać, podrażniać wrażliwą skórę i źle działa na kruche naczynka. Z tego powodu powstało mnóstwo kosmetyków przeznaczonych specjalnie do długich, ciepłych kąpieli. Zadaniem olejków, preparatów dwufazowych, gęstych mleczek i emolientów jest natłuszczanie, nawilżanie i poprawianie kondycji skóry. Tłusta cera również skorzysta na długiej kąpieli. Sprawdź, co dolać do kąpieli, by relaksowała i leczyła skórę.
Spis treści
- Płyny do kąpieli
- Tabletki i sole do kąpieli
- Olejki do kąpieli
- Wybierz olejek najlepszy dla siebie
- Uwaga!
- Kosmetyki naturalne ze spiżarni
- Kąpiele ziołowe w wannie
- Pielęgnacja po kąpieli
- Temperatura kąpieli
Płyny do kąpieli
Wytwarzają bardzo przyjemnie pachnącą pianę, ale substancje odpowiedzialne za jej powstawanie mogą wysuszać odwodnioną i wrażliwą skórę. Najlepiej więc szukać takich płynów, których składniki nawilżają, natłuszczają i odżywiają, jak mleczko z ziaren owsa, miód czy olej migdałowy. Niektóre kosmetyki do kąpieli działają leczniczo - pomagają w zwalczaniu bólów reumatycznych lub objawów alergii, likwidują obrzęki i skurcze, a także poprawiają kondycję skóry po stanach zapalnych. Niektóre apteki i drogerie oferują także specjalistyczne płyny antycellulitowe i ujędrniające, najczęściej produkowane na bazie alg.
Na skórę korzystnie wpływają tzw. preparaty dwufazowe. Składają się one z dwóch warstw. Górna - mleczna - zawiera olejki i substancje nawilżające, a dolna - kąpielowa - środki delikatnie myjące i tworzące pianę. Tuż przed użyciem preparatu należy kilka razy energicznie wstrząsnąć butelką, żeby obie warstwy dokładnie się wymieszały.
Tabletki i sole do kąpieli
W drogerii lub w aptece można kupić specjalne sole do kąpieli. Zawierają sól z Morza Martwego (bogatą w niezbędne dla skóry pierwiastki - magnez, wapń, jod, sód i potas), algi, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, a także mieszankę olejków eterycznych.
- Do wody można też dodać zwykłej soli kuchennej. Ma właściwości odtruwające, odżywiające i wyszczuplające. Likwiduje też drobne krostki. Najpierw sypiemy do wanny od 300 g do kilograma soli i dopiero później nalewamy wody. Taka kąpiel przyda się szczególnie osobom mającym skórę tłustą lub mieszaną i problemy z trądzikiem.
Jeśli nasza skóra jest wrażliwa lub sucha, najlepiej zrezygnujmy z kąpania się w soli lub zaraz po wyjściu z wody wetrzyjmy tłusty lub półtłusty krem (sól lekko wysusza). Poza tym pamiętajmy, że duże ilości soli znacznie wzmagają pocenie się, kąpiel może więc być dosyć wyczerpująca. Musujące kulki i tabletki, rozpuszczając się, delikatnie masują ciało. Niektóre zawierają olejki eteryczne oraz substancje zmiękczające wodę i nawilżające skórę. Zwykle zabarwiają wodę i uwalniają relaksujący lub pobudzający zapach.
Olejki do kąpieli
Nadają się tylko do skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej, natomiast zdecydowanie nie posłużą tłustej i mieszanej. Zawierają zazwyczaj oleje roślinne oraz olejki eteryczne, a często także wyciągi z ziół. W aptekach dostępne są również specjalne kosmetyki kąpielowe do skóry bardzo suchej, podrażnionej i atopowej. Zwykle nie zawierają ani substancji zapachowych, ani sztucznych barwników, mają za to składniki, które likwidują uczucie ściągnięcia i łagodzą podrażnienia.
W zielarniach oraz niektórych drogeriach kupimy olejki eteryczne, czyli ekstrakty zapachowe uzyskane z różnych roślin. Mieszankę kilku olejków wlewa się do ciepłej wody. Na typową wannę wystarczy ok. 10-15 kropli. Na powierzchni wody utworzy się cieniutka tłusta warstewka. Najlepiej zgarniać ją ręką i masować delikatnie skórę.
- Jeśli skóra jest bardzo sucha, można wymieszać olejek eteryczny z 1-2 łyżkami stołowymi oleju jadalnego.
- Lepiej nie używać jednocześnie olejków aromaterapeutycznych i pieniących się płynów do kąpieli - olejek pozostaje w pianie i dlatego nie działa na skórę.
- Przy wyborze bierzmy pod uwagę nie tylko właściwości lecznicze, ale też zapach olejku. Aromat musi nam odpowiadać, żeby kąpiel spełniła swoje zadanie.
- Kąpiel z dodatkiem olejku należy traktować jak zabieg terapeutyczny, a nie higieniczny - przed wejściem do wanny najlepiej umyć ciało pod prysznicem.
- Wybieraj wyłącznie olejki, które przeznaczone są do stosowania w kąpieli. Olejki eteryczne zapachowe (do aromaterapii) w połączeniu z gorącą wodą poparzą skórę.
Wybierz olejek najlepszy dla siebie
- olejek bergamotowy - nadmierna potliwość, trądzik, opryszczka, łuszczyca, napięcie nerwowe, depresja, stany zapalne organów płciowych, choroby gardła;
- olejek cytrynowy - egzema, przebarwienia, nadciśnienie, przeziębienia, reumatyzm, żylaki;
- olejek z drzewa herbacianego - trądzik, grzybica skóry, grzybica paznokci, odleżyny, kurzajki, poparzenia, przeziębienie, grypa, grzybice narządów płciowych;
- olejek lawendowy - stany zapalne skóry, egzema, trądzik, rozstępy, oparzenia, grzybice stóp i narządów płciowych, bezsenność, zmęczenie i zdenerwowanie;
- olejek z mięty pieprzowej - podrażnienia skóry (np. po depilacji), ukąszenia owadów, zmęczenie, grypa, migrena, bóle menstruacyjne, nieregularne cykle miesiączkowe;
- olejek neroli (bigarade) - skóra naczynkowa, nadmiernie wysuszona, zmarszczki, menopauza, bezsenność;
- olejek pomarańczowy - zmarszczki, wiotka skóra, bezsenność, skurcze mięśni, depresja;
- olejek różany - starzenie się skóry, pękające naczynka, rozstępy, poparzona lub sucha skóra, bóle głowy, nadciśnienie, zaburzenia krążenia, nieregularna menstruacja, wrzody żołądka;
- olejek ylangowy - przetłuszczanie się skóry, nadciśnienie, zaburzenia krążenia, stany lękowe, depresja, kłopoty jelitowe, oziębłość seksualna
- olejek z kopru włoskiego - cellulit, otyłość, zatrucia pokarmowe, niestrawność, kamica nerkowa, problemy menopauzy, oziębłość seksualna.
Uwaga!
Olejki eteryczne mogą wywoływać alergie. Dlatego przed pierwszą kąpielą aromaterapeutyczną wykonaj prosty test. Kroplę olejku lub mieszanki, którą chcesz zastosować, rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem. Odczekaj przynajmniej 12 godzin. Jeśli w tym czasie nie pojawią się krostki, zaczerwienienie czy swędzenie, możesz używać takiego kosmetyku. Pamiętaj, żeby nie stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na poważną chorobę, zanim zaczniesz stosować aromaterapię, poradź się swojego lekarza.
Kosmetyki naturalne ze spiżarni
Używanie artykułów spożywczych jako dodatków do kąpieli ma długą tradycję. Lekarze potwierdzają zbawienne właściwości mleka, oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego (natłuszczają i odżywiają skórę) oraz wspomnianej już soli. Oto przepisy na kąpiele:
- Kąpiel odżywiająca. Pół szklanki miodu zmieszaj z 2 l maślanki i wlej do wanny wypełnionej ciepłą wodą.
- Kąpiel zmiękczająco-wygładzająca. Szklankę pełnotłustego mleka i 2 łyżeczki oliwy wymieszaj dokładnie i dodaj do ciepłej kąpieli.
- Kąpiel oczyszczająca . W szklance ciepłego mleka rozpuść 80 g drożdży (można też dołożyć łyżeczkę cukru) i dodaj do ciepłej kąpieli.
- Kąpiel na wypryski. Kilka garści mąki pszennej wsyp do woreczka, umieść go w wannie i nalej wody. Woreczek możesz umieścić bezpośrednio pod strumieniem wody.
- Kąpiel przeciw łojotokowi. 2 kg otrąb pszennych wsyp do woreczka, umieść go w garnku i zalej wodą. Garnek podgrzewaj przez pół godziny, odciśnij woreczek, a wodę przecedź i wlej do wanny.
Kąpiele ziołowe w wannie
Gotowe mieszanki ziołowe do kąpieli można kupić w sklepie zielarskim lub w aptece. Zwykle wlewa się do wanny napar z ziół lub wkłada suche zioła do torebki z lnu lub gazy i zawiesza na kranie. Mieszankę ziołową można też zrobić samemu.
- Kąpiel zwężająca pory. 0,5 kg kory dębowej gotuj w 3 l wody tak długo, aż połowa odparuje. Wywar przecedź i wlej do napełnionej wodą wanny.
- Kąpiel kojąca. Wymieszaj 100 g suszonego kwiatu rumianku, po 50 g suszonego kwiatu lipy, głogu i lawendy. Wszystko zapakuj do woreczka i zawieś na kranie. Podczas kąpieli worek kilkakrotnie wyciśnij.
- Kąpiel nawilżająca. Ok. 50 g suszonego kwiatu nagietka zalej 0,5 l wrzącej wody i przykryj na 20 minut. Płyn przecedź i dodaj 0,5 szklanki miodu. Wszystko razem wymieszaj i wlej do wody.
Polecany artykuł:
Pielęgnacja po kąpieli
Nie trzyj skóry ręcznikiem. Wystarczy się nim owinąć. Zaraz potem wsmarujmy krem lub balsam do ciała. Jeśli mamy suchą skórę, na łokcie, kolana i szyję nałóżmy krem półtłusty. Najlepiej zrobić to w ciągu pięciu minut od wyjścia z wanny - wtedy kosmetyk dobrze się wchłonie. Można też nałożyć oliwkę i podczas aplikacji zrobić masaż.
- Masujemy ciało w kierunku serca - najpierw delikatnie, potem mocniej (aż do zaczerwienienia skóry) i na końcu znów delikatnie. Jeżeli dodatkiem do kąpieli był olejek, nie musimy się wycierać. Poczekajmy, aż skóra sama wyschnie. Nie trzeba też nakładać balsamu, bo ciało jest dostatecznie natłuszczone i nawilżone.
Temperatura kąpieli
Wpływ kąpieli na zdrowie skóry i całego organizmu zależy nie tylko od użytych dodatków, lecz także od temperatury wody. Sprawdź, jaka będzie dla ciebie najkorzystniejsza:
- Zimna kąpiel (do 25 st. C) hartuje, pobudza, przyspiesza krążenie krwi oraz przemianę materii. Powinna trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Dłuższe przebywanie w chłodnej wodzie może prowadzić do wyziębienia organizmu. Taka kąpiel nie nadaje się dla dzieci i osób starszych.
- Letnia kąpiel (26-35 st. C) jest najłagodniejsza i w związku z tym odpowiednia dla wszystkich. Rozluźnia mięśnie, relaksuje i przygotowuje ciało do odpoczynku. Nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.
- Gorąca kąpiel (36-40 st. C) świetnie odpręża po wysiłku fizycznym, uspokaja, łagodzi zapalenia skóry, sztywność mięśni i stawów. Otwiera pory skóry, dzięki czemu ułatwia usunięcie toksyn. Nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Lepiej, żeby nie korzystały z niej osoby ze skłonnością do pękających naczynek, z żylakami, suchą skórą, chorzy na serce i nadciśnienie. Pamiętajmy, że temperatura wody, nawet gdy kąpie się zdrowa osoba, nie powinna przekraczać 40 st. C. Tak gorąca kąpiel bardzo osłabia organizm.
- Kąpiel naprzemienna - zabieg pobudza krążenie krwi i zapobiega powstawaniu obrzęków. Pięciokrotne zamocz się na kilka sekund na przemian w gorącej (ok. 40 st. C) i zimnej wodzie (ok. 10 st. C).
Kąpiele dla skóry suchej i tłustej
Kąpiel z dodatkiem odpowiedniego preparatu nie tylko nie szkodzi skórze, ale wręcz działa leczniczo np. przy atopowym zapaleniu skóry. Osobom z tym schorzeniem polecam kąpiel ze środkiem natłuszczającym nawet codziennie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest najbardziej wysuszona. W pozostałych miesiącach można kąpać się rzadziej, np. dwa razy w tygodniu. Taka częstotliwość dotyczy też osób ze skórą zdrową, ale suchą.
Gdy mamy skórę tłustą, możemy kąpać się w wannie, kiedy tylko mamy na to ochotę. Są oczywiście problemy zdrowotne, przy których taka przyjemność nie jest wskazana. Zrezygnować z niej powinny stanowczo kobiety cierpiące na zakażenia układu moczowego czy zakażenia pochwy.
Polecany artykuł: