Jak wybrać krem na noc? Dobierz krem do typu cery i wieku
Krem na noc powinien być dobrany do typu cery i wieku. Zdarza się, że wieczorem szybko zmywasz makijaż, wklepujesz krem i idziesz spać. To błąd. Po całym dniu skóra potrzebuje więcej troski, dobrych kosmetyków, ukojenia. Podstawą jest dobór odpowiedniego kremu na noc. Wtedy podczas snu skóra dobrze się zregeneruje i rano docenisz to w lustrze.
Spis treści
- Czy krem na noc jest potrzebny?
- Jak dobrać krem na noc do typu cery?
- Jak dobrać krem na noc do swojego wieku?
- Jak nakładać krem na noc?
- Serum wzmacnia działanie kremu na noc
Krem na noc różni się składem od kremów na dzień głównie większą koncentracją składników odżywczych. Nie zawiera filtrów UV, jest znacznie bardziej gęsty i skoncentrowany. Krem na noc może być bardziej tłusty niż ten na dzień, tego typu kosmetyki zawierają mniejszą ilość wody i bardziej skoncentrowane (silniej działające) składniki, np. witaminę A i kwasy owocowe.
Czy krem na noc jest potrzebny?
Skóra najefektywniej regeneruje się w nocy. Już wczesnym wieczorem zaczynają się rozluźniać wiązania komórkowe skóry i zwiększa się jej przepuszczalność. Dzięki temu skóra intensywniej wchłania składniki odżywcze i łatwiej przedostają się one do głębszych warstw naskórka. Po północy proces regeneracji nabiera tempa, ponieważ w organizmie zaczynają uwalniać się hormony sprzyjające odnowie (m.in. hormon wzrostu) i wszystkie komórki ciała dzielą się znacznie szybciej niż w ciągu dnia.
Skóra jest wtedy dobrze ukrwiona, elastyczna, intensywnie oddycha i przyjmuje aktywne składniki z kosmetyków. Jej komórki oczyszczają się z toksyn i produkują białka, które chronią jądro komórkowe i regenerują włókna kolagenowe, naprawiają całodzienne uszkodzenia.
Niewiele osób wie o tym, że skóra w dzień śpi i odpoczywa, a w nocy pracuje. Dlatego na noc można stosować silniejsze preparaty.
Nad ranem organizm stopniowo przestawia się na tryb dzienny – podział komórek w skórze zwalnia i zwiększa się spoistość naskórka, a co za tym idzie – zmniejsza się jego przepuszczalność. Dzięki temu w ciągu dnia skóra będzie lepiej chroniona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Będzie też w lepszej kondycji, jeśli wieczorem zadbasz o to, by jeszcze ułatwić i zintensyfikować proces odnowy.
Jak dobrać krem na noc do typu cery?
Przede wszystkim krem na noc ma wspomóc proces regeneracji skóry, odżywić ją, nawilżyć i ochronić przed utratą wilgoci. Żeby dobrze wywiązał się z tego zadania, musi być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. Jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania lub trądzikową, twój krem powinien mieć lekką konsystencję, by nie zatykał porów; natomiast cera sucha potrzebuje kosmetyku nieco gęstszego, który nawilży i ograniczy wyparowywanie wody z naskórka.
Cera mieszana i tłusta nie wymaga stosowania dodatkowego kremu na noc, jeśli więc nie chcesz szukać odpowiedniego preparatu, możesz sobie ten rytuał odpuścić. Cerę suchą i wrażliwą nie zostawiaj bez dodatkowej ochrony na noc.
Polecany artykuł:
Jak dobrać krem na noc do swojego wieku?
Drugim kryterium doboru kremu jest wiek, bo wiadomo, że inne potrzeby ma skóra młoda, a inne dojrzała. Jednak w każdym kremie na noc powinny znaleźć się silne antyoksydanty – np. witaminy A, E, C, flawonoidy – które będą wspierać naprawę uszkodzeń poczynionych przez słońce, zanieczyszczone powietrze czy wiatr. Niezbędnym składnikiem są także odżywcze minerały, m.in. wapń, krzem, selen, cynk, siarka.
- Krem na noc 30+
Trzydziestolatka powinna szukać kremów, które dodatkowo zawierają np. koenzym Q10 – przyśpiesza on metabolizm komórek, polepsza ich dotlenienie, regeneruje i ujędrnia skórę, rozjaśnia przebarwienia.
- Krem na noc 40+
Czterdziestolatce przydadzą się jeszcze ceramidy, proteiny, retinol czy nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy, linolowy) – wpływają na metabolizm komórek, utrzymują równowagę wodno-lipidową w skórze, mają działanie przeciwzapalne i regenerujące.
- Krem na noc 50+
Dla cery pięćdziesięciolatki pomocne będą m.in. izoflawony sojowe, kwas glikolowy i kwas foliowy, czyli folacyna – stymulują produkcję kolagenu, mają silne właściwości regenerujące, przyśpieszają naprawę DNA komórek skóry, działają przeciwstarzeniowo.
Polecany artykuł:
Jak nakładać krem na noc?
Po nałożeniu kosmetyku delikatnie wmasuj go w skórę opuszkami palców, wykonując drobne koliste ruchy – na opakowaniach niektórych kremów są instrukcje takiego masażu twarzy. Chodzi o to, żeby poprawić mikrokrążenie w skórze i ją zrelaksować. Zacznij od środkowej części twarzy, kierując się ku zewnętrznym – wygładzaj zmarszczki mimiczne, uciskaj punkty przy wewnętrznych kącikach oczu, gdzie gromadzi się limfa.
Serum wzmacnia działanie kremu na noc
Kosmetykiem, który również warto stosować na noc, jest serum. Są to preparaty skoncentrowane, zawierające dużą dawkę silnie działających składników aktywnych, o bardzo lekkiej konsystencji. Często mają postać płynną, błyskawicznie się wchłaniają.
Serum to podstawowy składnik krwi. W kosmetyce nazywamy tak esencję skondensowanych składników.
Wystarczy minimalna ilość serum, które nakłada się na oczyszczoną skórę, a po chwili jeszcze krem. Oba kosmetyki powinny być tej samej firmy i linii, ponieważ wtedy ich składniki doskonale się uzupełniają.
miesięcznik "Zdrowie"