Krem na zimę dla różnych typów cery. Jak wybrać krem na zimę?

2016-02-26 12:20

Dobry krem na zimę powinien chronić twarz nie tylko przed mrozem i wiatrem, ale także przed promieniowaniem słonecznym. Pamiętaj, żeby dobrać go w zależności od typu cery. Funkcję zimowej ochrony, oprócz kremu, pełni też makijaż.

Krem na zimę dla różnych typów cery. Jak wybrać krem na zimę?
Autor: Thinkstockphotos.com Nie wychodź na mróz bez zabezpieczenia twarzy kremem lub podkładem. Odmrożenia i poparzenia mogą spowodować trwałe uszkodzenia skóry

Spis treści

  1. Jaki krem do twarzy na zimę?
  2. Krem na zimę dla suchej skóry
  3. Krem na zimę dla cery naczynkowej
  4. Krem na zimę dla tłustej cery
  5. Ochrona twarzy na nartach
  6. Dodatkowa warstwa ochronna na zimę
  7. Zimą dbaj o usta

Zimą słabną mechanizmy obronne skóry, zwłaszcza ochrona lipidowa naskórka. Najgorzej zimę znosi skóra sucha, wrażliwa, naczynkowa. Ale i o skórę normalną czy tłustą trzeba zadbać w specjalny sposób. Zacznij od preparatu myjącego - powinien być delikatny, o neutralnym pH (5,5), bez granulek złuszczających. Ogranicz peelingi, zwłaszcza mechaniczne, a przy cerze suchej w ogóle z nich zrezygnuj.

Jaki krem do twarzy na zimę?

Niska temperatura sprawia, że skóra sucha produkuje mniej łoju, a przez to jest gorzej chroniona. Przesuszeniu cery sprzyja też suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach - powoduje ucieczkę wody ze skóry. Ciągłe zmiany temperatury natomiast sprawiają, że naczynka kurczą się na mrozie, a rozkurczają w cieple - może to sprzyjać ich pękaniu i powstawaniu tzw. pajączków.

Dodatkowym czynnikiem działającym niekorzystnie na skórę jest słońce. promieniowanie UVB (odpowiedzialne za rumień i poparzenia) nie jest tak intensywne jak latem, za to promieniowanie UVA (powodujące zmarszczki, a także odpowiedzialne za nowotwory skóry) jest aktywne również w pochmurne zimowe dni. Dlatego bardzo ważne jest, by codziennie rano nakładać krem chroniący przed UVA. Jeśli twój krem zimowy nie zawiera wystarczających filtrów, nakładaj na niego lekki (o konsystencji mleczka lub fluidu) preparat z filtrem. W słoneczny dzień noś okulary przeciwsłoneczne, unikniesz w ten sposób przedwczesnych zmarszczek wokół oczu.

Krem na zimę dla suchej skóry

Jeśli masz skórę suchą, sięgnij po krem natłuszczający, o gęstej konsystencji. W składzie szukaj olejów roślinnych (np. z wiesiołka, słodkich migdałów, awokado, słonecznikowego, oliwy), wosków, masła karite i kakaowego.

Krem na zimę dla cery naczynkowej

Mając skórę naczynkową, stosuj dwa kremy - jeden na naczynka, drugi - ochronny.

Krem na zimę dla tłustej cery

Także dla tłustej cery zima jest ciężkim okresem. Może być tak, że pod wpływem zimna gruczoły łojowe zaczną pracować intensywniej, by lepiej chronić skórę. W efekcie staje się ona jeszcze bardziej tłusta. Dlatego trzeba ją chronić, najlepiej kremem nawilżającym lub lekko natłuszczającym. Z nietetycznym błyszczeniem poradzą sobie bibułki lub puder matujący. Na noc nakładaj krem nawilżający.

Ochrona twarzy na nartach

Wybierając się na narty lub górską wędrówkę, zwróć szczególną uwagę na ochronę przed słońcem. Niezbędny będzie krem o wysokiej ochronie, najlepiej SPF 30 lub 50 (w mieście wystarczy SPF 15). Wybierz gęsty krem z serii słonecznej, nawet jeśli masz tłustą cerę. Nie przejmuj się, że buzia się błyszczy, ważne, że wrócisz z urlopu ze zdrową i niezniszczoną skórą. Zaopatrz się też w sztyft z wysokim filtrem do stosowania na usta, nos i uszy.

Dodatkowa warstwa ochronna na zimę

Poza kremem funkcję ochronną może spełniać podkład i puder. Ważne, żeby kosmetyk kolorowy nie wysuszał cery, nie podkreślał łuszczącej się skóry i zawierał substancje nawilżające. Dobrze, jeśli ma też filtry słoneczne, ale nie może stanowić jedynej bariery przed promieniowaniem.

Aby bowiem podkład wystarczająco chronił skórę przed UV, musiałbyś nałożyć naprawdę grubą warstwę, w efekcie uzyskując efekt maski. Wyglądałoby to nieestetycznie, podkreślając zmarszczki i pory. Jeśli jednak nie przepadasz za podkładami i na co dzień ich nie używasz, to zimą nie zmuszaj się do ich nakładania. Wystarczającą ochronę zapewni dobry krem z filtrem SPF.

Zimą dbaj o usta

Zimą szczególną uwagę trzeba poświęcić wargom, nie mają one bowiem gruczołów łojowych, nie mogą się więc same bronić przed wpływem czynników zewnętrznych. Nie wychodź z domu bez nałożenia pomadki ochronnej, noś ją zawsze przy sobie. Na noc posmaruj usta odżywczym balsamem. W takich kosmetykach szukaj masła karite, miodu, wosków roślinnych, filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli skóra na ustach się łuszczy, możesz zastosować peeling – specjalny do ust lub delikatny peeling do twarzy. Funkcję ochronną spełnią też błyszczyki i pomadki kolorowe ze składnikami nawilżającymi – zrezygnuj z nich jednak, jeśli twoje usta są przesuszone i pękające – makijaż tylko to podkreśli.

miesięcznik "Zdrowie"

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?