Jak dbać o włosy zimą? [PORADY]

2015-11-24 13:43

Zimą szczególnie zadbaj o włosy, bo mogą pojawić się z nimi problemy, których wcześniej nie było. Włosy zaczynają się elektryzować albo przetłuszczać, tracą objętość albo pojawia się łupież. Problemy występują bez względu na to, czy nosisz czapkę, czy chodzisz z gołą głową. Czy możesz im zaradzić? Oczywiście! Pomoże odpowiednia pielęgnacja włosów zimą.

Jak dbać o włosy zimą? [PORADY]
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy zimą częściej puszą się, elektryzują, przetłuszczają i wypadają. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja - oczyszczanie i nawilżanie.

Spis treści

  1. Pielęgnacja włosów zimą: włosy przetłuszczające się i elektryzujące się
  2. Pielęgnacja włosów zimą: włosy oklapnięte, z łupieżem i matowe
  3. Pielęgnacja włosów zimą: mycie włosów

Czy zimą trzeba pielęgnować włosy inaczej niż o innej porze roku? Samym włosom mróz w zasadzie nie szkodzi, ale nie jest obojętny dla skóry głowy. Chłód sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, więc włosy są pozbawione naturalnej ochronnej warstewki tłuszczu i bardziej podatne na uszkodzenia. Robią się też słabsze i mogą nadmiernie wypadać, bo na zimnie naczynka krwionośne się zwężają, więc do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych.

Poza tym pamiętaj, że chodząc zimą z gołą głową, bardziej narażasz się na zapalenie zatok, uszu czy zwykłe przeziębienia. Dlatego koniecznie noś czapkę – choć pod nią włosy też nie czują się najlepiej i mogą sprawiać kłopoty, ale z nimi znacznie łatwiej sobie poradzisz.

Pielęgnacja włosów zimą: włosy przetłuszczające się i elektryzujące się

Włosy przetłuszczają się, gdyż pod czapką skóra się przegrzewa i gruczoły łojowe pracują intensywniej. Staraj się więc nosić czapki choć trochę przewiewne, żeby skóra mogła oddychać. Włosy przetłuszczające się myj tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie, to naprawdę im nie szkodzi. Używaj szamponu do włosów delikatnych lub przetłuszczających się – taki kosmetyk nawilża skórę głowy, nie przesusza jej i nie prowokuje zwiększonego wydzielania łoju. Odżywki zaś i balsamy wybieraj o lekkiej konsystencji i przeznaczone do spłukiwania. Najlepiej, jeśli na zakończenie polejesz jeszcze głowę chłodną wodą – dzięki temu „ostudzisz” gruczoły łojowe i włosy będą dłużej wyglądały świeżo.

Włosy elektryzują się dlatego, że pocierane o sztuczne włókna (czapka, szalik) wytwarzają duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. A włosy zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie się i stroszenie. Dlatego popraw ich kondycję, stosując się do porad:

  • Raz w tygodniu połóż maskę, która odżywi cebulki, zamknie łuski włosowe i nawilży skórę głowy.
  • Po każdym myciu używaj odżywek z zimowych serii (zawierają składniki antystatyczne likwidujące problem) albo preparatów np. z jedwabiem, nawilżających i wygładzających powierzchnię włosów.
  • Wyrzuć czapkę z włókien sztucznych – naturalna wełna lub bawełna elektryzują znacznie mniej.
  • Żeby szybko przygładzić niesforne włosy, zastosuj prosty trik – przeciągnij po nich zwilżonymi dłońmi, bo woda neutralizuje ładunki elektryczne.
  • Do czesania używaj szczotki z naturalnego włosia albo metalowego grzebienia, nigdy z tworzyw sztucznych.
  • Do suszenia zaś – suszarki z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Pielęgnacja włosów zimą: włosy oklapnięte, z łupieżem i matowe

Włosy są oklapnięte, bo czapka przygniata włosy do głowy, szczególnie wtedy, gdy są niedokładnie wysuszone. Dlatego nigdy nie wychodź z włosami choćby lekko wilgotnymi. Do mycia i stylizacji używaj kosmetyków dodających objętości – szamponów, odżywek i pianek – które podnoszą włosy u nasady. Susz je raczej chłodnym strumieniem powietrza (trwa to dłużej, ale jest efektywniejsze), przeczesując pasma palcami i szczotką. Susz, pochylając głowę do przodu – wtedy włosy „odbijają” od skóry. Po zdjęciu czapki też najlepiej jest kilka razy przeczesać włosy szczotką i spryskać lakierem.

Łupież nasila się, ponieważ na skórze ogrzewanej czapką panują warunki sprzyjające rozmnażaniu się grzyba Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za tę przykrą dolegliwość. Często łupież występuje jednocześnie z łojotokiem. Co powinnaś zrobić?

  • Do mycia głowy używaj szamponu przeciwłupieżowego, np. ze związkami cynku czy dziegciem, które hamują mnożenie się drożdżaków oraz regulują pracę gruczołów łojowych.
  • Ogranicz stosowanie farb i kosmetyków do stylizacji – pianek, żeli, lakierów – bo mogą podrażniać skórę głowy i nasilać łupież.
  • Do pielęgnacji skóry głowy wybieraj kosmetyki nawilżające, o lekkiej konsystencji, nieblokujące porów i ujść mieszków włosowych.
To ci się przyda

Jakie kosmetyki do stylizacji włosów na zimę?

Włosy tracą blask najczęściej z powodu przesuszenia lub nadużywania kosmetyków do stylizacji – pianek, lakierów – których zimą z reguły stosuje się więcej, żeby ratować fryzurę przygniataną czapką. Wcale nie musisz z nich rezygnować, tylko wybieraj kosmetyki do włosów cienkich i delikatnych, bo są lżejsze i zawierają więcej substancji pielęgnujących.

Pielęgnacja włosów zimą: mycie włosów

Możesz też wypróbować preparat nabłyszczający, ale ostrożnie – zbyt duża ilość, zamiast dodać blasku, sprawi, że włosy staną się ciężkie i tłuste. Do mycia używaj szamponów i lekkich odżywek nawilżających – bardzo dokładnie je spłukuj. Ostatnie płukanie zrób chłodną wodą, to zamknie łuski włosów i wygładzi ich powierzchnię. Raz w tygodniu połóż maseczkę nawilżającą – żeby wzmocnić jej działanie, osłoń głowę czepkiem kąpielowym i owiń ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosowe rozchylą się i do wnętrza wniknie więcej wilgoci i substancji odżywczych.

miesięcznik "Zdrowie"

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?