Jak dbać o skórę zimą? Praktyczne porady

2020-01-13 12:11

Jak dbać o skórę zimą? To pytanie ważne przede wszystkim (choć nie tylko) dla kobiet o cerze delikatnej - zimą różnice temperatur są bardzo duże, a skóra narażona jest nie tylko na mróz i wiatr, ale i wysuszające działanie ogrzewania i klimatyzacji. Jak więc dbać o skórę zimą?

Jak dbać o skórę zimą? Zimowa pielęgnacja twarzy, dłoni, ust
Autor: Thinkstockphotos.com Zimą należy zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale również o dłonie i usta. Delikatna skóra w tych miejscach jest wyjątkowo narażona na odmrożenia.

Spis treści

  1. Jak dbać o skórę zimą: wybór kremu
  2. Jak dbać o skórę zimą: ochrona ust
  3. Jak dbać o skórę zimą: ochrona dłoni
  4. Jak dbać o skórę zimą: domowe sposoby

Jak dbać o skórę zimą? Jest to o tyle trudne, że minusowe temperatury, chłodny wiatr, śnieg i mróz nie mają dobrego wpływu na naszą skórę i powodują utratę wody własnej i nadmierne wysuszenie skóry.

Zimą osoby o cerze wrażliwej lub cerze naczynkowej cierpią z powodu piekącego bólu, a czasem też popękanych naczynek. Ciągłe zmiany miejsca powodują zaczerwienienie skóry i nadwrażliwość. Podobnie klimatyzacja w biurze i samochodzie - bardzo wysusza skórę, a nieczyszczona może nanieść na nią kurze i spowodować reakcję alergiczną.

Lepiej nie dopuścić do przemrożenia, ponieważ skutki są trudno odwracalne. Wysuszona wygląda na starszą niż w rzeczywistości i wolniej przyjmuje składniki zawarte w kosmetykach. W ten sposób dereguluje się jej gospodarka wodna, a jedynym ratunkiem może być wizyta u dermatologa. Z kolei naczynka popękane od mrozu jest w stanie zamknąć tylko kosmetyczka podczas zabiegu laserem i w tej sytuacji już żaden domowy sposób nam nie pomoże.

Jak dbać o skórę zimą: wybór kremu

Na dzień najlepszy będzie krem, który mocno natłuści skórę. W jego składzie powinna znaleźć się parafina, wazelina, oliwa lub wosk pszczeli. Naturalne składniki potrafią zdziałać o wiele więcej, niż nam się wydaje. Chronią warstwę rogową i płaszcz hydrolipidowy skóry, a właśnie zimą te miejsca najszybciej się odwadniają. Nie są drogie, więc krem tego typu można znaleźć nawet za 10 zł.

Czy zimą potrzebny jest krem z filtrem?

Tak, również zimą skórze potrzebna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Tylko osoby, które dojeżdżają do pracy samochodem i prawie nie przebywają na świeżym powietrzu, kiedy jest zimno, mogą z takiego kremu zrezygnować.

Do miasta najlepszy będzie krem o współczynniku SPF od 5 do 15. Wyjazd w góry i pobyt na stoku, gdzie śnieg mocno odbija słońce, wymaga nawet trzy razy mocniejszej ochrony. Tam przychodzi kolej na krem SPF 30, a dla skóry o bardzo jasnym odcieniu SPF 50. 

Jak dbać o skórę zimą: ochrona ust

Zima to trudny czas dla ust. Wysuszone przez mróz, następnie są zwilżane śliną, co w połączeniu z minusową temperaturą skutkuje spierzchnięciem. Oprócz tego wydzielina z buzi zawiera kwaśne enzymy odpowiedzialne za rozkład pożywienia, dlatego ta metoda nawilżania tylko pogarsza stan przemrożonych warg. Usta najlepiej smarować co godzinę pomadką z woskiem pszczelim lub tłustym kremem. W regeneracji pomogą domowe i sklepowe maseczki lub miód w czystej postaci.

Jak dbać o skórę zimą: ochrona dłoni

Podstawową ochroną dłoni były i zawsze będą rękawiczki. Jeżeli zdarza ci się o nich zapominać lub pomimo ich noszenia skóra na dłoniach jest odmrożona, pęka i krwawi, nie panikuj. Smaruj ją kilka razy dziennie mieszaniną olejku rycynowego, masła spożywczego i mleka.

Lekkie kremy nawilżające lepiej zostawić na lato i sięgnąć po tłuste maści z apteki lub masło shea. Wieczorem możesz zafundować dłoniom peeling gruboziarnisty i kąpiel z dodatkiem oliwy (ok. 15 minut). Później dokładnie wetrzyj w skórę krem z wazeliną, włóż rękawiczki kosmetyczne i połóż się spać.

Jak dbać o skórę zimą: domowe sposoby

Przepis na regenerującą maseczkę do twarzy

  1. Przygotuj 100 g masła shea, 3 łyżki oleju kokosowego i 6 łyżek olejku ze słodkich migdałów. Masło i olej kokosowy rozpuść w temperaturze ok. 50 st. (połóż miseczkę nad parą lub wstaw ją do miski z gorącą wodą). Dodaj olejek migdałowy i wymieszaj. Następnie całość włóż do lodówki na 20 minut Po tym czasie wyjmij masę i ubij mikserem. Balsam jest gotowy do użycia. Możesz smarować nim ciało przed pójściem spać. Natłuszcza skórę i nie uczula.
  2. Rozbij jajko i oddziel białko od żółtka. Białko rozmieszaj widelcem, a następnie nałóż na twarz. Kiedy wyschnie, zmyj resztki letnią wodą i osusz skórę. Ten naturalny sposób bardzo dobrze natłuszcza skórę i stwarza jej lepsze warunki do walki z zimnym powietrzem.
  3. Zblenduj połówkę awokado, dodaj dwie krople oliwy i dwie krople soku z cytryny. Połącz składniki i nałóż na skórę. Zmyj po 15 minutach. Maseczka delikatnie nawilża i wygładza, jest odpowiednia dla każdego typu cery. Po dodaniu odrobiny czerwonej glinki złagodzi zaczerwienienia.

Przepis na peeling do dłoni z brązowego cukru

Składniki:

  • 1/4 szklanki białego cukru,
  • 1/4 szklanki cukru brązowego,
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek.

Sposób przygotowania: Wymieszaj cukier biały z cukrem brązowym. Następnie dodaj oliwę z oliwek i mieszaj aż składniki całkowicie się połączą. Używaj peelingu delikatnie, żeby nie uszkodzić naskórka.

Przepis na biały peeling do dłoni ze śmietaną

Składniki:

  • 1/4 szklanki śmietany kremówki,
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek,
  • 1/2 szklanki soli gorzkiej,
  • 1/2 szklanki cukru

Sposób przygotowania: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Peeling wykonuj nad zlewem, nie zapomnij o peelingu palców i także okolić paznokci.

Przepis na peeling do rąk z jajkiem

Składniki:

  • 1 żółtko,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżka stołowa białego cukru,
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Sposób przygotowania: Utrzyj jedno żółtko z łyżeczką oliwy z oliwek i miodem. Do przyrządzonej bazy dodaj łyżkę cukru i bardzo dokładnie wymieszaj. Peelinguj dłonie przez około 5 minut. Scrubu używaj jednorazowo, gdyż zawarte w nim żółtko szybko się psuje.

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?