Kosmetyki dla dzieci - jakie kosmetyki wybierać dla skóry dziecka?
Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego - jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego też kosmetyki dla dzieci powinny być przede wszystkim delikatne. Nie powinny również zawierać niektórych składników, bo reakcja na substancje drażniące może mieć tragiczne skutki dla młodej skóry. Jakie są kosmetyki dla dzieci i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?
Spis treści
- Czym charakteryzuje się skóra dziecka?
- Jakie powinny być kosmetyki dla dzieci?
- Rodzaje kosmetyków dla dzieci
Co właściwie oznacza termin „kosmetyk dla dziecka”? Choć w przepisach prawnych nie istnieje odrębna grupa kosmetyków dla dzieci, przyjęło się, że są to najczęściej kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia. Wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest bardzo istotny. Skóra dziecka ma specyficzne potrzeby, dlatego przy zakupie produktów dla niej przeznaczonych, powinniśmy uważnie czytać informacje znajdujące się na opakowaniach. Produkty kosmetyczne dla dzieci powinny posiadać odpowiednie atesty i zawierać jak najmniej barwników i substancji zapachowych.
Zobacz: Jak prać niemowlęce ubranka?
Czym charakteryzuje się skóra dziecka?
Skóra niemowlęcia i małego dziecka nie jest w pełni dojrzała i różni się od skóry ludzi dorosłych. Przede wszystkim stosunek masy ciała dziecka do powierzchni jego skóry jest znacznie większy, dlatego małe dzieci tracą przez skórę o wiele więcej wody ustrojowej, są bardziej narażone na przegrzanie, wychłodzenie, a także większe wchłanianie substancji kontaktującej się ze skórą, takich jak leki, czy właśnie kosmetyki.
Skóra dziecka wyposażona jest w o wiele mniejszą ilość gruczołów potowych niż skóra osoby dorosłej. Nie ma również dobrze wykształconej bariery naskórkowej - naskórek jest cieńszy i słabiej przylega do skóry właściwej, więc łatwej ulega uszkodzeniu. Skóra małego dziecka może być traktowana jako rodzaj skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień, silnie reagującej na czynniki zewnętrzne. Dlatego też, wymaga szczególnie troskliwej opieki za pomocą takich środków kosmetycznych, które nie są drażniące.
Jakie powinny być kosmetyki dla dzieci?
Kosmetyki dla dzieci powinny przede wszystkim wzmacniać barierę naskórkową, dzięki której nadmierna utrata wody i rozwój mikroorganizmów jest ograniczony. Ich zadaniem jest również łagodzenie podrażnień i zmniejszenie tarcia skóry o pieluszkę czy ubranie. Kosmetyki dla dzieci powinny być hipoalergiczne i bardzo delikatne. Ważne jest również, by miały odpowiednie atesty - Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Przy zakupie produktów kosmetycznych dla dzieci musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia (np. INCI, Panthenol). W ich składzie nie mogą natomiast znaleźć się substancje o możliwym działaniu drażniącym lub uczulającym. Takimi składnikami są m.in.
- parabeny;
- konserwanty;
- glikole;
- oleje mineralne (olej parafinowy i wazelina);
- detergenty (SLS);
- silikony.
Zobacz: Jakich składników unikać w kosmetykach?
Rodzaje kosmetyków dla dzieci
Niemowlak czy małe dziecko nie potrzebuje wiele kosmetyków. Jest jednak kilka takich, które są przy jego pielęgnacji niezbędne.
- Krem na odparzenia - powinien zawierać tlenek cynku, który tworzy warstwę ochronną, bez zatykania skóry; warto wybierać produkty wodoodporne, które będą działać nawet, kiedy dziecko się zsiusia.
- Oliwka dla dzieci - pomaga, kiedy skóra noworodka jest wysuszona i ma skłonność do łuszczenia się - sprawia, że skóra jest miękka i gładka, bo zatrzymuje w niej wilgoć; ponieważ oliwka pozostaje na skórze przed dość długi czas, nie może mieć właściwości drażniących.
- Mleczko - powinno być stosowane po kąpieli; pomaga nawilżać i chronić delikatną skórę dziecka.
- Mydło - preparaty myjące powinny jak najmniej odtłuszczać skórę - łagodne składniki myjące to m.in Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine; wybierajmy kosmetyki o obojętnym pH, bo zasadowe może dodatkowo wysuszać skórę dziecka; mydło może być stosowane zamiennie z nawilżającymi środkami do kąpieli (tzw. emolientami), które również myją i dobrze sprawdzają się w przypadku dzieci z problemami skórnymi.
- Szampon - w pierwszych tygodniach życia dziecka możemy z niego całkowicie zrezygnować, a główkę dziecka przemywać mydłem; później dobierzmy taki, który będzie dostosowany do wieku dziecka - szampon dla dziecka nie jest odpowiedni dla niemowlaka, bo często zawiera więcej substancji zapachowych i barwiących.
- Krem do twarzy - powinien być stosowany wtedy, kiedy skóra dziecka narażona jest na działanie czynników zewnętrznych; w słoneczne dni powinniśmy smarować twarz dziecka kremem z wysokim filtrem UV - zawsze sprawdzajmy, czy dany krem przeciwsłoneczny może być stosowany u dzieci; zimą buzię dziecka powinniśmy chronić kremem głęboko natłuszczającym.
- Puder - bardzo przydatny przy podrażnionej skórze, ułatwia bowiem poślizg i chłonie wilgoć; najczęściej stosowane surowce to talk, kaolin, krzemiany, modyfikowana skrobia, a także tlenek cynku, który ma również działanie bakteriostatyczne.
- Chusteczki nawilżające - mają różne zastosowanie i mogą być stosowane do pielęgnacji całego ciała; bardzo przydatne przy przewijaniu niemowląt lub potrzebie szybkiego oczyszczenia skóry na wyjazdach, spacerach.