USTA - spierzchnięte, suche i chore. Jak pielęgnować usta?
Usta błyszczące, gładkie, lekko zaróżowione dodają wdzięku i zachęcają do pocałunków. Jeśli chcesz mieć piękne usta, musisz je starannie pielęgnować i chronić. Dowiedz się, jak dbać o usta domowymi sposobami i w gabinecie medycyny estetycznej.
Spis treści
- Pielęgnacja ust - domowy peeling i odżywka
- Pielęgnacja ust - jaki krem do ust?
- Pielęgnacja ust - jak malować usta?
- Pielęgnacja ust - lecz infekcje
Nasze wargi kiepsko bronią się przed działaniem słońca czy wiatru, nie ma w nich bowiem gruczołów łojowych, które produkowałyby ochronną warstwę tłuszczową. W dodatku naskórek pokrywający usta jest cienki i płytko unaczyniony. Wszystko to powoduje, że łatwo ulega podrażnieniom. Otaczająca wargi skóra to też obszar podwyższonego ryzyka. Ponieważ codziennie intensywnie pracuje - zmuszasz ją do tego np. uśmiechając się - pierwsze zmarszczki mogą się pojawić już po 25. roku życia. Jeśli więc chcesz, by twoje usta nie straciły uwodzicielskiej mocy, nie zapominaj o nich podczas codziennej pielęgnacji.
Pielęgnacja ust - domowy peeling i odżywka
Usta wymagają stosowania specjalnych balsamów o bogatszej konsystencji, które łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie się drobnych ranek i zapobiegają utracie wilgoci. Jeśli wargi są podrażnione, pomoże też nakładanie warstwy miodu lub smarowanie ich witaminą A + E. O odżywczym preparacie pamiętaj zwłaszcza przed pójściem spać - w nocy skóra intensywnie się regeneruje i chłonie więcej substancji z kosmetyków.
By ułatwić im przenikanie, raz na jakiś czas zrób peeling warg. Możesz kupić gotowy peeling lub skorzystać z domowych sposobów:
- zwilżone usta masuj miękką szczoteczką do zębów albo rozetrzyj na nich szczyptę cukru.
Pamiętaj też o codziennej ochronie. Najlepiej, byś przyzwyczaiła się do noszenia w kieszeni lub w torebce specjalnej pomadki i używała jej co kilka godzin. Wybierz taką, która oprócz substancji pielęgnujących zawiera filtry UV - słońce przesusza skórę i powoduje powstawanie wolnych rodników.
Polecany artykuł:
Pielęgnacja ust - jaki krem do ust?
Skórę wokół ust możesz smarować tym samym kremem co resztę twarzy, ale lepiej zrobi jej kosmetyk przeznaczony specjalnie do tych miejsc. W sklepach znajdziesz preparaty tylko do skóry wokół ust lub jednocześnie do delikatnego naskórka warg. Zawierają substancje liflingujące i odżywcze oraz składniki hamujące starzenie.
Krem należy nakładać zgodnie z przebiegiem mięśni, co w przypadku ust oznacza wklepywanie go dookoła Możesz dołączyć jeszcze jeden ruch - rysowanie środkowymi palcami maleńkich ósemek w kącikach warg. Taki masaż ujędrnia skórę i sprawia, że szybciej wchłania się krem.
Pielęgnacja ust - jak malować usta?
- Jak przedłużyć trwałość szminki?
Aby makijaż był efektowny, a jednocześnie trwały, trzeba zacząć od położenia bazy pod pomadkę lub odrobiny fluidu. Potem pomaluj się szminką i lekko przypudruj usta. Zbierz nadmiar pudru, przykładając do warg chusteczkę i nałóż następną warstwę pomadki. Możesz także całe usta pomalować konturówką i na taki podkład położyć pomadkę. Wszystkie są jednak zawodne, jeśli usta często się przesuszają. W takim przypadku lepiej kupić błyszczyk ze składnikami pielęgnującymi i co 2-3 godziny dokładać nową warstwę.
- Jak makijażem powiększyć usta?
Panie o niewielkich ustach powinny obrysowywać wargi konturówką. Pamiętajmy jednak, że kredka musi być w kolorze ust lub o ton ciemniejsza. Bardzo ciemna kreska postarza. Linię narysuj, delikatnie wykraczając poza granicę warg, uważaj, żeby nie przesadzić, bo makijaż będzie nienaturalny. Warto też wypróbować błyszczyki powiększające. Zawierają substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne i powodują delikatną opuchliznę. Po ich nałożeniu czuje się chłód i mrowienie.
- Jak poprawić kształt ust makijażem?
Makijażem można także poprawić kształt niesymetrycznych warg. Najlepiej zacząć od rysowania kresek w przewężeniach na środku i dopiero z tych punktów symetrycznie ciągnąć linię dalej. Jeśli nie jesteś zadowolona z kształtu swoich ust albo masz już dość codziennych poprawek, możesz wybrać się do kosmetyczki na makijaż permanentny. Przy użyciu specjalnego urządzenia z cienką igłą, do naskórka wprowadzany jest barwnik, który utrzymuje się w nim przez kilka lat.
Podczas zabiegu kosmetyczka obrysowuje tylko kontur ust (około 500 zł) lub wypełnia kolorem całe (około 1000 zł). Można przy tym powiększyć nieco wargi lub zmienić ich kształt. Makijaż permanentny ust wymaga znieczulenia dentystycznego, bo wszelkie zabiegi tej okolicy są bolesne.
Zobacz: Jak wygląda makijaż permanentny i ile kosztuje?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o powiększaniu ust
Lekarze medycyny estetycznej stosują dwa rodzaje wypełniaczy - trwałe i czasowe. Te pierwsze nie wchłaniają się w tkankę, powiększają więc usta na zawsze. Można się ich pozbyć tylko przez wycięcie chirurgiczne. Niestety, bywa, ze nawet po kilku latach organizm reaguje na substancję wypełniającą jak na ciało obce, w skórze pojawia się ziarniak, który wymaga interwencji chirurga. O wiele bezpieczniejsze są wypełniacze czasowe - po kilku miesiącach wchłaniają się i nie ma po nich śladów. Należą do nich preparaty na bazie kwasu hialuronowego, np. Surgilips, Restylane Lip czy Surgiderm 30 XP.
Dzień przed zabiegiem trzeba posmarować się preparatem przeciwko opryszczce, a tuż przed wstrzykiwaniem lekarz podaje znieczulenie stomatologiczne. Zabieg trwa 10-20 minut i kosztuje 1200-1500 zł. Zaraz po nim pojawia się duży obrzęk, który maleje następnego dnia. Przez kilka dni trzeba się smarować maścią przeciw opryszczce lub przyjmować tabletki antywirusowe.
Przeciwwskazaniami do wypełniania ust są: zmiany ropne w okolicy ust, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, opryszczka. W przypadku gdy klient nie jest zadowolony z nowego wyglądu ust, efekty zabiegu można natychmiast odwrócić - wtedy stosuje się preparat z enzymem, który rozpuszcza kwas hialuronowy. Wystarczy go wstrzyknąć i wargi wyglądają jak przez wypełnianiem.
Pielęgnacja ust - lecz infekcje
Niezależnie od pory roku usta narażone są na atak wirusa opryszczki. Statystyki mówią, że nosi go w sobie aż 80 proc. ludzi. Wirus przyczaja się w komórkach nerwowych i czeka na dogodne warunki, by zaatakować. Do działania może go skłonić przemarznięcie, opalanie się czy stres. Najpierw czujemy swędzenie, potem, na ustach pojawia się czerwona grudka, w która wkrótce zmienia się w pęcherzyki wypełnione surowicą. Objawy opryszczki można zmniejszyć, smarując się odpowiednimi preparatami antywirusowymi. Trzeba jednak zastosować je bardzo szybko - już wtedy gdy poczujemy swędzenie, później nie będą skutkowały.
Męskie usta
Dbałość o to, by usta były gładkie i odpowiednio nawilżone, nie powinna być tylko domeną kobiet. Mężczyzna z wysuszonymi i popękanymi ustami wcale nie wygląda ponętnie. Tym, którzy używanie zapachowych pomadek uważają za niemęskie, polecamy sztyfty i kremy z apteki. Działają intensywnie, a do tego są najczęściej bezzapachowe i mają ascetyczne opakowanie.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"