Jak OPALAĆ się bezpiecznie i leczyć oparzenia skóry? Poradnik zdrowego opalania

2015-07-04 13:34

Piękna, brązowa opalenizna jest marzeniem wszystkich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak szkodliwe może być promieniowanie słoneczne i niedokładnie zabezpieczają się przed jego działaniem. Sprawdź, jak uniknąć oparzeń po opalaniu i jak je leczyć domowymi sposobami.

Bezpieczne OPALANIE: co robić, by nie doszło do oparzenia skóry
Autor: thinkstockphotos.com Jak opalać się bezpiecznie? Piękna i trwała opalenizna, opalanie bez oparzeń i podrażnień

Spis treści

  1. Jak opalanie wpływa na naszą skórę?
  2. Częste opalanie - jakie są tego skutki?
  3. Okulary XXL
  4. Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń?
  5. Jak leczyć oparzenia po opalaniu?
  6. Przed opalaniem wybierz filtr UV odpowiedni do twojej karnacji
  7. Kapelusz chroni przed udarem

Opalanie się może mieć pozytywne skutki, ponieważ słońce przyspiesza wytwarzanie zarówno endorfiny, czyli hormonu szczęścia, który wpływa na nasze dobre samopoczucie, jak i witaminy D3, której niedobór prowadzi do odwapnienia kości u dorosłych oraz skłonność do infekcji. Jednak dermatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym przebywaniu na słońcu oraz nieuważnym opalaniem się. Docierające do ziemi promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla skóry.

Promieniowanie słoneczne dzielimy na trzy kategorie:

  • Promieniowanie UVA - promieniowanie ultrafioletowe, tzw. długofalowe, bardzo niebezpieczne. Odpowiedzialne jest za ostatni etap syntezy melaniny w skórze, a więc powstawanie intensywnej i długotrwałej opalenizny. Przenika do głębokich warstw skóry, gdzie niszczy włókna kolagenowe i potęguje rakotwórcze działanie promieni UVB. Osłabia mechanizmy odpornościowe skóry, w wyniku czego przyczynia się do powstawania czerniaka - złośliwego nowotworu skóry. Przed promieniowaniem UVA nie chronią nas szyby, działa przez cały rok.
  • Promieniowanie UVB - promieniowanie średniofalowe. Oddziałuje płycej niż UVA; większość promieni pochłaniana jest przez warstwę rogową skóry. Za jego sprawą najpierw pojawia się na niej rumień (12 do 24 godzin po opalaniu), potem zaś występuje stała pigmentacja, czyli opalenizna (48-72 godzin po opalaniu). Właśnie dzięki promieniowaniu UVB w skórze wytwarzana jest biologicznie aktywna forma witaminy D3 i to ono jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.
  • Promieniowanie IR (infra red) - promieniowanie podczerwone, cieplne. Sprawia, że nieostrożne kąpiele słoneczne kończą się przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym. Duże dawki promieniowania IR mogą spowodować odwodnienie organizmu.

Jak opalanie wpływa na naszą skórę?

Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę

Częste opalanie - jakie są tego skutki?

Latem nie myśli się o konsekwencjach opalania, które są poważne i dają o sobie znać w przyszłości. Najczęstsze skutki zbyt długiego i częstego przebywania na słońcu to:

  • Oparzenia słoneczne - pęcherze, pieczenie, ból, czyli stan zapalny zewnętrznej warstwy skóry. Pojawiają się zaczerwienienia, po jakimś czasie można odczuwać symptomy grypy (katar, gorączka, dreszcze).
  • Udar słoneczny - jeden z najpoważniejszych efektów zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Zakwalifikowany jako przypadek medyczny, spowodowany przegrzaniem organizmu. Główne objawy udaru słonecznego to: uderzenia ciepła, osłabienie, mdłości, wymioty. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia, udar słoneczny może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w mózgu oraz innych organach wewnętrznych.
  • Czerniak - najbardziej złośliwy spośród wszystkich nowotworów skóry. Spowodowany przez zbyt intensywne przebywanie na słońcu oraz niedbanie o odpowiednie zabezpieczenie skóry przed emisją promieni UV. Zajmuje drugie miejsce (po nowotworze piersi) wśród największej zachorowalności kobiet na raka. Trzeba pamiętać, że czerniak często ujawnia się dopiero w okresie menopauzy, dlatego należy zawsze chronić skórę przed słońcem.
Ważne

Okulary XXL

Naturalna ochrona oczu przed słońcem (mrużenie powiek, zwężenie źrenicy) nie wystarcza w pogodne letnie dni. Ultrafiolet może spowodować zapalenie spojówek, uszkodzenia rogówki, zmętnienie tęczówki (zaćma), przyczynić się do degeneracji plamki żółtej. Dlatego też okulary przeciwsłoneczne nie są modnym dodatkiem – chronią wzrok. Powinny być duże, z szerokimi zausznikami, aby dobrze osłaniały oczy przed promieniami słonecznymi, także tymi odbitymi. Muszą mieć filtry anty-UV, inaczej zamiast chronić, szkodzą, ponieważ nie mrużysz oczu, a źrenica szeroko się otwiera, w związku z tym dużo ultrafioletu dociera w głąb gałki ocznej. Kupuj okulary przeciwsłoneczne u optyka, aby mieć pewność, że chronią przed słońcem.

Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń?

Podczas opalania żaden preparat z faktorem SPF nie chroni całkowicie skóry przed słońcem. Promieniowanie UVA wciąż będzie na nią oddziaływać, nie wystarczy, więc posmarować ciała, by czuć się całkowicie bezpiecznie. Konieczne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach. Krem musi wsiąknąć w skórę, aby odpowiednio działać, dlatego należy użyć go na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Krem ściera się ręcznikiem oraz piaskiem, trzeba nakładać kolejne warstwy co godzinę lub dwie. W trakcie opalania wrażliwe miejsca, takie jak: ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami, zasługują na wyjątkową ochronę, powinno smarować się je częściej oraz bardzo dokładnie. Żeby zachować bezpieczeństwo, radzi się unikać słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. W tym okresie powinno się przebywać przede wszystkim w cieniu. Niebezpieczne jest również tak zwane ,,wylegiwanie się na słońcu''. Nie można w żaden sposób przyspieszać procesu opalania. Wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru.

Jeśli planuje się kąpiel, skóra musi być nasmarowana wodoodpornym kremem z filtrem. Po wyjściu z wody trzeba od razu wytrzeć się ręcznikiem i ponownie posmarować skórę kremem przeciwsłonecznym (nawet wodoodporne kremy nie są odporne na ścieranie).

Wiele osób woli wysychać na słońcu, jest to jednak niebezpieczne. Kropelki wody przyciągają promienie słoneczne (działają na nie jak soczewki), co może powodować bolesne poparzenia. Warto pamiętać - kiedy słońce świeci, jest niebezpieczne wszędzie. Nie tylko celowe opalanie może mieć bolesne skutki. Nieważne gdzie się jest, należy nasmarować ramiona, dekolt oraz nogi. Bez problemu można zakupić różne specyfiki z faktorem SPF - fluidy, pomadki do ust, a nawet szampony do włosów. Powinno się także zakrywać ciało przed promieniowaniem: nosić kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, luźne ubrania w jasnych barwach. Po opalaniu i powrocie do domu, można posmarować skórę specjalnym balsamem, wtedy ochrona będzie większa.

  • Bezwzględnie ważne jest, aby przyjmowanie jakichkolwiek leków oraz środków przeciwbólowych podczas upalnych dni konsultować z lekarzem. Skutki stosowania medykamentów i zbyt długiego opalania mogą być tragiczne.

Jak leczyć oparzenia po opalaniu?

Przy opalaniu, nawet przy zachowaniu środków bezpieczeństwa może dojść do poparzenia skóry. Te proste sposoby pomogą złagodzić ból i podrażnienia:

  • Aloes - używanie preparatu z wyciągiem z aloesu nie tylko ukoi ból, ale także nie zawiera żadnych toksycznych substancji, które mogą wywołać alergię.
  • Ocet, kefir, chude mleko - przeciwdziałają pieczeniu, zmniejszają ból. Te sposoby znane są naszym matkom i babciom, uważane są za wyjątkowo skuteczne. Warto jednak nakładać podobne specyfiki w domu. Ich nieprzyjemny zapach może skutecznie odstraszać.
  • Lekkie, luźne ubrania - w momencie, gdy skóra jest podrażniona należy unikać noszenia obcisłych (przede wszystkim syntetycznych) ubrań, ponieważ powodują nieprzyjemne pieczenie. Poparzone ciało nie powinno się z niczym stykać.

Przed opalaniem wybierz filtr UV odpowiedni do twojej karnacji

Typ karnacji

Jak długo skóra sama się broni

Ochrona w 1. - 4. dniu opalania

Preparaty od 5. dnia opalania

Rude włosy, cera jasna i bardzo jasna

wcale

SPF 50+

SPF 50+

Włosy jasny blond, cera jasna

5 - 10 minut

SPF 50+

Minimum SPF 30

Włosy ciemny blond, cera jasna

10 - 15 minut

SPF 50+

Minimum SPF 30

Szatynka, jasna cera

15 - 20 minut

Minimum SPF 30

Minimum SPF 30

Szatynka, ciemna cera

15 - 25 minut

Minimum SPF 30

Minimum SPF 15

Szatynka, brunetka, bardzo ciemna cera

20 - 30 minut

Minimum SPF 15

Minimum SPF 15

Warto wiedzieć

Kapelusz chroni przed udarem

Gdy słońce mocno praży, zakładaj kapelusz, czapkę z daszkiem, chustkę, aby nie doszło do porażenia słonecznego, zwanego też udarem słonecznym. Pierwsze jego objawy to ból i zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy. Potem mogą pojawić się następne – m.in. nudności, przyśpieszenie tętna, dreszcze, a nawet omdlenie. Przy porażeniu słonecznym należy zejść ze słońca, usiąść w chłodnym i przewiewnym miejscu, rozpiąć ubranie, chłodzić kark i głowę chłodnymi kompresami i popijać małymi łykami chłodną wodę.

JAK SIĘ BEZPIECZNIE OPALAĆ?

Pytanie 1 z 6
Jak dużo masz pieprzyków?
Zdjęcie

Źródło: ,,Cena urody'' autorstwa Katarzyny Bosackiej i Marii Noszczyk, Prószyński i S-ka