KOSMETYKI chłodzące na UPAŁ - chłodzą i orzeźwiają

2019-06-28 17:16

Zanurzyć się chociaż na chwilę w lodowatej wodzie – to marzenie każdego z nas, gdy robi się naprawdę gorąco. Podczas upałów z pomocą przychodzą chłodzące kosmetyki, które niczym zimny prysznic przynoszą ulgę i orzeźwienie rozgrzanej słońcem skórze.

Spis treści

  1. Co chłodzi w kosmetykach chłodzących?
  2. Jak przetrwać upał? Poznaj sprawdzone sposoby
  3. Chłodzące kosmetyki po opalaniu
  4. Kosmetyki chłodzące do zadań specjalnych
  5. Zobacz propozycje kosmetyków chłodzących i orzeźwiających

Kosmetyki chłodzące można stosować przez cały rok, ale tak naprawdę zaczynamy je w pełni doceniać w lecie. Jak to się dzieje, że po posmarowaniu skóry chłodzącym kosmetykiem odczuwamy przyjemne orzeźwienie, chociaż słupek rtęci nie opadł ani trochę? Mentol i jego sprzymierzeńcy  pobudzają receptory zimna podobnie jak czyni to niska temperatura. Te szybko wysyłają sygnał do mózgu, że ma być zimno. I rzeczywiście czujemy ochłodzenie, jakbyśmy do rozpalonej skóry przykładali kostki lodu. A gdy jeszcze wokół roznosi się miętowo-eukaliptusowy odświeżający zapach.

W kosmetykach stosowane są związki, które nadają jedynie uczucie chłodu - nie obniżają faktycznej temperatury ciała, która utrzymywana jest na stałym poziomie. Kosmetyki mają na celu jedynie odświeżać i orzeźwiać skórę, nie całkowicie ją wychładzać. Substancje chłodzące w kosmetykach mogą być syntetyczne i naturalne (np. wyciągi z mięty i eukaliptusa).

Co chłodzi w kosmetykach chłodzących?

Mentol, olejek z mięty pieprzowej, eukaliptus – to główne składniki chłodzących preparatów. Im jest ich więcej, tym większy chłód czujemy w miejscu, gdzie styka się ze skórą. Znajdziemy je w żelach pod prysznic, balsamach do ciała, szamponach do włosów, maskach i kremach do pielęgnacji twarzy. Najwięcej mają preparaty do pielęgnacji nóg i stóp oraz  balsamy wyszczuplające i antycellulitowe. W niektórych kosmetykach silny mentol zastępuje się łagodniejszym aloesem czy wyciągiem z alg.

Cytryna, limonka, grejpfrut również działają odświeżająco. Nawet, jeśli po użyciu kosmetyków z cytrusami nie poczujemy uczucia chłodu, to z pewnością pojawi się wrażenie świeżości.

Uwaga! Umycie twarzy żelem z miętą lub chłodzącym mydłem może być mocno drażniące. Uczucie pieczenia i podrażnienia okolic oczu może utrzymywać się nawet kilkanaście minut. Najlepiej do tego celu używać kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji twarzy.

Czytaj też: Kosmetyki chłodzące do stóp - rodzaje

Jak przetrwać upał? Poznaj sprawdzone sposoby

Chłodzące kosmetyki po opalaniu

Wspaniałe uczucie orzeźwienia zmęczonej słońcem i opalonej skórze przynoszą chłodzące żele pod prysznic i balsamy po opalaniu. W jednych lodową moc ma znana już mięta, w innych pomocą służą aloes czy zielona herbata, orzeźwiające cytrusy, arbuzy czy melon. Preparaty te wzbogacone są często o pantenol i witaminę E, dzięki czemu zmniejszają napięcie i podrażnienie skóry oraz ładnie ją wygładzają. Nie tylko chłodzą, ale przynoszą też ukojenie.

Jeśli zależy nam na przedłużeniu opalenizny, możemy wybrać żel ze złocistym pyłem i nowoczesnym kompleksem substancji aktywnych poprawiających kondycję skóry. Wśród kosmetyków chłodzących znajdą coś dla siebie też osoby, które chciałyby, aby ich skóra nabrała słonecznej barwy. Wystarczy sięgnąć po preparaty z kompleksem samoopalającym, a bez urlopu będziemy mogły pochwalić się złocistym odcieniem.  Dodatkowo mroźne żele zachowują się niczym tajna broń w trosce o piękną figurę: walczą z cellulitem, wyszczuplają i ujędrniają ciało.

Działanie orzeźwiające mają bardzo lekkie płyny do mycia twarzy, tzw. micelarne. To prawie sama woda, w której niewielką ilość środków myjących "zgrupowano" tylko wokół miceli (struktur tłuszczowych zawieszonych w roztworze wodnym). Działają niczym chłodna bryza pozostawiając skórę czystą, odświeżoną i zrelaksowaną. Gdy słupek rtęci pnie się do góry, orzeźwienie przynoszą zapachowe wody do ciała wzbogacone składnikami chłodzącymi i nawilżającymi. Delikatnie "oblewają" mgiełką całe ciało. Działają odświeżająco i tonizująco, dlatego warto je mieć w torebce podczas upalnego lata.

Kosmetyki chłodzące do zadań specjalnych

Wśród kosmetyków chłodzących są też preparaty przeznaczone do zadań specjalnych, które potrafią uporać się z problemami skóry. Gdy jest ona szara i zmęczona – energii i blasku dodadzą zimne maseczki działające jak lodowy kompres. Kremy pod oczy z kompleksami chłodzącymi są lekkie jak woda, a działają niczym najsilniejsze serum. Z opuchlizną, workami i cieniami pod oczami poradzą sobie chłodzące płatki żelowe. Lodowy krem wyda walkę cerze z rozszerzonymi naczynkami.

Stopniowo uwalniany składnik chłodzący - menthyl PCA - powoduje, że efekt chłodzenia jest odczuwalny natychmiast po zastosowaniu i utrzymuje się przez długi czas. Chłodzące kosmetyki lubią też nasze nogi. Nie tylko przynoszą ulgę, ale również działają bakteriobójczo, zmniejszają nadmierną potliwość i rogowacenie naskórka. Podczas upałów czujemy się często przemęczeni i znużeni. Błyskawiczne odświeżenie przyniesie wtedy natarcie karku, nadgarstków i skroni lodowym sztyftem. A mroźna pomadka da gorącym ustom ochłodę i ukojenie.

Zobacz propozycje kosmetyków chłodzących i orzeźwiających