Algi w kosmetykach. Właściwości i zastosowanie alg w kosmetyce

2014-09-30 14:08

Algi dzięki swoim właściwościom znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bogate w pierwiastki algi są chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Jakie są rodzaje alg, jaki mają skład i dlaczego warto korzystać z produktów algowych?

Algi w kosmetykach. Właściwości i zastosowanie alg w kosmetyce
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie zastosowanie w kosmetykach mają algi morskie?

Spis treści

  1. Co zawierają algi?
  2. Rodzaje alg - algi słodkowodne i morskie
  3. Zastosowanie alg w kosmetyce

Algi (inaczej wodorosty, glony) to rośliny wodne, które można spotkać w morzach, oceanach, jeziorach, rzekach, a nawet akwariach. Osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku metrów. Gromadzą niemal wszystkie pierwiastki, dlatego znalazły zastosowanie w produkcji kosmetyków. Dzięki swoim właściwościom algi są wykorzystywane w kosmetyce na różne sposoby.

Co zawierają algi?

Przede wszystkim należy zauważyć, że właściwości alg różnią się w zależności od ich rodzaju, jednak kilka składników jest wspólnych dla różnych gatunków tej rośliny, choć w poszczególnych odmianach ich zawartość bywa zmienna. Algi zawierają białka, tłuszcze, węglowodany, związki jodu, potasu, magnezu, chloru i żelaza. A oprócz tego śladowe ilości miedzi, cynku, kobaltu, wanadu, strontu oraz witaminy A, E, C i B1, B2, B5, B6, B12 i PP (B3, niacyny).

Kwas alginowy występujący w algach ma szczególne właściwości absorpcji wody. Dzięki temu znalazł zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Jako dodatek do żywności jest znany pod numerem E400, czyli spełnia rolę emulgatora w produkcji lodów czy napojów. W podobny sposób wykorzystuje się go w produkcji kosmetyków do zagęszczania żeli pod prysznic, szamponów czy past do zębów. Ponadto, kwas alginowy ma działanie nawilżające i ochronne.

Szacuje się, że nawet 60 proc. substancji czynnych, zawartych w algach, to polisacharydy, w tym ten najistotniejszy w przemyśle kosmetycznym kwas hialuronowy. Dzięki stosowaniu preparatów algowych z dużą zawartością tego kwasu skóra odzyskuje jędrność i elastyczność.

D-mannitol i sorbitol, czyli alkohole hydroksylowe, występujące w algach, mają szczególne znaczenie w kosmetyce, ponieważ nie tylko odżywiają i nawilżają skórę, ale również regulują naturalnie zachodzące w niej procesy, przede wszystkim produkcję łoju. Warto zauważyć, że kosmetyki z alg świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cer mieszanych i tłustych, ponieważ regulują funkcje gruczołów łojowych i są bakteriostatykami hamującymi rozwój bakterii.

Istotnym składnikiem alg są lipidy, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe: arachidonowy, eikozapentaenowy, linolowy i rzadko spotykany gamma-linolenowy (GLA), które stymulują odbudowę i ochronę naskórka, łagodzą podrażnienia, a także działają antyalergicznie i przeciwzapalnie. Dzięki takim właściwości wykorzystuje się algi do produkcji kosmetyków przeznaczonych dla osób o cerze suchej i skłonnej do podrażnień.

Rodzaje alg - algi słodkowodne i morskie

Algi słodkowodne, wykorzystywane w kosmetyce, to przede wszystkim spirulina i chlorella. Pierwsza z nich charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością aminokwasów, witamin i minerałów, przez co szybko stała się popularnym środkiem pomagającym zachować młodość. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się ją do produkcji preparatów przyspieszających gojenie skóry, regenerujących i odmładzających. Dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków ze spiruliną skóra odzyskuje świeżość i zdrowy kolor. Z kolei właściwości chlorelli sprawiły, że ten rodzaj alg znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków pielęgnujących i oczyszczających.

Brunatnice, zielenice i krasnorosty to z kolei algi morskie. Ich właściwości są podobne, jednak brunatnice są najbogatszym źródłem kwasu alginowego, a krasnorosty - agaru. Zielone algi stosuje się przede wszystkim do produkcji kosmetyków oczyszczającym. Najszersze zastosowanie w kosmetyce znalazły algi czerwone, które mają działanie nawilżające, oczyszczające i łagodzące, dzięki czemu nadają się do pielęgnacji skóry odwodnione, trądzikowej i nadwrażliwej.

Zastosowanie alg w kosmetyce

Na cellulit - zielone i brunatne algi morskie dodaje się do balsamów i żeli wyszczuplających. Zawierają  kwas alginowy, pobudzający mikrokrążenie w naczyniach włosowatych i ułatwiający usuwanie toksyn. Wspomagają go witaminy B, beta-karoten i enzymy, polepszające przemianę materii i wygładzające naskórek. Jod zaś przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Na trądzik i łojotok - bo zawierają dużo węglowodanów oraz siarki, które mają właściwości odkażające i stabilizują pracę gruczołów łojowych skóry. Oczyszczają skórę z toksyn i pomagają przywrócić jej naturalne pH.

Na naczynka - algi laminaria oraz spirulina zawierają rutynę i estynę, substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia włosowate znajdujące się w skórze. Poprawiają ukrwienie skóry i łagodzą skłonność naczynek do pękania oraz stymulują mikrocyrkulację.

Jędrność i elastyczność - algi słodkowodne pobudzają podział komórkowy, a dzięki zawartości specjalnego białka (ao-sainy) wspomagają wytwarzanie elastyny i kolagenu w skórze, zwiększając jej elastyczność.