Kosmetyki wodoodporne: jak działają i jak zmyć makijaż wodoodporny?

2018-07-12 15:54

Kosmetyki wodoodporne przeznaczone są do wykonania trwałego makijażu, który przetrwa kąpiel w morzu, intensywny trening i letnie upały. Czym kierować się przy wyborze kosmetyków do makijażu wodoodpornego? Jak używać kosmetyków wodoodpornych i jak zmyć makijaż wodoodporny?

Trwały makijaż na lato - kosmetyki wodoodporne. Czy warto ich używać?
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki wodoodporne nie rozpuszczają się po zetknięciu z wodą, dlatego najlepiej zmywać je olejami.

Spis treści

  1. Kosmetyki wodoodporne: jak działają?
  2. Kosmetyki wodoodporne: rodzaje
  3. Jak wykonać makijaż wodoodporny na lato?
  4. Makijaż wodoodporny: jak zmyć?
  5. Makijaż wodoodporny: przeciwwskazania

Kosmetyki wodoodporne znacznie różnią się składem od klasycznych kosmetyków do makijażu. Standardowe kosmetyki kolorowe produkowane są na bazie wody. Natomiast w przypadku kosmetyków wodoodpornych woda zastępowana jest składnikami, które odporne są na jej działanie.

Kosmetyki wodoodporne: jak działają?

Kosmetyki wodoodporne to głównie oleiste i gęste woski roślinne, silikony, oleje mineralne i roślinne, żywice czy naturalne polimery. Zastosowane substancje nie tylko gwarantują ochronę makijażu przed działaniem wody, ale także zapewniają bardzo łatwe rozprowadzanie kosmetyków. Dodatkowo, składniki te mają właściwości pielęgnacyjne, a ich wodoodporna warstwa chroni skórę także przed słońcem czy wiatrem.

Działanie wielu kosmetyków wodoodpornych opiera się na substancjach lotnych, które wyparowują po pomalowaniu, pozostawiając na twarzy sam pigment. Z tego powodu kosmetyki wodoodporne utrzymują swoją trwałość zazwyczaj tylko przez jeden sezon. Aby przedłużyć ich ważność należy pamiętać o zakręcaniu opakowań kosmetyków od razu po użyciu, aby ograniczyć działanie powietrza i zapobiegać ich wysychaniu.

Czytaj też:

Jak przechowywać kosmetyki do makijażu?

Makijaż na lato: postaw na naturalne piękno

Jak wykonać makijaż do pracy?

Kupując kosmetyki wodoodporne należy zwrócić uwagę na napisy umieszczane przez producentów na opakowaniu. Producenci stosują nazwy ''water resistant'' oraz ''waterproof'', które nie są równoznaczne. Jako ''water resistant'' oznaczane są kosmetyki, które odporne są na pot, łzy czy wysoki poziom wilgotności powietrza. Jeśli chcesz jednak, aby  makijaż przeżył kąpiel w basenie, powinnaś wybierać te kosmetyki, które producent opisał jako ''waterproof''. W drogeriach można też znaleźć kosmetyki typu ''long lasting'', czyli o przedłużonej trwałości, które też dobrze sprawdzą się latem, jednak nie będą odporne na wodę.

Kosmetyki wodoodporne: rodzaje

Maskary wodoodporne

Najbardziej popularne wśród kosmetyków wodoodpornych są tusze do rzęs. Swoje wodoodporne odpowiedniki mają maskary pogrubiające, wydłużające czy rozdzielające. Dzięki zawartości żywic i wosków rzęsy będą bardzo nabłyszczone, a ich kolor mocno nasycony. Taki tusz bardzo długo i mocno trzyma się na rzęsach, to dlatego ciężko go zmyć całkowicie, a demakijaż podrażnia okolice oczu.

Wodoodporne eyelinery i kredki

Dopełnieniem letniego makijażu oka może być wodoodporna kreska podkreślająca kolor tęczówki. Wiele marek kosmetycznych ma w swojej ofercie wodoodporne kredki czy eyelinery, nie tylko w czarnym kolorze, ale także w szalonych letnich barwach.

Cienie wodoodporne

Odporne na działanie wody cienie mają zazwyczaj gęstą, aksamitną konsystencję, dzięki czemu bardzo dobrze się rozprowadzają. Występują w wielu kolorach w formie kredek, sztyftów czy kremów.

Pomadki i błyszczyki wodoodporne

Najpopularniejszy trend w makijażu to matowe usta. Zastygające matowe pomadki w płynie gwarantują bardzo długą trwałość oraz odporność na działanie wody.

Podkłady oraz pudry wodoodporne

Niestety na kosmetycznym rynku nie ma wielu propozycji pudrów czy fluidów odpornych na działanie wody. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ulubionego, klasycznego podkładu lub kremu BB (koniecznie pamiętaj, aby na lato wybierać fluid z filtrem UV) i utrwalenie go wodoodpornym fixerem - preparatem utrwalającym, w formie sprayu lub pudru.

Jak wykonać makijaż wodoodporny na lato?

Źródło: youtube/Alina Rose

Makijaż wodoodporny: jak zmyć?

Ze względu na swój skład, kosmetyki wodoodporne odporne są na zmywanie preparatami na bazie wody, czyli płynów micelarnych, żeli czy mleczek do demakijażu. Makijaż najłatwiej zmywać za pomocą tłustego płynu dwufazowego nałożonego na wacik. Jeśli jesteś fanką naturalnej pielęgnacji możesz też zmywać wodoodporny makijaż np. olejem kokosowym. Ponieważ taki makijaż jest dużo trwalszy niż klasyczny, często jego zmywanie wymaga intensywniejszego pocierania twarzy.

Zobacz: Jak zrobić demakijaż olejami OCM?

Makijaż wodoodporny: przeciwwskazania

Niektóre składniki stosowane do produkcji kosmetyków wodoodpornych mogą działać drażniąco w przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze twarzy czy powiek. Odporne na zmywanie maskary mogą podrażniać oczy alergików czy osób noszących soczewki, dlatego powinny być stosowane przez takie osoby wyłącznie okazjonalnie.