Kosmetyki chłodzące do stóp: właściwości, działanie, składniki

2018-05-30 12:11

Kosmetyki chłodzące do stóp przynoszą ulgę nogom, gdy są zmęczone i opuchnięte. Co jednak sprawia, że kosmetyki chłodzące do stóp dają miłe uczucie chłodu, i jakie poza tym mają właściwości? Sprawdź, jakie właściwości, działanie i składniki mają kosmetyki chłodzące do stóp.

Kosmetyki chłodzące do stóp: właściwości, działanie, składniki
Autor: thinkstockphotos.com Swoją chłodzącą moc kosmetyki do stóp zawdzięczają przede wszystkim mięcie.

Spis treści

 1. Kosmetyki chłodzące do stóp: działanie
 2. Kosmetyki chłodzące do stóp: składniki
 3. Kosmetyki chłodzące do stóp: właściwości
 4. Egipska, grecka czy rzymska? Sprawdź, jaką masz stopę! [WIDEO]
 5. Kosmetyki chłodzące do stóp: zastosowanie

Kosmetyki chłodzące do stóp nie są preparatami stosowanymi rutynowo. Sięgamy po nie najczęściej latem w nadziei, że przyniosą – choćby tylko na krótko – ulgę zmęczonym upałem i wakacyjnymi wędrówkami, obolałym, piekącym, czasem nawet obrzękniętym stopom. Wiele osób nawet nie wie, że takie specyfiki istnieją – do momentu, aż nie zaczną być potrzebne.

Kosmetyki chłodzące do stóp: działanie

Obietnica szybkiej ulgi, jaką na etykietach składają producenci preparatów chłodzących, nie jest tylko marketingowym trikiem: kosmetyki tego typu faktycznie działają, zapewniając uczucie chłodu bez obniżenia temperatury otoczenia.

Zawarte w nich składniki (o których piszemy dalej), wykorzystują fakt, że w skórze właściwej znajdują się tzw. ciałka Krausego, czyli ciałka zmysłowe należące do grupy termoreceptorów – receptorów zimna. Substancje te pobudzają owe receptory, które w odpowiedzi wysyłają do mózgu sygnał, że robi się zimno. Wrażenie ochłodzenia po nałożeniu kremu szybko mija, ale mimo to przynosi ulgę zmęczonym, opuchniętym stopom i łydkom.

Czytaj też: Domowe kosmetyki do stóp - zrób to sama!

Warto wiedzieć

Kosmetyki chłodzące do stóp najczęściej mają formę gęstego, łatwo rozsmarowującego się i nieklejącego żelu, nieco rzadziej produkowane są w postaci kremu i balsamu. Najrzadziej spotykane są spraye chłodzące do stóp.

Kosmetyki chłodzące do stóp: składniki

To, co sprawia, że kosmetyki dają miłe uczucie chłodu, to, rzecz jasna, składniki. W preparatach do stóp najczęściej wykorzystywane są:

 • Mentol. To pozyskiwany głównie z mięty (najczęściej pieprzowej) alkohol z grupy terpenów. Jego cechą charakterystyczną jest silny, przenikliwy wręcz zapach mięty. Wadą zaś – lotność, z powodu której efekt chłodzący utrzymuje się najwyżej 20-25 minut. Wybierając krem z mentolem warto zwrócić uwagę na stężenie – jeśli na etykiecie kosmetyku w składzie INCI wymieniony jest on na którejś z początkowych pozycji, jego aplikacji może towarzyszyć uczucie kłucia, pieczenia (wysokie stężenie mentolu pobudza bowiem nie tylko receptory zimna, ale też gorąca, co powoduje nieprzyjemne doznania). Substancja ta może też podrażniać, dlatego kremów z mentolem lepiej nie stosować, jeśli skóra jest bardzo wrażliwa.
 • Olejek miętowy. Otrzymywany za pomocą destylacji liści, młodych pędów i kwiatów świeżej mięty z parą wodną. Również ma charakterystyczny, silnie miętowy zapach, a w jego składzie dominuje mentol. Nie tylko chłodzi, lecz również odstrasza owady.
 • Mleczan metylu. Ester mentolu i kwasu mlekowego. Ma delikatny zapach z wyczuwalną nutką mięty, ale w przeciwieństwie do mentolu nie podrażnia skóry. Efekt chłodzenia jest delikatny, ale za to utrzymuje się dłużej, niż po nałożeniu kremu z mentolem.
 • Syntetyczne substancje chłodzące. To związki chemiczne, zazwyczaj bezwonne lub o delikatnym zapachu – np. izopulegol, pochodne p-mentanu, furanonu, fenchylu, D-bornylu, L-bornylu, eksonorbornylu, 2-metyloizobornylu i innych substancji. Niektóre z nich dają kilka tysięcy razy silniejszy efekt chłodzący niż mentol – z tego powodu do kosmetyków dodawane są ich śladowe ilości.

Czytaj też:

Jak działają kosmetyki przeciwpotne do stóp?

Relaksujący masaż stóp krok po kroku

Jak zrobić pedicure w domu?

Kosmetyki chłodzące do stóp: właściwości

Warto wiedzieć, że kosmetyki chłodzące do stóp nie tylko zapewniają uczucie schłodzenia i orzeźwienia, lecz mają cały szereg właściwości pielęgnacyjnych. Jakich – to zależy od składników, jakie zostały do nich dodane.

 • Zmniejszają obrzęki. Już samo to, że kosmetyk schładza skórę sprawia, że ma on lekkie działanie przeciwobrzękowe. Silniejszy efekt zapewnia dodana do preparatu kamfora, która ma działanie drenujące, stymuluje również mikrokrążenie.
 • Uszczelniają i wzmacniają naczynka krwionośne, poprawiają ukrwienie. Tak działają dodawane do kremów wyciągi z kasztanowca, arniki górskiej oraz hesperydyny – substancje o udowodnionym, korzystnym wpływie na drobne naczynia krwionośne.
 • Łagodzą podrażnienia i mikrourazy naskórka. Wpływa na to m.in. alantoina, znana z działania kojącego i przyspieszającego regenerację naskórka.
 • Działają pielęgnacyjnie. Zawdzięczają to substancjom, które zmiękczają naskórek i zapewniają odpowiednie nawilżenie, w tym glicerynie czy masłom roślinnym, np. shea.
 • Zapobiegają nadmiernej potliwości stóp. Za taki efekt odpowiada dodawany do niektórych kosmetyków chłodzących wyciąg z szałwii.

Egipska, grecka czy rzymska? Sprawdź, jaką masz stopę! [WIDEO]

Kosmetyki chłodzące do stóp: zastosowanie

Warto pamiętać, że preparaty chłodzące do stóp, choć mają działanie pielęgnacyjne i przeciwobrzękowe, są wyłącznie sposobem na profilaktykę, ewentualnie łagodzenie niewielkich dolegliwości.

Nie zlikwidują obrzęków, które pojawiają się regularnie, nie zmniejszą też pajączków ani żylaków na stopach. Traktujmy je więc wyłącznie jako kosmetyk o działaniu profilaktycznym, a nie preparat leczniczy. Ale ponieważ przynoszą chwilową ulgę i nie dają efektów ubocznych (wyjątkiem są kosmetyki z dużą zawartością mentolu, który może podrażniać), można je nakładać tak często, jak to tylko konieczne.

Najlepiej aplikować je bezpośrednio na skórę, ale jeśli jesteś akurat w pracy i na nogach masz rajstopy, nie ma przeszkód, by wmasować je przez tę część garderoby – składniki dość szybko się ulotnią i nie powinny pozostawić śladu. Warto jednak wcześniej sprawdzić to na niewidocznej, ukrytej w bucie, części stopy.

Ważne

Kosmetyki chłodzące do stóp dla kobiet w ciąży

Można rzec, że to osobna kategoria preparatów tego typu: zazwyczaj są one częścią większej linii kosmetyków na czas ciąży, niekiedy występują osobno, jednak spośród innych wyróżnia je wyraźnie podkreślone przeznaczenie: bądź to za pomocą tekstu, bądź dość widocznego rysunku kobiety w ciąży.

Choć dedykowane są konkretnej grupie odbiorczyń, nie znaczy to, że tylko one mogą z nich korzystać. Przeciwnie – kosmetyki tego typu często łączą różne funkcje: chłodzą, pielęgnują skórę, łagodzą problemy stóp typowe nie tylko dla okresu ciąży (jak rozszerzone naczynka, nadmierna potliwość), słowem – zapewniają kilka różnych efektów naraz.

Od zwykłych kosmetyków chłodzących do stóp często odróżnia je również zapach: jest wyraźnie delikatniejszy, przystosowany do wrażliwego nosa przyszłej mamy, z pewnością odpowiedni i dla tych osób, którym w zwykłych kosmetykach tego typu przeszkadza silny aromat mentolu lub mięty.