Kwas glikolowy: działanie i przebieg zabiegu. Stosowanie kwasu glikolowego w domu

2019-02-07 15:34

Kwas glikolowy jest wykorzystywany nie tylko w gabinetach podczas zabiegów profesjonalnych, ale także jako składnik kosmetyków dostępnych w drogeriach. Działanie kwasu glikolowego zależy przede wszystkim od jego stężenia - im wyższe, tym efekty będą bardziej zauważalne. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie kwasu glikolowego w domu - dowiedz się, czy jednak jest to bezpieczne. Sprawdź też, jak wygląda przebieg zabiegu z użyciem kwasu glikolowego i na czym polega jego działanie.

Kwas glikolowy: działanie i przebieg zabiegu. Stosowanie kwasu glikolowego w domu
Autor: thinkstockphotos.com Kwas glikolowy w największych stężeniach może być wykorzystywany tylko w gabinetach kosmetycznych.

Spis treści

  1. Działanie kwasu glikolowego
  2. Stężenie kwasu glikolowego
  3. pH kwasu glikolowego
  4. Przebieg zabiegu z użyciem kwasu glikolowego
  5. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
  6. Stosowanie kwasu glikolowego w domu
  7. Jak często można korzystać z kwasu glikolowego?

Kwas glikolowy należy do kwasów owocowych, nazywanych również alfahydroksykwasami - w skrócie kwasami AHA. Kwas glikolowy posiada najmniejsze cząsteczki wśród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu może wnikać do głębokich warstw naskórka. Oznacza to jego dużą skuteczność, ale i to, że podczas jego stosowania w warunkach domowych lepiej nie pozwalać sobie na eksperymenty i działać zgodnie z zaleceniami producenta.

Działanie kwasu glikolowego

Kwas glikolowy ma zdolność stymulacji fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Dlatego też często wykorzystuje się kwas glikolowy jako składnik kosmetyków czy zabiegów odmładzających - włókna elastynowe i kolagenowe zanikają bowiem wraz z wiekiem, a przez ich brak skóra staje się mniej jędrna, elastyczna, pojawiają się zmarszczki.

Kwas glikolowy wspomaga również proces keratynizacji, czyli wspomaga regularne złuszczanie naskórka. Również dzięki niemu skóra szybciej się regeneruje. Kwas glikolowy zwiększa nawilżenie skóry, obkurcza pory skórne i reguluje wydzielanie sebum, poleca się więc zabiegi z jego użyciem osobom z cerą tłustą, trądzikową.

Kwas glikolowy wytwarza się z soku trzciny cukrowej.

Regularne stosowanie kwasu glikolowego może też wpłynąć na rozjaśnienie plamek po opalaniu, blizn, także tych potrądzikowych. Sprawi, że skóra będzie mniej sucha w przypadku np, rybiej łuski. Pomaga również na szarą skórę u palaczy.

Kwas glikolowy działa nie tylko na twarz, ale i całe ciało, a nawet włosy - korzystają z niego kobiety, które chcą się pozbyć rozstępów i cellulitu, a także zrogowaciałego naskórka z łokci, kolan i stóp.

Warto jednak zaznaczyć, że działanie kwasu glikolowego w dużej mierze zależy od jego stężenia i pH roztworu kwasu.

Czytaj też:

Jak dobrać zabieg z kwasem do rodzaju cery?

Zabieg kwasem migdałowym u kosmetyczki

Jak stosować kwas salicylowy na twarz?

Stężenie kwasu glikolowego

  • Stężenie do 15% - w tym stężeniu działanie kwasu glikolowego jest najbezpieczniejsze - kwas działa na skórę nawilżająco, złuszcza również powierzchniową warstwę rogową naskórka, ponieważ rozluźnia i rozrywa wiązadła komórkowe. Pobudza syntezę fibroblastów i regeneruje skórę.
  • Stężenie 20-35% -nie tylko nawilża skórę, ale i ją oczyszcza, działa jak peeling.
      • Stężenie 50-70% - działa dogłębnie na skórę - pobudza jej regenerację, złuszcza martwy naskórek. Spowalnia procesy starzenia się skóry, m. in. powstawanie nowych zmarszczek. Regularne stosowanie kwasu glikolowego zwiększa grubość skóry właściwej aż o 25%, nie wywołując przy tym jej stanu zapalnego.

        pH kwasu glikolowego

        Działanie kwasu zależy nie tylko od jego stężenia, ale i pH roztworu. Niskie wartości pH sprawiają, że kwas pobudza złuszczanie naskórka i reguluje proces jego rogowacenia. Wyższe pH sprawia z kolei, że kwas glikolowy działa nawilżająco. Kwas działa tym mocniej, im wyższe jest jego stężenie i niższe pH. pH kwasu glikolowego stosowanego w gabinetach kosmetycznych waha się od 0,6 do 1,6.

          Przebieg zabiegu z użyciem kwasu glikolowego

          Przygotowanie do zabiegu

          Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie można się opalać, korzystać z solarium. Natomiast na tydzień przed zastosowaniem kwasu glikolowego niewskazane jest wykonywanie zabiegów złuszczających z wykorzystaniem innych kwasów, korzystanie z depilacji - woskowania i elektrolizy, a także kosmetyków z retinoidami. Mężczyźni nie powinni się w dzień zabiegu golić.

          Przebieg zabiegu

          Osoba wykonująca zabieg najpierw wykonuje dokładne oczyszczenie twarzy przez demakijaż, a następnie przystępuje do jej odtłuszczenia - odtłuszczenie przebiega przy użyciu preparatu z niewielkim stężeniem glikolu. Wargi, skrzydełka nosa i okolice oczu są zabezpieczane grubą warstwą wazeliny.

          Następnie kwas jest aplikowany na kilka różnych obszarów twarzy, a osoba go nakładająca uważnie obserwuje reakcję skóry na działanie substancji, by nie doszło do podrażnień. Kwas utrzymuje się na twarzy przez 5-7 minut.

          Na każdym z obszarów jest on później neutralizowany, a następnie zmywany. Stężenie kwasu dobiera się do konkretnej osoby i jej rodzaju skóry - gdy skóra jest na jego działanie wyjątkowo oporna, stosuje się podczas jednego zabiegu różne stężenia.

          Zakończenie zabiegu

          Po dokładnym zmyciu kwasu glikolowego z twarzy i informacji od klientki, że nie odczuwa ona żadnego dyskomfortu, kosmetyczka nakłada serum i maskę, by na podrażnionej po zabiegu skórze wytworzyła się warstwa ochronna. Często stosowana jest również dodatkowa maska z alg, która nawilża i wspomaga regenerację skóry. Na sam koniec nakłada się krem ochronny.

          Po zabiegu

          Przez kilka minut po zabiegu skóra może piec i być zaczerwieniona, jednak szybko objawy te powinny ustąpić. W najtrudniejszych przypadkach utrzymują się do 24 godzin. Po zabiegu nie zaleca się dodatkowo złuszczać twarzy ani jej odtłuszczać, np. przy pomocy żelu. Wskazana jest również rezygnacja z makijażu następnego dnia i z opalania przez kolejne 2 tygodnie.

          Czytaj też:

          Jak działa kwas ferulowy?

          Zastosowanie kwasu azelainowego w kosmetyce

          Jak wybrać kwas wypełniający zmarszczki?

          Ważne

          Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

          Wskazania

          Zabieg kwasem glikolowym poleca się osobom z trądzikiem pospolitym, tym, którzy chcą zmniejszyć widoczność blizn i przebarwień (ostuda, piegi, plamy soczewicowate), rozstępów, mają problem z łojotokiem i zaskórnikami.

          Z działania kwasu glikolowego korzystają również osoby zmagające się z rogowaceniem okołomieszkowym i szorstką skórą, a także ci, którzy chcą spowolnić procesy starzenia się skóry i wygładzić ją.

          Przeciwwskazania

          Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego są ciąża i karmienie piersią, ale również alergie skórne i podrażnienia skóry. Zabiegu nie wykonuje się też u osób stosujących terapię retinoidami i cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

          Z nałożenia kwasu glikolowego trzeba też zrezygnować w przypadku wykwitu opryszczki wargowej, torbieli i w przedziale do 2 miesięcy od zabiegu chirurgicznego wykonywanego w obrębie twarzy.

          Stosowanie kwasu glikolowego w domu

          Niektóre kobiety samodzielnie przygotowują roztwory w domu, warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z tych o stężeniu 50-70% jest zdecydowanie niewskazane i należy z nich korzystać tylko w gabinetach kosmetycznych. Inaczej można uzyskać nie nawilżoną, a podrażnioną, niemal spaloną skórę.

          Jeśli jednak podjęta zostanie decyzja o samodzielnym przygotowaniu roztworu, trzeba pamiętać, by kwas glikolowy (który można kupić np. w drogeriach online) nie miał stężenia większego niż 50% i o tym, by koniecznie rozcieńczyć wodą - inaczej dojdzie do wyrządzenia twarzy dużej krzywdy, a sobie - przysporzenia niemałego bólu. Roztwór należy przygotować w następujący sposób:

          • Roztwór 5% - 15 ml kwasu + 260 ml wody
          • Roztwór 10% - 15 ml kwasu + 100 ml wody
          • Roztwór 20% - 15 ml kwasu + 50 ml wody
          • Roztwór 30% - 15 ml kwasu + 27 ml wody
          • Roztwór 40% - 15 ml kwasu + 15 ml wody
          • Roztwór 50% - 15 ml kwasu + 8 ml wody

          Zabieg przeprowadza się w podobnych etapach, jak w gabinecie kosmetycznym - najpierw należy oczyścić twarz, następnie nałożyć na nią warstwę tłustego kremu - w okolicy oczu, na skrzydełkach nosa i wargach szczególnie grubą.

          Następny krok to nałożenie roztworu, np. za pomocą zwiniętego wacika kosmetycznego. Trzeba pozostawić go na twarzy do 5 minut, a potem zmyć za pomocą wacika i dużej ilości wody.

          Należy zwrócić uwagę, by usunąć kwas jak najdokładniej. Na koniec przypada nałożenie kremu nawilżającego. Następnego dnia trzeba rezygnować z makijażu.

          Przed nałożeniem kwasu należy wykonać test alergiczny i sprawdzić reakcję skóry na preparat.

          Warto dodać, że w sklepach dostępne są bezpieczne kosmetyki zawierające kwas glikolowy w stężeniu do 30% (zazwyczaj jest to kilkanaście procent, co pozwala na skuteczne nawilżenie skóry) - najczęściej są to peelingi, rzadziej toniki.

          Czytaj też:

          Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

          Co warto wiedzieć o botoksie?

          Zabiegi poprawiające owal twarzy

          Ważne

          Jak często można korzystać z kwasu glikolowego?

          Nie zaleca się stosowania zabiegów z użyciem kwasu glikolowego dłużej niż przez 6 miesięcy. Kolejne zabiegi można wykonywać w 10-14-dniowych przerwach, a w jednej serii nie może się znaleźć więcej niż 5-12 zabiegów.

          Podobną częstotliwość należy zastosować w przypadku domowych roztworów 30-50%, peelingi do 30% można wykonywać co kilka dni, a gotowych kosmetyków z drogerii zawierających kwas o kilkunastoprocentowym stężeniu - używać nawet codziennie.