Piegi i przebarwienia na twarzy - zapobieganie i usuwanie

2016-01-27 16:15

Niestety, piegi i przebarwienia bardzo lubią pojawiać się w najbardziej eksponowanych miejscach ciała, czyli na twarzy i dłoniach. A to dlatego, że te miejsca są najczęściej wystawiane na niszczące działanie promieni słonecznych. Jednak są sposoby, by do tego nie dopuścić, oraz usunąć te już powstałe.

Piegi i przebarwienia na twarzy - zapobieganie i usuwanie
Autor: Thinkstockphotos.com Na powstawanie przebarwień na skórze są szczególnie narażone osoby, które mają ciemną karnację i stosują hormonalną terapię zastępczą

Spis treści

  1. Skąd się biorą piegi?
  2. Jak powstają przebarwienia i ciemne plamki na skórze?
  3. Usuwanie piegów i przebarwień - krem wybielający
  4. Usuwanie piegów i przebarwień - zabiegi gabinetowe
  5. Usuwanie piegów i przebarwień - krioterapia
  6. Usuwanie piegów i przebarwień - peelingi chemiczne
  7. Usuwanie piegów i przebarwień - IPL
  8. Usuwanie piegów i przebarwień - laser bromkowo-miedziowy
  9. Jakie są metody usuwania przebarwień?

Wbrew pozorom przebarwienia na skórze pojawiają się u osób o ciemnej karnacji. Mają one więcej melanocytów, które produkują barwnik w większych ilościach. Na pojawianie się przebarwień najbardziej narażone są osoby, które stosują hormonalną terapię zastępczą (hormony powodują uwrażliwienie skóry na słońce i zaburzenia w pigmentacji). Również ci, którzy kochają kąpiele słoneczne i wizyty w solarium, muszą liczyć się z pojawianiem się brzydkich plam na skórze. Jeśli przebarwienia zaczną się pojawiać, jest to sygnał do zrezygnowania (lub znacznego ograniczenia) z opalania. Piegi powstają z przyczyn genetycznych i na to nie mamy żadnego wpływu. Te drobne kropeczki są wizytówką osób o bardzo jasnej, porcelanowej karnacji - blondynek/ blondynów i rudzielców.

Skąd się biorą piegi?

Skłonność do piegów dziedziczymy w genach. Powstają w wyniku zaburzeń pracy zdrowych melanocytów (szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty). U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać. U osób o jasnej karnacji są przebarwieniami głębszymi i usuwanie ich jest mało skuteczne.

Piegi nie występują u niemowląt, ale pojawiają się u dzieci i młodzieży. Tylko u niewielu osób piegi pozostają na całe życie, są to osoby o wyjątkowo jasnej karnacji.

Piegi mogą nasilać się po opalaniu, ponieważ światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, co powoduje zwiększenie liczby i ciemnienie piegów. Są osoby, które w ciągu roku nie zauważają u siebie piegów, ale po opalaniu cieszą się z tych ciemniejszych plamek na policzkach i nosie. Piegi nie są oznaką żadnej choroby skóry, ale osoby ''piegowate'' są znacznie bardzie narażone na oparzenia słoneczne i na raka skóry.

To ci się przyda

Przyczyny powstawania przebarwień na skórze

  • Słońce. Pod jego wpływem na skórze tworzą się nierówności pigmentacyjne.
  • Geny. Na niektóre zmiany przebarwieniowe nie mamy wpływu (np. piegi). Wiele osób rodzi się już z przebarwieniami dziedziczonymi po rodzicach lub dziadkach.
  • Zmiany hormonalne. Przebarwienia są częstym następstwem ciąży, stosowania antykoncepcji hormonalnej, HTZ.
  • Niektóre leki. Zażywanie np. barbituranów, fenyloftaleiny, środków przeciwmalarycznych.
  • Kosmetyki fotouczulające. Perfumy i dezodoranty, kremy z retinolem i kwasami owocowymi, po zetknięciu ze słońcem mogą wywołać przebarwienia.
  • Choroby. Pojawianie się przebarwień na skórze może być oznaką poważnej choroby: cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, nowotworu jajnika.
  • Obtarcia. Na skórze wrażliwej i delikatnej przebarwienia powstają niekiedy w wyniku urazów mechanicznych - obcierania biustonoszem, opatrunkiem gipsowym, paskiem od zegarka.
  • Trądzik. U osób z trądzikiem krostki goją się powoli, pozostawiając na skórze przebarwienia. Ciemniejsze plamy na skórze pozostaną na dłużej, jeśli zaczniemy opalać ślady po pryszczach. Delikatne złuszczanie naskórka powinno przyspieszyć ustępowanie przebarwień.

Jak powstają przebarwienia i ciemne plamki na skórze?

Przebarwienia to plamki ciemniejsze od koloru skóry. Pojawiają się zazwyczaj na skutek: zbyt intensywnego opalania, zmian zapalnych skóry, nadczynności tarczycy, chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy, zmian hormonalnych. Mniejsze plamki na skórze to skutek zbyt intensywnego opalania podczas wakacji. Powstawanie plam posłonecznych zależy od wrażliwości na słońce. Niektórzy opalają się bardzo równomiernie, ale u innych melanina rozkłada się nierówno, wtedy tworzą się plamy. Na efekty rozjaśniania plam i przebarwień trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Kuracja kremami wybielającymi może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli nie chcesz w tym czasie rezygnować z opalania, rozpocznij kurację jesienią lub wczesną wiosną.

Usuwanie piegów i przebarwień - krem wybielający

W drogeriach i aptekach można kupić kremy z wybielaczem, które głębiej rozjaśniają skórę. Takie kremy zawierają najczęściej kwas wit. A, kwas azelainowy, kojowy, kwasy owocowe, które przyspieszając złuszczanie naskórka, razem z nim złuszczają powierzchniowe plamy. W aptece dostępne są również kremy silnie rozjaśniające skórę, zawierające hydrochinon. Wybiela on skórę i redukuje aktywność melanocytów, co zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kremy rozjaśniające mają jedną wadę - mogą podrażniać i uczulać wrażliwą skórę. Na kosmetyki wybielające powinny szczególnie uważać osoby, które mają cerę naczynkową i skłonności do podrażnień. Nie wolno tych kosmetyków używać, jeśli na skórze występują rany, podrażnienia, wysypki. W trakcie kuracji należy całkowicie zrezygnować z ekspozycji ciała na słońce lub stosować kremy z wysokimi filtrami (blokery).

Usuwanie piegów i przebarwień - zabiegi gabinetowe

Jeśli przebarwienia są głębokie i kremy nie działają, trzeba udać się do gabinetu kosmetycznego. Popularne zabiegi rozjaśniające (składa się na nie peeling, maska wybielająca i nawilżająca) przeprowadza się w sześciu-dziesięciu seriach. Po zabiegach skóra będzie wyraźnie jaśniejsza, ale nie warto się spodziewać, że znikną wszystkie plamy.

Nie daj się namówić na na głębokie wybielanie skóry peelingami ziołowymi o stężeniu większym niż 30 proc. W wyniku zbyt głęboki peelingów plamy mogą ściemnieć. Lepiej wcześniej zbadać przebarwienia u lekarza dermatologa.

Lekarz dermatolog powinien obejrzeć skórę w tzw. lampie Wooda, urządzeniu diagnostycznym emitującym promienie ultrafioletowe, by ocenić głębokość przebarwienia. W zależności od głębokości plamy, lekarz może zalecić konkretne zabiegi.

Usuwanie piegów i przebarwień - krioterapia

Zabiegi krioterapii są pomocne w usuwaniu plam wątrobowych lub powierzchownych plan na rękach i na twarzy. Krioterapia to mrożenie skóry, leczenie bardzo niskimi temperaturami. Zabieg krioterapii wykonuje się w seriach, dlatego koszt ''w pakiecie'' jest znacznie niższy (ok. 300 - 400 zł za kilka zabiegów).

Usuwanie piegów i przebarwień - peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne przeznaczone są do ścierania naskórka, można je podzielić na: powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Peeling chemiczny umożliwia rozjaśnienie plam znajdujących się nawet głęboko w skórze właściwej. Im płycej wykonany peeling, tym mniejsze są objawy po nim. Dla uzyskania widocznego efektu konieczne jest wykonywanie zabiegów w seriach. Peeling chemiczny stosuje się w usuwaniu piegów, plam, przebarwień, plam soczewicowatych.

W trakcie stosowania peelingów chemicznych (serii zabiegów) nie wolno wystawiać skóry na ekspozycję słońca. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również aktywna opryszczka wargowa, alergie skórne, skłonność do powstawania bliznowców, choroby autoimmunologiczne, uszkodzenia skóry, stan po krioterapii (przynajmniej pierwsze 6 miesięcy), terapia farmakologiczna pochodnymi wit. A.

Usuwanie piegów i przebarwień - IPL

Urządzenie IPL nie jest laserem. Działa na podobnej zasadzie, ale różni się ty, że emituje szerszy zakres fal (w laserze jest fala o jednej długości). Wykonując zabieg urządzeniem IPL nie można stosować dużej mocy, ponieważ może dojść do poparzeń skóry. Z tego względu IPL sprawdza się jedynie w przypadkach plam powierzchniowych, płytkich.

Usuwanie piegów i przebarwień - laser bromkowo-miedziowy

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania piegów i przebarwień. Laser bromkowo-miedziowy w jednym impulsie aplikuje dwie długości fal (zwykły laser ma tylko jedną długość fali). To sprawia, że może działać na przebarwienia i na naczynka. Niestety, laser bromkowo-miedziowy znajdziemy w stosunkowo niewielu gabinetach. Głównym tego powodem jest jego wysoka cena i skomplikowana obsługa.

Jakie są metody usuwania przebarwień?

Źródło: Studio Active, TVN Meteo Active

Ważne

Jeśli masz skłonności do przebarwień na skórze:

  • Uważaj na słońce przez cały rok, unikaj intensywnego opalania się i stosuj kremy z wysokim filtrem (UVA i UVB). Kosmetyki przeciwsłoneczne stosuj zarówno podczas letnich, jak i podczas zimowych wyjazdów.
  • Dowiedz się, czy leki, które przyjmujesz (antybiotyki, leki nasercowe, przeciwbólowe, moczopędne, tabletki antykoncepcyjne) nie zmieniają reakcji skóry na słońce.
  • W okresie letnim uważaj na: dziurawiec, perfumy, dezodoranty i kremy, których składnikiem jest m.in. piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy, bergamotowy, retinol, kwasy owocowe.
  • Unikaj solarium. Po skorzystaniu z łóżka opalającego, plamy i staną się ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.

Artykuł powstał przy wykorzystaniu informacji z książki ''Cena urody'' Marii Noszczyk i Katarzyny Bosackiej