Kwas ferulowy: właściwości i działanie. Zastosowanie kwasu ferulowego w kosmetyce

2017-12-20 11:33

Kwas ferulowy cieszy się w gabinetach kosmetycznych, a także w domach wielu kobiet coraz większą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ma on właściwości zapobiegające starzeniu się skóry. Co jeszcze warto wiedzieć o kwasie ferulowym: jakie ma właściwości, działanie i jak przebiega zabieg z jego wykorzystaniem? Odpowiedzi poznasz w tym artykule!

Kwas ferulowy: właściwości i działanie. Zastosowanie kwasu ferulowego w kosmetyce
Autor: thinkstockphotos.com Kwas ferulowy wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków, ale również do peelingów w gabinetach kosmetycznych.

Spis treści

  1. Właściwości i działanie kwasu ferulowego
  2. Jak przebiega zabieg z kwasem ferulowym?

Kwas ferulowy jest substancją rozpuszczalną w wodzie i etanolu, stanowi pochodną kwasu cynamonowego. Kwas ferulowy występuje naturalnie m. in. w zbożach: życie, pszenicy, owsie, ale także orzechach, ziarnach kawy czy... burakach ćwikłowych. Znajdziemy go również w drzewach iglastych: ich korze, nasionach i liściach. Wykorzystywany jest także w kosmetyce - z jego właściwości korzystają przede wszystkim osoby, którym zależy na młodszym wyglądzie.

Właściwości i działanie kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to silny antyoksydant, który zapobiega starzeniu się skóry, zachodzącemu pod wpływem działających na nią niekorzystnych czynników, na które każdy z nas jest codziennie narażony. Wystarczy wspomnieć choćby o promieniowaniu słonecznym - kwas "naprawia" szkody, które wywołało fotostarzenie się skóry, absorbuje również promienie UVB i UVA, dlatego wykorzystuje się go przy produkcji kremów przeciwsłonecznych. Kolejne czynniki to: zanieczyszczenie powietrza (także smogiem), stres czy niewłaściwa dieta. Kwas ferulowy pomaga także cerze osób, które często się nie wysypiają i cierpią na stany zapalne. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą stanowić źródło powstawania wolnych rodników i spowodowanych przez nie uszkodzeń DNA komórek, prowadzących w konsekwencji właśnie do starzenia się skóry i pojawienia się zmarszczek.

Kwas ferulowy wykorzystują również sportowcy, którzy chcą zwiększyć swoją masę mięśniową.

Warto dodać, że kwas ferulowy nawilża skórę i pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, odbudowujących ją. Substancja ta wykorzystywana jest również przez osoby, na których skórze często pojawiają się zaczerwienienia i przebarwienia, ponieważ zmniejsza ich widoczność - działa kojąco i przeciwzapalnie. Na rynku dostępne są preparaty zawierające nie tylko kwas ferulowy, ale i witaminy C i witaminy E jednocześnie, ponieważ wspomaga on ich działanie i zwiększa ich stabilność.

Kwas ferulowy stosowany jest więc w różnego rodzaju kosmetykach: kremach przeciwzmarszczkowych, kremach przeciwsłonecznych, peelingach do ciała, preparatach do skóry łojotokowej i trądzikowej.

Czytaj też: Kwas glikolowy na trądzik i zmarszczki

Jak przebiega zabieg z kwasem ferulowym?

Kwas ferulowy wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach, ale również podczas zabiegów kosmetycznych - najczęściej peelingu.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed wykonaniem peelingu kwasem ferulowym dobrze zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Na kilkanaście dni przed zabiegiem nie należy używać samoopalaczy ani też opalać skóry na słońcu. Warto unikać depilacji, woskowania. Po zabiegu konieczne będzie stosowanie ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jak przebiega zabieg?

– Pierwszym krokiem, jeszcze przed wykonaniem samego zabiegu, jest odtłuszczenie skóry. Dopiero po tym przygotowaniu na skórę zostaje nałożona pierwsza warstwa peelingu. Osoba przeprowadzająca zabieg wmasowuje ją głęboko, aż do pojawienia się białego filmu-maski na skórze. Następnie na skórę nakładana jest kolejna warstwa roztworu. Na koniec można zaaplikować np. serum zawierające dodatkowe substancje aktywne, jak retinol lub witaminę C – o tym decyduje kosmetolog. Pacjent wychodzi z gabinetu w nałożonej masce i powinien nie zmywać jej w domu przez około 10 godzin. W przypadku niektórych osób wystarczy krótszy czas noszenia maski - kosmetolog na pewno dokładnie to określi w konkretnych przypadkach. Następnie należy samodzielnie zmyć preparat ze skóry – mówi kosmetolog Monika Sadura-Kwiędacz.

Zabieg kwasem ferulowym przeznaczony jest dla osób z oznakami fotostarzenia skóry, utratą jej jędrności i elastyczności, a także z przebarwieniami. Wskazanie stanowi również trądzik, cera łojotokowa i piegi.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do peelingu kwasem ferulowym stanowią podrażnienia skóry, przyjmowanie leków: retinoidów i innych farmaceutyków na bazie witaminy A. Zabiegów nie wykonuje się też u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy też unikać silnej ekspozycji na słońce i inne ekstremalne warunki atmosferyczne oraz wykonywania w tym samym czasie innych peelingów profesjonalnych bądź w domowych warunkach.