Wypełnianie zmarszczek - przeczytaj przed wyborem kwasów wypełniających zmarszczki

2015-02-17 12:00

W wypełnianiu zmarszczek najczęściej stosowane są kwas hialuronowy i mniej znany, ale dający długotrwałe efekty kwas polimlekowy. Oba wypełniacze zmarszczek wykorzystywane są w nieco inny sposób, ale każdy z nich jest skuteczny. Który w takim razie wybrać w walce o młodą i piękną skórę?

Spis treści

  1. Profilaktyka - podstawa w walce ze zmarszczkami
  2. Na zmarszczki - kwas hialuronowy
  3. Na zmarszczki - kwas polimlekowy

Zmarszczki to nic innego jak pojawiające się wraz z wiekiem deformacje skóry. Pierwsze można zauważyć już po 25. roku życia i są nimi głównie zmarszczki mimiczne. W późniejszych latach powstanie zmarszczek jest skutkiem coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze. W efekcie staje się ona mało elastyczna, cienka, wysuszona i pomarszczona. Oprócz czynników wewnętrznych, na proces powstawania zmarszczek mają wpływ także: szkodliwe promieniowanie słoneczne UVA i UVB, stresujący tryb życia, niewłaściwe odżywianie, palenie tytoniu, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, czy gwałtowny spadek wagi.

Czytaj też: Jak działa kwas glikolowy na twarz?

Profilaktyka - podstawa w walce ze zmarszczkami

Pojawienie się zmarszczek jest tylko kwestią czasu. Jedni odkrywają je na swojej twarzy wcześniej, inni później, ale nie sposób jest się przed nimi całkowicie uchronić. Jeśli zmarszczki już pojawiły się na twarzy, trzeba jak najszybciej wzbogacić swoją dietę o witaminy: A, B, C i E, które unieszkodliwiają wolne rodniki niszczące włókna białkowe. Picie wody i relaks, a także używanie kremów z wysokim filtrem powinny skutecznie spowolnić proces powstawania zmarszczek. Można również stosować kremy z retinoidami. Jeśli jednak pojawią się pierwsze ich ślady, nie trzeba się przejmować, ponieważ na pomoc przyjdzie medycyna estetyczna. Najczęściej stosowanymi wypełniaczami są kwas hialuronowy i kwas polimlekowy. Oba wykorzystywane są w nieco inny sposób, ale każdy z nich jest skuteczny.

Na zmarszczki - kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego jest najczęściej stosowanym i najbardziej uniwersalnym wypełniaczem. Wiąże cząsteczki wody w skórze, a więc odpowiada za jej nawilżenie, a także gładkość i sprężystość. Z wiekiem mamy go w organizmie coraz mniej, przez co zaczyna przybywać nam zmarszczek. Lekarze medycyny estetycznej wygładzają je, wypełniając właśnie kwasem hialuronowym. Doktor Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Triclinium tłumaczy, że podaje się kwas o różnej gęstości w zależności od tego, jaką część twarzy poddaje się zabiegowi i jaki efekt chce się uzyskać. Aby zniwelować kurze łapki, zmarszczki na czole oraz zmarszczki nosowo-wargowe i wargowo-bródkowe wstrzykuje się kwas hialuronowy o małej lub średniej gęstości. Najrzadszą jego postać stosuje się przy wykonywaniu mezoteriapii igłowej, która ogólnie odmładza skórę twarzy. Ważne jest, że wykorzystywany w zabiegach kwas hialuronowy jest całkowicie zgodny z naszym własnym, przez co pacjent nie jest narażony na powikłania ani reakcje alergiczne. Otrzymuje się go w procesach biotechnologicznych.Efekty zabiegu są widoczne natychmiast. Kwas hialuronowy niweluje zmarszczki na 6-8 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega całkowitemu wchłonięciu i trzeba powtórzyć zabieg. Trwałość efektu zabiegu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.

Na zmarszczki - kwas polimlekowy

Kwas polimlekowy jest również związkiem chemicznym naturalnie występującym w naszym organizmie. Przeznaczony jest do kompleksowego poprawienia kondycji skóry, podaje się go głęboko w tkankę poprawiając jej jakość, przywracając utraconą objętość i jednocześnie wygładzając ją. Przypadnie on do gustu osobom, które nie oczekują natychmiastowego efektu wypełnienia zmarszczek (może dlatego jest on mniej popularny niż kwas hialuronowy), ale zależy im, by efekt utrzymywał się dłużej i był bardziej naturalny. Doktor Marek Wasiluk wyjaśnia, że po kilku dniach od wstrzyknięcia kwasu polimlekowego efekt wypełnienia znika, ale mimo to w ciągu kolejnych kilku tygodni i miesięcy zmarszczki oraz bruzdy zaczynają być stopniowo niwelowane. Dzieje się tak, ponieważ kwas polimlekowy, który pozostał w tkance, silnie stymuluje ją do odbudowy własnego kolagenu, tworzenia nowych, własnych komórek i włókien, powodując tym samym przyrost tkanek i w efekcie rozprostowując niejako zmarszczki i bruzdy. To leczenie nie tylko objawów, ale też przyczyn starzenia się. Rezultat zabiegu jest taki, że w bardzo naturalny sposób odbudowują się objętości, które zanikły w skórze na przestrzeni lat. Jeśli bruzdy i zmarszczki pojawiają się znowu, to tylko dlatego, że proces starzenia ciągle postępuje. Zmarszczek nie trzeba się obawiać. Wystarczy udać się do doświadczonego i sprawdzonego lekarza, który wybierz odpowiedni wypełniacz i nie pozwoli, aby strach przed starzeniem odbierał radość życia.