DEPILACJA LASEROWA - jak wygląda zabieg? Ile kosztuje trwałe usunięcie owłosienia?

2017-08-16 17:22

Depilacja laserowa pozwala na stałe pozbyć się niechcianych włosków, ale wymaga cierpliwości i sporych pieniędzy. Regularne powtarzanie zabiegów laserowego usuwania owłosienia gwarantuje pozbycie się włosów prawie w 100%. Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

DEPILACJA LASEROWA - jak wygląda zbieg? Ile kosztuje trwałe usunięcie owłosienia?
Autor: Thinkstockphotos.com Depilacja laserowa daje najdłuższy efekt, ale też nie na zawsze - potrzebne są przypominające zabiegi co jakiś czas.

Spis treści

  1. Na czym polega laserowa depilacja skóry?
  2. Jak wygląda depilacja laserem diodowym?
  3. Przebieg laserowego usuwania owłosienia
  4. Przeciwwskazania i powikłania po zabiegu depilacji laserowej
  5. Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
  6. Jakie efekty daje depilacja laserem?
  7. Dlaczego epilacja jest skuteczniejsza od tradycyjnej depilacji?
  8. W serii taniej - koszt depilacji laserowej

Zabiegi laserowego usuwania owłosienia mają kilkudziesięcioletnią historię, bo zaczęto je wykonywać już na początku lat 60. XX wieku. Nie zyskały fanek – ówczesne lasery miały zbyt długą falę, przez co nie usuwały włosa, lecz uszkadzały pigment i skórę. Stosowane obecnie lasery są dużo bardziej precyzyjne i za ich pomocą można skutecznie wydepilować skórę.

Na czym polega laserowa depilacja skóry?

Podczas depilacji laserowej wykorzystywane są różne urządzenia, dlatego istnieją różne metody tego zabiegu.

- Proces fotodepilacji (ma miejsce w przypadku laserów diodowych, m.in. Light Sheer i laserów aleksandrytowych). Składa się z kilku etapów. Najpierw zawarta w łodydze włosa melanina pochłania z wiązki lasera odpowiednią ilość światła. Następnie rozprasza uzyskane w ten sposób ciepło do sąsiadujących z nią tkanek (zjawisko to nosi nazwę selektywnej fotodermatozy). Ciepło uszkadza mieszek włosowy oraz komórki, które biorą udział w procesie tworzenia nowego włosa. Podczas tego zabiegu można usunąć wyłącznie te włosy, które mają wystarczającą ilość melaniny (są więc dość ciemne) i znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu.

- Zabiegi laserem Nd-Yag o długości fali 1064 nanometrów. Światło lasera przenika do naczyń krwionośnych znajdujących się na dnie mieszka włosowego i uszkadza je. Pozbawiona dostaw substancji odżywczych cebulka obumiera.

Jak wygląda depilacja laserem diodowym?

Depilacja laserowa - laser diodowy

Przebieg laserowego usuwania owłosienia

Zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest konsultacją. Dermatolog lub kosmetolog przeprowadza wywiad, i jeśli nie ma przeciwwskazań do depilacji, ocenia typ i stan skóry oraz włosów, a następnie na podstawie wyników dobiera parametry wiązki lasera. U pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu najpierw wykonana zostaje próba laserowa. Jeśli wypadnie pozytywnie, przeprowadzany jest właściwy zabieg. Przeważnie wykonuje go lekarz dermatolog (choć bywa, że robi to kosmetyczka pod ścisłym nadzorem dermatologa).

Wybrane partie skóry naświetlane są małą wiązką światła. Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie – zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności. Jeśli dyskomfort jest silny, skórę można posmarować żelem znieczulającym lub chłodzącym. W zależności od powierzchni skóry poddanej naświetlaniu zabieg trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Naturalnym objawem po zabiegu jest obrzęk lub zaczerwienienie skóry, które trwają od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie skórę trzeba delikatnie traktować: myć żelem bez mydła, przy osuszaniu nie pocierać, a jeśli depilowane były pachy – nie stosować dezodorantów. Przez przynajmniej dwa tygodnie po zabiegu skóry nie wolno opalać ani nie stosować preparatów o działaniu złuszczającym. Pomiędzy kolejnymi zabiegami włosy można obcinać i golić, nie wolno ich natomiast wyrywać pęsetą ani usuwać za pomocą wosku.

Przeciwwskazania i powikłania po zabiegu depilacji laserowej

Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet w ciąży, ale istnieje też szereg innych przeciwwskazań. Należą do nich:

  • Uszkodzenia naskórka (np. po peelingach chemicznych).
  • Świeża opalenizna.
  • Przyjmowanie leków fotouczulających (jak retinoidy, witamina A, sterydy, niektóre zioła, antybiotyki z grupy tetracyklin i izotretinoina, leki antydepresyjne.
  • Choroby skóry (AZS, łuszczyca, grzybice i drożdżyce).
  • Zaburzenia pigmentacji, m.in. bielactwo.
  • Cukrzyca insulinozależna.
  • Nietypowe brodawki skórne.
  • Nowotwory.
  • Skłonność do przebarwień.
  • Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.
  • Padaczka.
  • Bliznowce.

Skutkiem ubocznym depilacji laserowej mogą być zmiany zabarwienia skóry w miejscach podanych zabiegowi (powstają jaśniejsze lub ciemniejsze plamy). U osób o ciemnej karnacji mogą pojawić się pęcherze.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

I skórę, i włosy do zabiegu depilacji laserowej należy odpowiednio przygotować.

  • Na miesiąc przed zabiegiem nie wolno się opalać, bo w opalonej skórze jest bardzo dużo melaniny, która przyciąga światło lasera. Skóra się nie spali, ale depilacja będzie mniej efektywna, bo melanina ze skóry pochłonie dawkę przeznaczoną dla melaniny z włosów.
  • Nie należy również stosować samoopalaczy.
  • Na około 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba też odstawić leki fotouczulające oraz herbatki ziołowe z dziurawcem i nagietkiem.
  • Skóra nie może być podrażniona ani przesuszona.
  • Na tydzień przed zabiegiem nie można używać kremów do depilacji, nie wolno też stosować kremów ani maści z witaminą A, C, retinolem, izotretinoiną i kwasami owocowymi.
  • Na kilka dni przed zabiegiem okolic, które będą depilowane, nie wolno smarować lekami ani stosować preparatów złuszczających.
  • W dniu zabiegu skóra powinna być czysta, bez kremów, makijażu, perfum czy dezodorantów.
  • Jeśli próba laserowa odbyła się kilka dni wcześniej, bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji (jeśli próby nie było, można ogolić włoski tuż przed zabiegiem, by osoba wykonująca zabieg mogła ocenić barwę włosów).

Jakie efekty daje depilacja laserem?

By usunąć wszystkie niechciane włoski, jeden zabieg nie wystarczy. Zazwyczaj trzeba wykonać ich od trzech do sześciu, w odstępach od 4 do 12 tygodni – ma to związek z cyklem wzrostu włosów. Włosy znajdujące się w fazie katagenu albo telogenu mają „uśpione” cebulki - nie pochłaniają one światła z wiązki lasera i normalnie odrastają.

  • Po pierwszym zabiegu nie odrasta już około 30 proc. włosków.

Dlaczego epilacja jest skuteczniejsza od tradycyjnej depilacji?

W serii taniej - koszt depilacji laserowej

To, ile kosztuje depilacja laserowa, zależy od rodzaju lasera i wielkości powierzchni poddanej depilacji.

Podane ceny dotyczą jednego zabiegu. Pakiety zabiegów są zwykle trochę tańsze.