IPL - sposób na owłosienie, naczynka, trądzik i zmarszczki

2016-06-20 13:26

IPL zmniejsza zmarszczki, rumień i trądzik, usuwa zbędne owłosienie, zamyka popękane naczynka, rozjaśnia przebarwienia i niweluje wiele innych problemów skórnych. Metoda IPL często mylona jest z laserem, choć nim nie jest. Czym jest metoda IPL i na czym polega jej działanie?

IPL - sposób na owłosienie, naczynka, trądzik i zmarszczki
Autor: Thinkstockphotos.com Zabiegi IPL należy wykonywać w okresie jesienno-zimowym. Od silnego słońca mogą powstawać przebarwienia po zabiegu.

Spis treści

  1. IPL to nie laser
  2. Na czym polegają zabiegi IPL?
  3. Dla kogo zabieg IPL?
  4. Zobacz na filmie, jak wygląda zabieg IPL:
  5. Po zabiegu IPL

IPL to skrót od słów Intensive Pulse Light, czyli Intensywne Światło Impulsowe. Metodę opracowała amerykańska firma Lumenis. Technologia ta wykorzystuje fale świetlne o zakresie od 500 do 1200 nm. Źródłem światła jest silna lampa ksenonowa i zespół kondensatorów.

IPL to nie laser

Ponieważ zabiegi przeprowadza się z użyciem fal świetlnych, IPL często mylone jest z laserem. Pomiędzy tymi urządzeniami jest jednak podstawowa różnica: światło lasera to spójna, uporządkowana wiązka światła o jednej konkretnej długości fali.

Błędem jest wykorzystywanie IPL do usuwania tatuaży. Pigmenty pochłaniają tak dużą ilość ciepła, że często dochodzi do silnych poparzeń i blizn, których można się pozbyć wyłącznie przez przeszczep skóry.

Urządzenie IPL wytwarza natomiast szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które – dzięki różnej długości – mogą być pochłaniane przez różne, określone chromofory w tkankach, czyli substancje, które absorbują światło o określonej długości, zmieniając je w energię cieplną (zalicza się do nich np. melanina i hemoglobina). W efekcie działania fal świetlnych zostają uszkodzone tylko te tkanki, które zawierają określone chromofory (sąsiednie tkanki pozostają bez zmian).

Na czym polegają zabiegi IPL?

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu specjalnej głowicy. Na jej końcówkę osoba przeprowadzająca terapię (lekarz lub kosmetyczka) nakłada określony filtr. Dzięki temu lampy ksenonowe emitują fale świetlne o określonej, wymaganej długości, która zależy zarówno od rodzaju zmian, jakie trzeba skorygować, jak i od rodzaju skóry. Powodzenie terapii zależy zarówno od tego, czy długość fal zostanie odpowiednio dobrana, jak i od ilości i czasu trwania impulsów.

Dla kogo zabieg IPL?

Zabiegom wykorzystującym tę technologię można poddać się wyłącznie w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Warunek podstawowy to ukończone 25 lat. Najlepsze efekty uzyskuje się na skórze jasnej, bez nadmiernego łojotoku. Zabiegów tych lepiej nie wykonywać u osób z ciemną lub śniadą karnacją mogą po zabiegach IPL odczuwać większy dyskomfort czy uczucie pieczenia, a nawet miejscowe odbarwienia skóry, co ma związek z większą ilością melaniny.

Przeciwwskazaniem do IPL są:

  • nadwrażliwość na terapię światłem wysokiej mocy,
  • zażywanie leków światłouczulających i substancji zwiększających poziom ukrwienia skóry (np. alkoholu),
  • zmiany nowotworowe, które na skutek impulsów świetlnych mogłyby zacząć się powiększać,
  • często też przeciwwskazaniem jest ciąża i menstruacja, choć nie ma dowodów na to, że ten zabieg jest wtedy szkodliwy.

Zobacz na filmie, jak wygląda zabieg IPL:

IPL w medycynie estetycznej

Po zabiegu IPL

Zabiegi z użyciem IPL nie wyłączają z normalnego życia, jednak stan i wygląd skóry po zabiegu zależy od rodzaju korygowanych zmian. W przypadku korekcji drobnych zmarszczek będzie ona lekko zaczerwieniona (wszystko wróci do normy w trakcie 24 godzin). Jeśli zabieg usuwał zmiany naczyniowe, w miejscu działania fali świetlnej może pojawić się niewielki siniak, który zniknie po kilku dniach. Dłużej, bo nawet dwa tygodnie, mogą utrzymywać się ślady po usuwaniu przebarwień: tuż po zabiegu plamy ciemnieją, by następnie stopniowo się rozjaśniać. Jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę, nie daje efektów ubocznych. Jedynie w niedoświadczonych rękach światło IPL może spowodować poparzenia, a te – skutkować trwałymi bliznami.

Koszt zabiegu IPL zależy od rodzaju usuwanych zmian. Przykładowe ceny jednego zabiegu: usuwanie naczynek na twarzy – 199 zł, depilacja pach – 149 zł, usuwanie trądziku na policzkach – 99 zł.

Warto wiedzieć

Depilacja trwała czy nie?

W polskich salonach IPL wykorzystywane jest często do depilacji. Światło emitowane przez głowicę urządzenia IPL oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że i mieszek włosowy, i cebulka zostają zniszczone. By jednak zabieg ten był skuteczny, włos musi znajdować się w fazie anagenu, czyli wzrostu. W fazie tej jednorazowo znajduje się ok 40 proc włosków. W miarę trwały efekt depilacji można uzyskać dopiero po kilku zabiegach. Zdarza się, że po roku, dwóch włoski zaczynają odrastać – rosną jednak wolniej, i są zdecydowanie jaśniejsze. Wtedy zalecany jest tzw. zabieg przypominający.