Depilacja PASTĄ CUKROWĄ. Wady i zalety depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa do depilacji była wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci. U nas też ta metoda depilacji zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek. Jakie są wady i zalety depilacji pastą cukrową? Jak przeprowadzić depilację pastą cukrową w domu?
Spis treści
- Zalety depilacji pastą cukrową
- Metody depilacji pastą cukrową
- Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
- Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową?
- Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
- Wady depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa od wieków stosowana jest przez Arabki, które do depilacji używały karmelu (roztopionego cukru). Na Bliskim Wschodzie pasta do depilacji nazywana jest halaweh. Dziś stosuje się specjalną masę, która prócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół, choć niektóre z nas preferują pastę cukrową zrobioną własnoręcznie w domu. Depilacja pastą cukrową zapewnia spokój na 2-3 tygodnie i jest idealną metodą depilacji dla alergików i osób zmagających się z problemem żylaków, pękających naczynek krwionośnych.
Zalety depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski, co już zmniejsza ból (nie drażni się naskórka). Zimna pasta wyklucza też poparzenie czy podrażnienie skóry. Resztki pasty zmywa się ciepłą wodą, bez pocierania skóry. Ta metoda depilacji nie wymaga również stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry np. z syntetycznego wosku do depilacji.
Podrażnienia po depilacji pastą cukrową są znikome, najczęściej znikają już tego samego dnia. Stosując taką formę depilacji można szybko zauważyć jak słabe i jasne odrastają włosy. Depilując się regularnie można całkowicie pozbyć się owłosienia w niektórych rejonach ciała. Pierwszą depilację najlepiej wykonać w salonie kosmetycznym. Dla osób niewprawionych depilacja pastą może być uciążliwa głównie ze względu na obliczanie proporcji i umiejętne nakładanie pasty na skórę.
Metody depilacji pastą cukrową
Depilacja pastą cukrową na zimno. Aby zastosować taką metodę depilacji należy oderwać kawałek pasty z foli (jeśli pasta jest gotowym produktem kupionym w sklepie) lub pobrać odrobinę pasty z domowych zasobów (garnka, miseczki). Nadmiar pasty odkładamy na papierek, a niewielką ilość rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę. Pastę należy wyrabiać tak długo, aż zacznie kleić się w dłoniach - powinna mieć wtedy złocisty kolor. Jeśli pasta jest zbyt twarda, możemy ją umieścić na chwilę w ciepłej kąpieli wodnej.
Wyrobioną pastę należy rozciągnąć na fragmencie skóry, aby powstała ok. 3-4 centymetrowa warstwa. Po ułożeniu pasty należy ją od razu energicznie oderwać. Oderwaną pastę można ponownie rozgnieść w dłoniach i ułożyć na innym fragmencie skóry, jest bardzo wydajna. Jedną kulką pasty cukrowej można wydepilować całą łydkę. Zamiast zrywać pastę rękami możemy użyć do tego paska materiału - pasta przyklei się do płótna i odejdzie od skóry równomiernie.
Depilacja pastą cukrową na zimno jest bezpieczną metodą dla osób cierpiących na żylaki i pękające naczynka, reakcje alergiczne i podrażnienia.
Depilacja pastą cukrową na ciepło. Depilację należy zacząć od umieszczenia miseczki z pastą w gorącej kąpieli wodnej. W trakcie, gdy pasta będzie się rozpuszczać, przygotuj sobie cienkie paski z materiału, których będziesz potrzebować do zrywania pasty. Gdy pasta całkowicie się rozpuści upewnij się czy nie jest zbyt gorąca, a następnie nabierz jej niewielką ilość drewnianą lub plastikową szpatułką. Rozprowadź pastę na wybranym fragmencie ciała. Najlepiej smarować pastą małe powierzchnie ciała, wystarczy przeciągnąć szpatułkę z pastą na formę niewielkiego prostokąta. Następnie przyklei pasek materiału, wyprasuj go delikatnie palcami i zerwij energicznym ruchem. Pozostałe resztki pasty również możesz zdjąć paskiem materiału delikatnie go dociskając.
Pasty cukrowe dostępne w sklepach przeważnie umieszczone są w specjalnym aplikatorze w formie rolki. Taki aplikator wraz z pojemniczkiem również ogrzewa się w kąpieli wodnej, ale później łatwiej jest rozprowadzić pastę. Wystarczy przejechać rolką po wybranym fragmencie ciała, w tym czasie pasta sama uwalnia się z pojemnika i nie musisz brudzić rąk klejącą mazią.
Polecany artykuł:
Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
Dzień przed planowaną depilacją zrób dokładny peeling. Możesz wykonać peeling cukrowy, peeling z soli, peeling enzymatyczny - ważne, by peeling wykonywać w formie masażu, kolistymi ruchami wcierać preparat. Dzięki peelingowi usuniesz martwy naskórek, który nie będzie przyklejał się pasty cukrowej. Podniesiesz też włoski i wyciągniesz te wrośnięte w skórę. Na noc użyj maski nawilżającej. Tuż przed depilacją odtłuść skórę talkiem lub pudrem. Ten prosty zabieg spowoduje, że pasta będzie się lepiej przyklejać do skóry.
Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową?
Po depilacji powstaną podrażnienia. Aby szybko się ich pozbyć należy przetrzeć skórę sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez zawartości alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca możesz smarować delikatną oliwką po depilacji, która złagodzi ból i ukoi zaczerwienioną skórę, a dodatkowo doda jej blasku. Pamiętaj o regularnym peelingu. Tylko regularne ścieranie naskórka pomoże zapobiec wrastaniu włosów po depilacji.
Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.
Wady depilacji pastą cukrową
- Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
- Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
- Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.