Depilacja pach: maszynką, laserem czy woskiem? Wybierz najlepszą metodę

2018-07-23 13:37

Depilacja pach to obowiązkowy punkt w pielęgnacji ciała przez cały rok. O nienaganny wygląd skóry w tych okolicach dbamy, wybierając różne metody depilacji: od tradycyjnej maszynki do golenia po najnowsze osiągnięcia technologii laserowej. Dowiedz się, która metoda depilacji pach jest najlepsza i najbezpieczniejsza.

Depilacja pach: maszynką, laserem czy woskiem? Wybierz najlepszą metodę
Autor: Thinkstockphotos.com Skóra pod pachami jest cienka i delikatna, dlatego depilacja włosów w tych rejonach nie powinna być zbyt drastyczna.

Spis treści

 1. Depilacja pach maszynką do golenia
 2. Depilacja pach depilatorem
 3. Depilacja pach kremem
 4. Depilacja pach woskiem
 5. Depilacja pach laserem
 6. Delikatna skóra pach po goleniu

Depilacja pach to temat, o którym pewnie rzadko rozmawiasz z koleżankami. Rano bez namysłu sięgasz po maszynkę albo regularnie używasz wosku i ograniczasz się tylko do sprawdzonych metod depilacji. Warto jednak zgłębić ten na pozór banalny temat i lepiej poznać swoje pachy. Po pierwsze okazuje się, że nie każdy sposób depilacji jest dobry dla twojego zdrowia i wygody – golenie podrażnia, laser boli, a wosk zajmuje dużo czasu. Po drugie skóra pod pachami jest wyjątkowo delikatna, więc trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Po trzecie wybór dezodorantu nigdy nie powinien być przypadkowy, a zwykle jest. Znasz skład swojego antyperspirantu? Na pewno sprawdzisz go po przeczytaniu artykułu.

Po depilacji wcieraj w skórę pach kryształ ałunu, który szybko powstrzyma krwawienie i złagodzi podrażnienia po goleniu.

Depilacja pach maszynką do golenia

Najpopularniejszą metodą depilacji pach jest golenie ich jednorazową maszynką. Jest to rzeczywiście jedna z tańszych, prostszych i szybszych metod, więc bywa chętnie wybierana przez kobiety. Co ciekawe, jest też najmniej skuteczna. Dlaczego? Ponieważ zostawia „czarne kropki”, czyli zgolone, a nie wyrwane włoski. Odrastają one już po kilku dniach i wtedy depilację trzeba powtórzyć. Ciągłe golenie wzmacnia strukturę włosków (tak samo jak podcinanie wzmacnia włosy na twojej głowie), które stają się jeszcze grubsze i mocniejsze. Oprócz tego skóra nabiera ciemniejszego koloru w miejscu, w którym regularnie podrażniasz ją maszynką.

Pachy najlepiej golić wieczorem podczas kąpieli, gdy skóra jest rozmiękczona i wilgotna. Po goleniu warto nałożyć krem, aby zapobiec podrażnieniom, które mogą wystąpić, kiedy ostrza maszynki są źle dobrane lub stępione (stąd potrzeba ich częstej wymiany). Dyskomfort i zaczerwienienia doraźnie złagodzą pianki lub żele dla skóry wrażliwej. Pojawiający się często problem wrastania włosków może zostać rozwiązany za pomocą peelingów przed depilacją. Maszynka do golenia okazuje się niezawodna w sytuacjach awaryjnych, jak nagły wyjazd czy nieplanowane wieczorne wyjście. Minusem jest jednak konieczność częstego powtarzania, co z kolei nie pozwala skórze na pełną regenerację.

Depilacja pach depilatorem

Popularną metodą depilacji jest również depilator, którego zastosowanie z reguły wiąże się z bólem. Nieprzyjemne doznania zmniejszają się przeważnie z każdą kolejną depilacją, ponieważ odrastające włoski są już znacznie słabsze. Zaletą depilacji depilatorem jest jej niski koszt. Dobry depilator kosztuje sporo, ale służy przez wiele lat. Ta metoda pozwala na usunięcie owłosienia na 7-10 dni. Wadą depilatorów jest fakt, że depilacja elektryczna jest bolesna. Włoski muszą mieć co najmniej pół centymetra, a urządzenie nie wyrywa włosów, jedynie urywa je przy skórze. To prowadzi do częstego i bolesnego wrastanie się włosków pod skórę. Skóra pod pachami nie nadaje się do depilacji depilatorem elektrycznym, jest zbyt cienka i wrażliwa.

Ważne

Czy dezodorant jest zdrowy i bezpieczny?

Wydzielanie potu to jedna z funkcji gruczołów i jest całkowicie naturalne dla ludzkiego organizmu. Hamowanie tego, czyli blokowanie ujścia potu jest po prostu niezdrowe. Większość składników, które znajdują się w reklamowanych dezodorantach mają za zadanie hamowanie wydzielania potu, a przy okazji wysuszają skórę pach. Przy wyborze kieruj się następującymi zasadami:

 • jeśli musisz kupić antyperspirant, zamiast dezodorantu w sprayu wybierz ten w kulce
 • szukaj kosmetyków bez aluminium, PEG i alkoholu
 • wybieraj perspiranty z wyciągami roślinnymi
 • szukaj kosmetyków ukrywających brzydki zapach, a nie całkowicie hamujących pot.
Depilując włosy pod pachami woskiem uważaj na węzły chłonne i wszelkie znamiona oraz wystające pieprzyki.

Depilacja pach kremem

Krem do depilacji usuwa wierzchnią część włosa, pozostawiając cebulki nienaruszone. Należy nałożyć na skórę krem i po kilku minutach ściągnąć całą substancję szpatułką ''pod włos''. Kremy do golenia są tanie i łatwe w użyciu. Jednak taka forma depilacji nie jest trwała - aby opóźnić wzrost włosa można zastosować krem z substancją opóźniającą ich porost. Przed aplikacją kremu warto przeprowadzić próbę uczuleniową – niektóre składniki chemiczne wywołują bowiem reakcje alergiczne. Po ich zastosowaniu przez dobę powinno się unikać ekspozycji na słońce.

Depilacja pach woskiem

Depilacja woskiem pozwala usunąć włoski wraz z cebulkami, dzięki czemu skóra jest gładka przez kilka tygodni. Korzyścią płynącą z depilacji woskiem jest  skuteczność (jeżeli włos mierzy ok. 0,5 cm), ale warto przygotować się na niemiłe doznania. Pamiętaj, że jeżeli nie masz wprawy w używaniu wosku, lepiej zdać się na doświadczenie specjalisty. Plastry woskowe są bardziej precyzyjne niż maszynka, ale również musisz osobno depilować górną, jak i dolną część pachy ze względu na różne kierunki wzrostu włosów.

Wosk jest łatwo dostępny i dość niedrogi. Cena to ok. 60 zł za zabieg, a średni czas to trzydzieści minut. Za plastry z woskiem do użytku domowego zapłacisz kilkanaście złotych. Po woskowaniu skóra jest gładka, ale sucha i lekko zaczerwieniona. Włoski pod pachami zaczynają odrastać po trzech tygodniach, więc depilację woskiem robi się zwykle raz w miesiącu.

Depilacja pach laserem

Najbardziej skuteczną metodą depilacji pach jest metoda laserowa, która zapewnia najładniejszy i najbardziej trwały efekt. Pojedynczy zabieg nie należy do tanich (to ok. 150-200 zł) i trzeba go powtórzyć do pięciu razy, co daje cenę od 1000 do 2000 zł. Dużo jak za depilację? Niekoniecznie, ponieważ efekt depilacji laserowej utrzymuje się wyjątkowo długo. Za ten sam czas dla wosku, czyli roczne zabiegi zapłaciłabyś łącznie ponad 6000 zł. Laser usuwa aż 80% włosków pod pachami. Naświetlanie powtarza się po roku lub po dwóch latach dla otrzymania trwalszego efektu gładkiej skóry. Jeśli uda ci się wcześniej odłożyć pieniądze, wypróbuj depilację laserową. Może okaże się, że efekt będzie właśnie taki, jakiego szukałaś.

Jest to metoda, która w ostatecznym rozrachunku oszczędza czas i pieniądze, a pachy zostawia gładkie na długi czas. Koniecznie upewnij się wcześniej, czy nie ma przeciwwskazań, abyś skorzystała z zabiegu laserem. Należą do nich m.in.:

 • świeżo opalona skóra,
 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • rozrusznik serca,
 • epilepsja,
 • niektóre typy cukrzycy,
 • implanty metalowe,
 • pompa insulinowa,
 • choroby skóry pod pachami,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • nowotwór lub przebyty nowotwór.

Delikatna skóra pach po goleniu

Pamiętaj, aby po goleniu włosów lub depilacji odpowiednio nawilżyć skórę. Skóra pod pachami jest delikatna i cienka, a niestety każdy sposób depilacji trochę podrażnia. Codziennie na czystą skórę nakładaj olejek lub balsam nawilżający do ciała. Możesz to robić np. po wieczornej kąpieli przed pójściem spać. Raz w tygodniu rób peeling pach kosmetykiem dostosowanym do twojego rodzaju skóry, jeżeli używasz golarki, maszynki lub wosku. Dzięki temu zapobiegniesz wrastaniu włosków. Osoby, które nie chcą zrezygnować z klasycznego golenia pach, powinny ograniczyć je do minimum. Spróbuj wytrzymać chociaż jeden dzień dłużej z odrastającymi włoskami. Tak naprawdę większość osób wcale ich nie widzi, a w ten sposób oszczędzisz swojej skórze ciągłego podrażnienia.