Trądzik młodzieńczy - charakterystyka i leczenie trądziku u nastolatków

2016-02-17 14:14

Uprzykrza życie w równym stopniu dziewczętom i chłopcom, jest powodem żartów, bywa ignorowany przez rodziców. Trądzik młodzieńczy znają wszyscy, ale mało kto wie, jak właściwie sobie z nim radzić. Sprawdź, co to jest trądzik młodzieńczy, czy zawsze trzeba go leczyć i kiedy bezwzględnie należy skonsultować się z dermatologiem.

Trądzik młodzieńczy - charakterystyka i leczenie trądziku u nastolatków
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Trądzik młodzieńczy - czym się charakteryzuje?
  2. 8 sposobów na trądzik [WIDEO]
  3. Główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego
  4. Czynniki cywilizacyjne pogłębiające trądzik
  5. Czy trądzik młodzieńczy trzeba leczyć?
  6. Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku młodzieńczego
  7. Jak leczyć lekki trądzik?
  8. Trądzik na plecach

Czasem skóra potrafi zdradzić nie tylko nasz wiek, ale również to, w jaki sposób o nią dbamy, jak się odżywiamy i czy śpimy wystarczająco dużo. Niestety, jej elastyczność i koloryt jedynie po części zależą od nas - tutaj główną rolę odgrywają geny. Dlatego posiadacze zanieczyszczonej, trądzikowej cery niesłusznie oskarżani są o szkodzący skórze tryb życia. Czynniki takie jak używki albo niewłaściwe oczyszczanie twarzy to pikuś przy prawdziwie poważnym problemie, jakim są zaburzenia hormonalne. A to właśnie one odpowiadają za trądzik młodzieńczy.

Trądzik młodzieńczy - czym się charakteryzuje?

Trądzik młodzieńczy różni się od trądziku zwyczajnego jedynie występowaniem, ponieważ dotyka osoby w wieku dojrzewania, między 11 a 18 rokiem życia. Jeżeli pojawia się u osób dorosłych, wtedy nazywamy go po prostu trądzikiem. Pierwszym objawem jest zaskórnik, czyli krostka, która może mieć formę zamkniętą lub otwartą. Forma zamknięta to podskórna grudka, natomiast forma otwarta to krosta ropna.

Z zaskórników otwartych tworzy się stan zapalny i trądzik zaczyna się rozprzestrzeniać, najczęściej w obrębie twarzy, pleców, ramion i dekoltu. Jeśli w tych miejscach przez dłuższy czas występują widoczne zmiany skórne, mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym. Dlatego najprostszym sposobem walki z trądzikiem jest reagowanie już na pierwsze jego oznaki - zwyczajne, niewinnie wyglądające zaskórniki. Jeśli w odpowiednim czasie się z nimi uporamy, nie grozi nam rozwój choroby.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

8 sposobów na trądzik [WIDEO]

Sposoby na walkę z trądzikiem

Główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

  • wzrost poziomu hormonu androgenu we krwi,
  • nadmierne rogowacenie w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych,
  • nadmierne gromadzenie się bakterii w obrębie gruczołów.

Czynniki cywilizacyjne pogłębiające trądzik

  • opalanie, podczas którego skóra staje się grubsza i może blokować ujście gruczołów łojowych,
  • codzienny stres zaburzający równowagę hormonalną,
  • zaburzenia hormonalne podczas cyklu miesiączkowego, dieta uboga w tłuszcze roślinne i cynk,
  • spożywanie dużej ilości fast foodów i cukrów,
  • stres oksydacyjny, czyli sytuacja, kiedy organizm nie radzi sobie z wolnymi rodnikami.

Czy trądzik młodzieńczy trzeba leczyć?

Dermatolodzy są tutaj zgodni. Trądzik młodzieńczy wynika z zaburzeń funkcjonowania organizmu, więc nie można go ignorować. W zależności od stopnia zaawansowania trądzik można zwalczyć samodzielnie lub z pomocą lekarza. Dobry dermatolog zacznie od terapii miejscowej, a jeśli nie będzie ona wystarczająca, przejdzie do leczenia ogólnego.

Większość leków ma skutki uboczne i często prowadzi do zaczerwienienia skóry. Wyraźną poprawę widać po ok. 6 tygodniach leczenia. Jeśli po tym czasie mamy wątpliwości co do efektów, lepiej skorzystać porady z innego lekarza. Brak leczenia niesie ze sobą fatalne skutki, których usunięcie jest bardzo kosztowne, a czasem niemożliwe. Są to trwałe przebarwienia, blizny płaskie i blizny zanikowe. Do tych widocznych pozostałości dochodzi uraz psychiczny spowodowany kompleksami. Młody człowiek wstydzi się wyglądu, traci wiarę w siebie i własne możliwości.

Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku młodzieńczego

  1. Antybiotyki zapisane przez dermatologa, najczęściej to erytromycyna, minocyklina, tetracyklina, doksycyklina.
  2. Tabletki antykoncepcyjne na receptę, regulujące poziom hormonów.
  3. Kremy z retinolem. Retinol, czyli witamina A, reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza nadmierną produkcję łoju, dlatego jest pomocny przy pielęgnacji skóry trądzikowej i tłuste. Powoduje również zwężenie ujścia porów i jednoczesną regenerację skóry. Kurację najlepiej zaczynać od niskiego stężenia retinolu.
  4. Kuracja kwasami AHA (glikolowy, migdałowy, mlekowy i jabłkowy). Wybór kwasu i stężenia zależy tu od rozmiaru trądziku. Im wyższe stężenie, tym silniejsze działanie złuszczające. Kwasy świetnie radzą sobie również z przebarwieniami i ograniczają powstawanie blizn potrądzikowych.

Jak leczyć lekki trądzik?

Trądzik może mieć lżejszą formę i pojawiać się miejscowo. Wtedy nie warto narażać skóry na wysuszenie. Do walki z lekkim trądzikiem młodzieńczym najlepsze będą dermokosmetyki oraz oczywiście ograniczenie czynników cywilizacyjnych.

Dermokosmetyki są preparatami aptecznymi i dokładnie przebadanymi. Dzięki temu traktują skórę bardzo delikatnie, przy jednoczesnej skutecznej regulacji jej kondycji.

Najlepiej korzystać z produktów wchodzących w skład jednej serii, co spotęguje silne działanie składników aktywnych. W doborze marki może pomóc nawet farmaceuta. Warto zainwestować w trzy podstawowe produkty: krem, tonik i peeling. Do oczyszczania używamy naturalnego mydła lub kremu micelarnego. Następnie przecieramy twarz tonikiem z dwuprocentowym stężeniem kwasu migdałowego lub kwasu salicylowego (są to substancje o właściwościach głęboko oczyszczających i regenerujących). Krem powinien być przeznaczony do cery trądzikowej i dopasowany do naszego typu skóry, np. do skóry tłustej lub wrażliwej. Peeling stosujemy raz w tygodniu na suchą skórę i zmywamy go letnią wodą.

Trądzik na plecach

U młodych osób często pojawiają się pryszcze na plecach. Dzieje się tak, ponieważ wzdłuż kręgosłupa (pomiędzy łopatkami) przebiega tzw. rynna łojotokowa o zwiększonej ilości i aktywności gruczołów łojowych. Skóra w tym miejscu uspokaja się dopiero ok. 30. roku życia.

Skórę na plecach najlepiej pielęgnować w ten sam sposób, co problematyczne rejony twarzy. Należy używać toniku (by przywrócić skórze naturalne pH), żele antybakteryjne i kremy z kwasami. Poważne przypadki trądziku na plecach należy konsultować bezpośrednio z lekarzem dermatologiem.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.