Trądzik u mężczyzn. Skąd bierze się męski trądzik? Jak go leczyć?

2015-10-26 14:46

Pryszcze u dorosłych to przeważnie głębsze grudki lub czerwone guzki. Małe krostki, typowe dla wieku nastoletniego, pojawiają się rzadko. Skąd się bierze trądzik u mężczyzn i dlaczego? Jak sobie z nim radzić?

Trądzik u mężczyzn. Skąd bierze się męski trądzik? Jak go leczyć?
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik u mężczyzn uwarunkowany jest hormonalnie. Męski trądzik może być łagodny - młodzieńczy lub przybierać chorobliwą postać i pozostawiać po sobie blizny.

Spis treści

  1. Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?
  2. Skąd się bierze trądzik u mężczyzn? Jak pozbyć się pryszczy?
  3. Trądzik niejedno ma imię - rodzaje trądziku u mężczyzn
  4. Leczenie trądziku u mężczyzn
  5. Golenie i trądzik u mężczyzn

Trądzik, pojawiający się na twarzy, plecach czy klatce piersiowej jest nieestetyczny i odbiera poczucie pewności siebie. Dlatego warto dobrze poznać przeciwnika, aby wiedzieć, jak z nim walczyć i wygrać. Panowie dłużej niż panie zwlekają z odwiedzeniem specjalisty, dlatego kiedy już do niego trafią trądzik przeważnie jest zaawansowany.

Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?

Przyczyn występowania trądziku u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, jest kilka. Przede wszystkim winne są hormony. Problemy skórne najczęściej zaczynają się w wieku dojrzewania (jednak mogą wystąpić i później). Trądzik jest zależny od męskich hormonów płciowych – androgenów, produkowanych przez gonady (u mężczyzn w jądrach). Gruczoły łojowe przesadnie reagują na działanie hormonów, czy ich nadprodukcję. Wpływ androgenów na występowanie trądziku jest szczególnie widoczny okresie dojrzewania, kiedy w organizmie szaleje burza hormonalna.

Testosteron, jeden z aktywnych męskich hormonów, należący do androgenów, pobudza gruczoły łojowe w skórze do produkcji sebum (łoju). Skóra staje się tłusta, ujścia gruczołów ulegają zaczopowaniu, pojawiają się zaskórniki oraz ropne krostki, które są wynikiem, namnażających się w nagromadzonym łoju, bakterii. Pojawienie się trądziku może być też powiązane z przyjmowanymi lekami (np. sterydami - anabolikami stosowanymi przez sportowców na szybkie zwiększenie masy mięśniowej), czynnikami środowiskowymi, stresem, dietą i promieniami UVA. Na pewno te czynniki przyczyniają się też do zaostrzenia istniejących już zmian. Obserwuje się też rodzinne skłonności do problemów skórnych (czynniki genetyczne).

U osób, u których w rodzinie występował już trądzik, częściej spotyka się ciężkie postaci choroby. Przyczyną mikrobiologiczną trądziku są bakterie Propionibacterium Acnes, znajdujące się w ujściach gruczołów łojowych , swoją aktywnością doprowadzające do podrażnienia ścianek gruczołów i rogowacenia ich ujść. Dlatego tak ważna jest higiena i właściwa pielęgnacja skóry.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Skąd się bierze trądzik u mężczyzn? Jak pozbyć się pryszczy?

Męski trądzik - przyczyny i leczenie

Trądzik niejedno ma imię - rodzaje trądziku u mężczyzn

  • Trądzik zwykły - oprócz zaskórników pojawiają się wykwity grudkowe i grudkowo-krostkowe
  • Trądzik młodzieńczy - przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe, umiejscowione głównie na twarzy i plecach. Jest najbardziej nasilony w okresie pokwitania, po czym samoistnie ustępuje po kilku latach trwania.
  • Trądzik hormonalny powstaje na tle nieprawidłowości hormonalnych, czego skutkiem są zaburzenia w wydzielaniu łoju (dochodzi do wydzielania jego zwiększonej ilości). W przypadku małych zmian trądzik przechodzi w czasie ok. 4 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Przypadki o ostrym przebiegu trwają dłużej, mogą minąć nawet i po 30 roku życia. Na trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi może wskazywać wypadanie włosów: wysoki poziom testosteronu często powoduje łysienie na głowie (łysieniu na głowie może towarzyszyć pojawienie się gęstszego zarostu na twarzy i ciele).
  • Trądzik krostkowy -  najbardziej dokuczliwym objawem są krosty.
  • Trądzik ropowiczy – typowym zmianom towarzyszą cysty ropne, pozostawiające po sobie, niekiedy bardzo szpecące blizny.
  • Trądzik skupiony objawia się zmianami w postaci głębokich nacieków i torbieli ropnych, niekiedy zlewających się, oraz licznych, bardzo dużych zaskórników. Efektem mogą być przerosłe blizny.
  • Trądzik bliznowcowy - tworzą się bliznowce w obrębie wykwitów trądzikowych. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu, niekiedy dotyczy wyłącznie okolicy karku.
  • Trądzik piorunujący - bardzo ciężka postać trądziku pospolitego. Choroba ta występuje stosunkowo rzadko i niemal wyłącznie u chłopców około 15 roku życia. Zmiany w okolicach łojotokowych przypominają te w trądziku ropowiczym lub skupionym. Są jednak znacznie gorsze, ponieważ ulegają rozpadowi i podbiegnięciom krwawym. Mężczyźni dotknięci chorobą cierpią z powodu gorączki i bólów stawowych. Po wygojeniu się wykwitów, na skórze pozostają brzydkie blizny.

Leczenie trądziku u mężczyzn

Kiedy leczenie miejscowe nie pomaga (maści bez recepty i te na receptę), należy pod kontrolą lekarza dermatologa stosować leki doustne (antybiotyki, retinoidy). Leczenie zwykle jest długotrwale i niejednokrotnie wymaga kolejnych kuracji. Na blizny i przebarwienia, które są następstwem nasilonych zmian trądzikowych, dobrze działają zabiegi z kwasem glikolowym, peelingi kwasem trójchlorooctowym czy laseroterapia - w tym np. laserem frakcyjnym.

Zobacz: Jak pielęgnować tłustą skórę?

Polecane i skuteczne są takie metody złuszczania jak zabieg dermapenem. Na co dzień należy używać kosmetyków przeznaczonych do skóry z problemami skórnymi – należy jednak unikać tych zbytnio wysuszających skórę (na bazie alkoholu) – skóra zbyt wysuszona uruchamia nadprodukcję łoju i koło się zamyka. Ważne jest oczyszczanie skóry po każdym spoceniu czy większym zabrudzeniu. W pielęgnacji świetnie sprawdzają się preparaty z nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym czy kuracje ze wzrastającymi stężeniami kwasów glikolowych. Silniej działające produkty np. z tretynoiną mogą być stosowane pod nadzorem dermatologa.

Golenie i trądzik u mężczyzn

W czasie golenia łatwo o naniesienie na skórę drobnoustrojów i bakterii. Można tego uniknąć, goląc się delikatnie i zawsze w kierunku wzrostu włosa. Po goleniu należy posmarować skórę odpowiednim preparatem o działaniu antybakteryjnym. Pamiętajmy, żeby maszynki jednorazowe stosować tylko raz, a te wielokrotnego użytku dezynfekować po każdym użyciu.