Trądzik u osoby dorosłej. Co stosować na trądzik u dorosłego?

2016-06-03 14:22

Trądzik dorosłych zaczęto wyróżniać od odmiany młodzieńczej trądziku od niedawna. Jest to choroba, która swoimi objawami nie różni się od tych, które występują w trądziku związanym z dojrzewaniem płciowym.

Trądzik u osoby dorosłej. Co stosować na trądzik u dorosłego?
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik u osób dorosłych pojawia się najczęściej na skutek długotrwałego stresu lub zaburzeń hormonalnych

Spis treści

  1. Co to jest trądzik dorosłych?
  2. Co wywołuje trądzik u osób dorosłych?
  3. Trądzik u dorosłych - choroba społeczno-cywilizacyjna?
  4. Jak leczyć trądzik u osób dorosłych?

Trądzik dorosłych to odmiana trądziku, która powinna być od samego początku leczona dermatologicznie. W niektórych przypadkach panie powinny skonsultować się z ginekologiem pod kątem zaburzeń hormonalnych najczęściej wynikających ze stresującego trybu życia. Trądzik dorosłych chociaż odbierany przez pacjentów jako poważne schorzenie przewlekłe, na pewno ma lepsze rokowanie i szansę na wyleczenie, ale w oparciu o metody farmakologiczne a nie sposoby domowe czy kosmetyczne.

Co to jest trądzik dorosłych?

Trądzik dorosłych lubi lokalizować się na brodzie i wzdłuż żuchwy. Zaskakuje i frustruje pacjentów nieprzewidywalnością oraz nasileniem procesu zapalnego. Broda z czasem staje się przewlekle czerwona, bo ciągle na niej coś się dzieje. Trądzik dorosłych częściej dotyczy kobiet (12% populacji płci żeńskiej) niż mężczyzn (3%) i znacząco przyczynia się do zmniejszenia jakości życia pacjentów dotkniętych tą chorobą.

Pacjenci z trądzikiem dorosłych bardzo źle psychicznie znoszą objawy tej choroby, ponieważ ich wygląd w tym wieku istotnie przekłada się na jakość pracy, sukcesy zawodowe albo ich brak, pożycie rodzinne i emocjonalne. Osobom z trądzikiem dorosłych towarzyszy zaniżone poczucie własnej wartości, frustracja, niepewność w działaniu, poczucie wstydu, bycie napiętnowanym i źle ocenianym. Z czasem osoby te zaczynają wycofywać się z życia towarzyskiego, ograniczają kontakty osobiste i zawodowe, a narastająca frustracja przenosi się na sferę życia uczuciowego.

Retinol wykazuje działanie normalizujące i złuszczające, dzięki czemu cera już po kilku tygodniach użytkowania kosmetyków z tym składnikiem wygląda młodziej. 

Stosowany dłużej, retinol zwiększa liczbę fibroblastów, a co za tym idzie - stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jędrność skóry, a których z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej.

Warto wiedzieć, że retinol znajdziemy również w składzie kosmetyków antytrądzikowych. Reguluje bowiem ilość wytwarzanego łoju, zwęża i odblokowuje pory, minimalizuje ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków, powoduje, że skóra staje się mniej tłusta.

Co wywołuje trądzik u osób dorosłych?

Trądzik osób dorosłych

Trądzik u dorosłych - choroba społeczno-cywilizacyjna?

Trądzik u dorosłych polega na występowaniu zapalnych zmian o charakterystycznej lokalizacji (broda, podbródek, linia żuchwy i dolny pas policzków), takich samych jak w trądziku młodzieńczym, tylko wiek nie ten sam. Na obraz zmian chorobowych składa się zwiększona produkcja łoju, powstawanie zaskórników i zmian zapalnych, obecność flory bakteryjnej beztlenowej, która pożywia się składnikami łoju oraz nieprawidłowe rogowacenie w ujściach mieszków włosowych, gdzie uchodzi łój.

Trądzik dorosłych najczęściej dotyczy kobiet, zawodowo aktywnych, ambitnych, które starają się pogodzić aktywne życie zawodowe z życiem rodzinnym i wychowaniem dzieci. Przyczyny trądziku dorosłych nie są do końca wyjaśnione. Z obserwacji wynika, że częściej ta choroba występuje u kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, lub u tych, które w młodym wieku zaczęły antykoncepcję. Trądzikowi dorosłych sprzyja stresujący tryb życia, nieregularne odżywianie, zwłaszcza żywnością przetworzoną i tzw. „fast foodami”, krótki sen, stałe zmęczenie, życie na „adrenalinie” lub innych „speederach”, nieodpowiednie kosmetyki, klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów etc. Taki tryb życia może rodzić zaburzenia hormonalne dotyczące tarczycy, przysadki, jajników i wreszcie otyłość i insulinooporność, które przekładają się na czynność gruczołów łojowych i powstawanie zmian trądzikowych.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Jak leczyć trądzik u osób dorosłych?

Pacjenci, którzy trafiają do dermatologa z tą odmianą trądziku, to przede wszystkim kobiety, które wypróbowały przeróżne kosmetyki przeciwtrądzikowe, są załamane brakiem ich skuteczności i szukają natychmiastowych rozwiązań leczniczych. Oczekują od dermatologa radykalnych rozwiązań, podczas gdy ich skóra po zastosowanych specyfikach, nieodpowiednio dobranych i nadmiernie stosowanych, jest podrażniona, przesuszona na zewnątrz z głębokimi zmianami zapalnymi poniżej. Często zmiany maskowane są intensywnym podkładem, co tym bardziej nasila problem i sprzyja powstaniu tzw. trądziku kosmetycznego, ponieważ puder dodatkowo blokuje ujścia gruczołów łojowych i nasila zmiany zapalne w skórze.

Z dermatologicznego punktu widzenia leczenie trądziku dorosłych i młodzieńczego jest podobne, z tą jednak różnicą, że u dorosłych szybciej włącza się leczenie ogólne lekami przeciwtrądzikowymi (antybiotyki, isotretinoina, terapia hormonalna) przy mniej drapieżnym leczeniu miejscowym, aby nie pogorszyć podrażnienia i tak zaczerwienionej często brody czy policzków. U osób dorosłych istnieje obawa, że pod wpływem silnych preparatów złuszczających skóra podrażni się i przesuszy. Dlatego pielęgnacja skóry powinna być wykonywana preparatami nawilżającymi. Poleca się łagodne preparaty do mycia, stosowanie kremów nawilżających, nie blokujących ujść gruczołów łojowych (nie komedogennych) i środki lecznicze o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, regulujące czynność gruczołów łojowych, ale nie silnie złuszczające. Takie właściwości wykazuje m.in. kwas azelainowy.

Kwas azelainowy dobrze jest stosować w terapii skojarzonej z łagodnym retinoidem np. adapalenem w formie kremu lub żelu w zależności od potrzeb skóry i jej tolerancji. Wspomagająco i leczniczo z zabiegów skierowanych na problem trądziku dorosłych można stosować peelingi z zastosowaniem kwasu pirogronowego, migdałowego, glikolowego lub ich mieszanek, nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie lub mikrodermabrazję.

Zobacz: Leczenie trądziku laserem - czy jest skuteczne?