Trądzik po trzydziestce. Jak pozbyć się trądziku dorosłych?

2015-09-01 16:39

Jeśli myślicie, że trądzik to jedynie zmora nastolatków, jesteście w błędzie. Pryszcze, zaskórniki i krostki równie często atakują po trzydziestym roku życia. A wtedy jest jeszcze trudniej uporać się z problemami niesfornej cery.

Trądzik po trzydziestce – zasady pielęgnacji cery trądzikowej
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik nie dotyczy tylko nastolatków. Bardzo często problemy skórne pojawiają się po trzydziestce z powodu stresującego trybu życia i zaburzeń hormonalnych.

Spis treści

  1. Trądzik po trzydziestce - przyczyny
  2. Trądzik po trzydziestce - TEST
  3. Sposoby na pozbycie się trądziku [WIDEO]
  4. Trądzik po trzydziestce - jak dbać o skórę?
  5. Czym charakteryzuje się trądzik osób dorosłych?

Stres, zanieczyszczenie środowiska oraz jedzenie zbyt wielu przypraw, w tym słynnej musztardy, przez lata oskarżane były o wywoływanie trądziku. Dzisiaj wiadomo już, że wprawdzie mogą one zaostrzać problem, jednak głównym winowajcą nie jest ani musztarda ani czekolada, lecz hormony. A wtedy nie pomoże nawet najlepiej skomponowana dieta, zdrowy tryb życia i unikanie stresu.

Osoby po trzydziestce równie często zmagają się z problemami skóry, co nastolatki. Prawie połowa kobiet w tym wieku cierpi z powodu stałych lub nawracających niedoskonałości i trądziku. Problem tkwi głównie w charakterystyce problemu. Trądzik osób po trzydziestce różni się umiejscowieniem zmian i ich rodzajem. Zamiast zaskórników, wągrów i potówek pojawiają się krosty i twarde grudki pod skórą, które zachodzą ropą i tworzy się stan zapalny. Trądzik w tym wieku występuje głównie w okolicach brody, żuchwy, na plecach i dekolcie. Bywa, że u niektórych trądzik pojawia się po raz pierwszy właśnie po trzydziestym roku życia.

Trądzik po trzydziestce - przyczyny

Główną przyczyną trądziku po trzydziestym roku życia jest wzrost stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Poziom tych hormonów rośnie zawsze przed miesiączką (dlatego też wykwitów i niedoskonałości jest wtedy najwięcej). W zdecydowanie najlepszej formie skóra jest podczas owulacji, gdy poziom hormonów – estrogenu i progesteronu jest najwyższy. Później jej stan zaczyna się stopniowo pogarszać

  • Niefizjologiczny wzrost androgenów jest najczęściej spowodowany odstawieniem antykoncepcji hormonalnej lub zażywaniem źle dobranej antykoncepcji.

Zobacz: Za co odpowiadają androgeny?

Trądzik po trzydziestym roku życia może mieć również podłoże genetyczne (można o to zapytać mamy, siostry, babci) lub być spowodowany złą dietą (bogatą w tłuste jedzenie, fast foody, napoje gazowane i słodzone, słodycze, sól i ostre przyprawy, alkohol, używki), a nawet życiem w głębokim stresie i nerwicą oraz chronicznym brakiem snu.

Duży wpływ na cerę ma również środowisko, w którym przebywamy - nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale również klimatyzacja, brak dostępu do świeżego powietrza i wentylacji, suche powietrze i słaba wilgotność. Tak ekstremalne dla skóry warunki zmuszają gruczoły łojowe do produkcji dużej ilości sebum. Niektóre leki zażywane regularnie również wpływają na stan cery i pojawiające się wykwity, są to m.in. leki przeciwdrgawkowe i steroidy.

Trądzik po trzydziestce - TEST

Jeśli na twojej twarzy pojawiają się pojedyncze pryszcze i krostki, to postaraj się znaleźć przyczynę problemu we własnym życiu codziennym. Jeśli wyeliminujesz wszystkie problemy, które mogą wywoływać trądzik, wtedy zgłoś się do lekarza dermatologa. Pamiętaj, nie dotyczy to ostrej postaci trądziku, który wymaga diagnostyki lekarskiej i skrupulatnego leczenia, często antybiotykiem.

  1. Czy trądzik pojawia się lub zaostrza jedynie przed i w trakcie miesiączki? To normalne. Jeśli miałaś do tego skłonności jako nastolatka, to najprawdopodobniej krost się nie pozbędziesz. Możesz odpowiednio dbać o skórę i dobrze ją nawilżać lub zgłosić się do lekarza ginekologa, który przepisze tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie poziomu hormonów.
  2. Czy na co dzień pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie masz dostępu do świeżego powietrza? Klimatyzacja i sztuczne nawiewy tak wysuszają powietrze, że w krótkim czasie twoja skóra wysycha, co zmusza gruczoły łojowe do produkcji sebum. Musisz wtedy zmienić otoczenie lub sposób codziennej pielęgnacji skóry - przynajmniej dwa razy dziennie oczyszczać ją delikatnym preparatem (bez alkoholu) i bardzo dokładnie ją nawilżać (również pijąc dużo wody i nakładając na twarz maski nawilżające).
  3. Czy żyjesz w ciągłym stresie i coraz częściej się nie wysypiasz? To wszystko widać na twojej skórze. Szara lub sina skóra, worki pod oczami i trądzik są kompanem stresu i nerwicy. Pracując nad własnym zdrowiem psychicznym i komfortem dnia codziennego w krótkim czasie zobaczysz wyraźną poprawę stanu skóry.
  4. Czy przyjmujesz lub przyjmowałaś antykoncepcję hormonalną? Źle dobrana antykoncepcja hormonalna lub przerwanie jej zażywania najczęściej skutkują pogorszeniem się cery i trądzikiem. Można to naprawić np. zmieniając tabletki.
  5. Czy prowadzisz nieregularny tryb życia, a twoja dieta jest śmieciowa? To prosta droga do nabawienia się trądziku. Spożywanie dużej ilości alkoholu i używek, a także nieregularne posiłki składające się z czerwonego, tłustego mięsa, białego pieczywa, fast foodów, słodkich, gazowanych napojów są jedną z głównych przyczyn pojawiania się trądziku u osób dorosłych. Wyeliminowanie z jadłospisu niezdrowego jedzenia, słodyczy i nadmiaru soli powinno w natychmiastowy sposób zadziałać jak detoks dla skóry. Po kilku tygodniach wzmożonego trądziku, skóra stopniowo odzyska swój zdrowy kolor i gładką fakturę.
  6. Czy malujesz się codziennie używając przynajmniej kilku kosmetyków? Oprócz tłustej konsystencji i właściwości ''zapychających'', kosmetyki kolorowe składają się w dużej mierze ze szkodliwej chemii i barwników. Traktując swoją skórę tak dużym stężeniem składników chemicznych narażamy się na alergie, uczulenia, krosty. W przypadkach zwiększonej produkcji sebum i pojawienia się trądziku warto zrezygnować na jakiś czas z pełnego makijażu.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Sposoby na pozbycie się trądziku [WIDEO]

Sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik po trzydziestce - jak dbać o skórę?

W przypadku ostrej postaci trądziku niezbędne jest leczenie antybiotykami, witaminami PP (czyli B3, niacyna) i B12 lub lekami hormonalnymi. Jeśli trądzik przebiega łagodnie i nie ma potrzeby tak radykalnego leczenia, należy zdać się na odpowiednie kosmetyki. A te w przypadku cery tłustej, kapryśnej i skłonnej do wykwitów muszą być opracowane według ścisłych reguł. Preparaty mają bowiem za zadanie przeciwdziałać rozwojowi bakterii zasiedlających gruczoły łojowe i normalizować proces wydzielania sebum. Warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki oczyszczające (toniki, żele), ale także po preparaty, które zapobiegną nadmiernemu wysuszeniu skóry.

Taki podręczny zestaw ratunkowy powinien zawierać:

  • krem matujący i regulujący pracę gruczołów łojowych lub
  • krem z retinolem o działaniu poprawiającym wygląd skóry w czasie zmian hormonalnych,
  • krem głęboko nawilżający (najlepiej do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień),
  • korektor z cynkiem do kamuflażu niedoskonałości,
  • delikatny tonik oczyszczający bez zawartości alkoholu.

Problem dotyczy zarówno pań, jak i panów. W przypadku dojrzałej skóry z problemami, kosmetyki przeciwtrądzikowe dla nastolatków nie są najlepszym rozwiązaniem i mogą tylko pogorszyć stan cery. Zazwyczaj zawierają alkohol, a ten nadmiernie wysusza skórę. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść się spać w makijażu i nie myć twarzy mydłem. Po każdym oczyszczeniu skóry i umyciu twarzy wsmaruj dokładnie warstwę kremu, na który twoja skóra najlepiej reaguje. Regularnie wykonuj delikatny peeling i stosuj kosmetyki z dodatkiem cynku, kwasu salicylowego, mlekowego, glikolowego, nadtlenku benzoilu, siarki.

Uwaga! Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykonaj niezbędne badania (m.in. badanie krwi), które pokażą, czego ty i twoja skóra potrzebujecie. Zadbaj o siebie ''od środka'', a twoja skóra również przestanie chorować.

To ci się przyda

Trądzik na zdrowie?

Według zespołu naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, trądzik ma swoje dobre strony. A konkretnie może chronić przed chorobą wieńcową w późniejszym wieku. Badania wykazały, że trądzik (mowa o trądziku młodzieńczym) aż o 33 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej u mężczyzn. Jak tłumaczą naukowcy, może to być zasługa nadmiaru androgenów, męskich hormonów płciowych, które z jednej strony są odpowiedzialne za pryszcze, a z drugiej – mogą chronić serce. Istnieją również badania, według których walka z trądzikiem do 70 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty. Nie wiadomo więc, co gorsze…

Czym charakteryzuje się trądzik osób dorosłych?

Trądzik osób dorosłych