Jak dbać o cerę nastolatki? Metody pielęgnacji cery problematycznej
Młoda cera jest kapryśna i często sprawia problemy - przetłuszcza się lub nadmiernie wysusza, pojawia się kłopotliwy trądzik i wągry. To wszystko sprawia, że cerę nastolatki trudno jest pielęgnować i dbać o jej dobrą kondycję. Wtedy na pomoc przychodzą odpowiednio dobrane kosmetyki dla młodej cery z problemami. Dowiedz się, jak pielęgnować kłopotliwą cerę i jak wybierać stosowne kosmetyki, by raz na zawsze pozbyć się niedoskonałości.
Spis treści
- Pielęgnacja cery nastolatki
- Jaki krem dla młodej skóry?
- Cera mieszana to cera nastolatki
- Oczyszczanie i podstawowa pielęgnacja skóry
- Makijaż, czyli sztuka kamuflażu
Wraz z wejściem w okres dojrzewania dla większości dziewcząt rozpoczyna się walka o gładką cerę – wiele z nich toczy ją jeszcze po dwudziestce. Przyczyną kłopotów jest burza hormonalna, pod której wpływem gruczoły łojowe zaczynają pracować bardzo intensywnie i wydzielają dużo sebum. W efekcie często dochodzi do zatykania się porów i tworzenia zaskórników, zwiększa się podatność na stany zapalne, a to sprzyja rozwojowi trądziku. Skóra szybko się przetłuszcza i błyszczy, co dodatkowo podkreśla jej wszelkie niedoskonałości.
Młodej cerze dobrze zrobi położenie maseczki nawilżającej raz lub dwa razy w tygodniu.
Kosmetyki do pielęgnacji mogą być bardzo skuteczną bronią przeciw wypryskom – pod warunkiem, że są prawidłowo dobrane. Kiepskim pomysłem jest podbieranie kosmetyków mamie, bo zawierają substancje, które często uczulają i podrażniają młodą skórę. Ponadto są to zwykle preparaty tak intensywnie nawilżające, że zwężają pory, co jeszcze nasila łojotok. Najlepsze są kosmetyki przeznaczone specjalnie do młodej cery. Zawierają substancje usuwające nadmiar sebum i odblokowujące pory. Dzięki temu skóra lepiej oddycha i łatwiej wnikają w nią substancje o działaniu kojącym czy wpływającym tonująco na gruczoły łojowe. Jeśli zaś cera sprawia problemy, warto sięgnąć po specjalne serie kosmetyków dla nastolatek, które zawierają m.in. substancje działające przeciwłojotokowo i antybakteryjnie, ale nie wysuszające skóry.
Pielęgnacja cery nastolatki
Cera tłusta i mieszana, ale nie sprawiająca większych problemów nie potrzebuje preparatów o silnych właściwościach antybakteryjnych, ponieważ mogą one niepotrzebnie wysuszać skórę i jeszcze bardziej nasilać wydzielanie sebum. Do codziennej pielęgnacji wystarczą kosmetyki nawilżające i matujące. Najlepsze są te o formule beztłuszczowej i mające lekką konsystencję, bo nie zatykają porów i nie przyczyniają się do tworzenia zaskórników.
Jaki krem dla młodej skóry?
Krem nie powinien zawierać zbyt wiele silnie działających substancji aktywnych. Może to być jeden kosmetyk do stosowania na noc i na dzień, ale koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym. Nastolatce o cerze normalnej lub sprawiającej problemy tylko sporadycznie (głównie przed miesiączką) wystarczy lekki krem nawilżający, np. z wyciągami z ziół. Przy cerze tłustej i mieszanej bardziej pomocne są kremy jednocześnie nawilżające i matujące. Natomiast do cery łojotokowej i ze skłonnością do trądziku wskazane są kremy z substancjami leczniczymi ze specjalnych serii dla nastolatek.
Cera mieszana to cera nastolatki
Właśnie taką cerę ma większość nastolatek. Jest to odmiana cery tłustej. Skóra na policzkach jest sucha, natomiast czoło, nos i broda, czyli tzw. strefa T, mają skłonność do przetłuszczania się i błyszczenia, łatwo tworzą się na nich zaskórniki. Stosowanie silnie działających kosmetyków antybakteryjnych często powoduje podrażnienia, dlatego cera mieszana potrzebuje kosmetyków nawilżających miejsca przesuszone i matujących partie tłuste. Dobre są preparaty zawierające wyciąg z aloesu, azulan czy kwas glikolowy – regulują pracę gruczołów łojowych i zapewniają odpowiednie nawilżenie naskórka.
Polecany artykuł:
Oczyszczanie i podstawowa pielęgnacja skóry
Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry. Nie wolno myć buzi mydłem drogeryjnym, bo niszczy warstwę ochronną skóry i zmienia jej kwaśny odczyn stanowiący barierę dla bakterii, a zawarte w nim sole wapnia zatykają pory. Dobrze sprawdzają się preparaty, które w połączeniu z wodą tworzą myjącą pianę. Przy skłonnościach do wyprysków należy wybierać preparaty o właściwościach przeciwbakteryjnych. Natomiast cerę tylko tłustą można też umyć bez wody – płynem micelarnym albo mleczkiem o formule beztłuszczowej. Dwa razy w tygodniu warto sięgnąć po silniej działający żel peelingujący do mycia twarzy – głęboko oczyści pory i złuszczy obumarły naskórek.
Staraj się nie dotykać twarzy w ciągu dnia, ponieważ przenosisz na palcach brud i bakterie, a to prowadzi do powstawania nowych zmian.
Po oczyszczaniu twarzy należy przetrzeć skórę tonikiem. To kosmetyk, który nawilża naskórek, przywraca mu prawidłowe pH, wzmacnia jego warstwę ochronną i zwęża pory, a ponadto ma właściwości matujące. Dopiero w tak przygotowaną skórę można wklepać krem zawierający substancje antybakteryjne (np. związki cynku, witaminy z grupy B).
- Raz w tygodniu warto położyć na twarz i dekolt maseczkę złuszczającą martwy naskórek, głęboko oczyszczającą pory i odżywiającą skórę.
Makijaż, czyli sztuka kamuflażu
Pryszcz na nosie bywa dla nastolatki przyczyną prawdziwej rozpaczy. Dlatego w kosmetyczce warto mieć dobry korektor, który pomoże natychmiast zamaskować różne niedoskonałości cery. Nie wolno jednak nadużywać tego typu kosmetyków, ponieważ najczęściej zawierają substancje nie tylko bakteriobójcze, ale też silnie wysuszające skórę.
Zobacz: Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
Na co dzień – delikatny makijaż i niemal niewidoczny, na randkę lub imprezę może być bardziej śmiały i kolorowy. Najważniejszy jednak jest umiar, bo efektowny makijaż to taki, który podkreśla urodę. Dla młodej i kapryśnej cery najlepsze są kosmetyki hipoalergiczne – cienie i tusze niepodrażniające oczu, a podkłady działające antybakteryjnie i niezatykające ujść gruczołów łojowych. Warto wziąć pod uwagę kosmetyki o lekkiej konsystencji, łatwe i szybkie w aplikacji. Makijaż codzienny ''no make-up'' można łatwo uzupełnić przed wieczornym wyjściem. Dodatkowo, lekkie kosmetyki nie pozostawią wrażenia tłustej i brudnej skóry po całym dniu. W walce z trądzikiem pomocne są kosmetyki mineralne, które nie zatykają porów, nie tłuszczą skóry i działają leczniczo.
Polecany artykuł: