Jak zadbać o stopy - praktyczny poradnik pielęgnacji stóp
Jak zadbać o stopy? W końcu są one szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ to na nich opieramy największy ciężar. Najczęściej dbamy jedynie o wygląd paznokci, a zapominamy o odpowiednim nawilżaniu, zdzieraniu martwego naskórka i zapobieganiu odciskom i modzelom. Gdy poczujesz, że stopy czują się i wyglądają źle, wprowadź program szybkiej odnowy. Sprawdź, jak zadbać o stopy.
Spis treści
- Jak zadbać stopy: przygotuj dla nich kąpiel
- Jak zadbać o stopy: wygładź ich skórę
- Nawilżanie skóry stóp
- Jak zadbać o stopy: pamiętaj o paznokciach
- Jak zadbać o stopy: zwalcz najczęstsze problemy
Jak zadać o stopy? Nie jest to najłatwiejsze, bo skóra stóp łatwo się przesusza, bo choć jest gruba, ma mało gruczołów łojowych, za to dużo potowych. Na piętach i paluchach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, tworzą się w nim pęknięcia, które mogą sięgać aż do skóry właściwej i przysparzać bólu przy chodzeniu. Kiedy więc zbliża się pora, że można będzie odsłonić stopy, trzeba im się przyjrzeć i naprawić zaniedbania.
Jak zadbać stopy: przygotuj dla nich kąpiel
Do miski z ciepłą wodą dodaj garść soli kosmetycznej. Najlepsze są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w składniki mineralne, ale może też być zwykła sól kuchenna. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, ujędrnia skórę.
Jeśli nie lubisz kąpieli solnych, możesz do wody dolać trochę płynu pod prysznic lub kilka kropli oliwy, olejku o właściwościach nawilżających – chodzi o to, by zmiękczyć naskórek i zrelaksować się. Nie trzymaj stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut, bo skóra i paznokcie za bardzo rozmiękną.
Jak zadbać o stopy: wygładź ich skórę
Osusz stopy i patyczkiem do pedicure odsuń skórki, a rozpulchniony naskórek wygładź drobnoziarnistą tarką lub peelingiem. Najlepiej użyj peelingu przeznaczonego specjalnie do stóp.
Są to preparaty zwykle zawierające drobiny pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki – polerują naskórek, jednocześnie go odżywiając. Na koniec posmaruj stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Nanieś go na skórę i wmasuj. Głaszcz stopy, uciskaj kciukami. Nie śpiesz się – taki masaż dodatkowo poprawi krążenie i wspaniale odpręży.
Czytaj też:
Bolesny problem: pękające pięty
Skarpetki złuszczające do stóp: jak je stosować?
Pedicure: jak go zrobić w 5 krokach?
Nawilżanie skóry stóp
Przesuszona skóra stóp ma tendencje do szybkiego rogowacenia, więc żeby temu zapobiec, dbaj o jej dobre nawilżenie. Rano użyj kremu natłuszczającego, który odbuduje płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiegnie jej wysuszaniu. Natomiast wieczorem na umyte stopy nałóż odżywczą maskę, poczekaj, aż się wchłonie, i załóż bawełniane skarpety. Kiedy rano je zdejmiesz, przekonasz się, że skóra jest gładka, miękka i nawilżona.
Jak zadbać o stopy: pamiętaj o paznokciach
Do obcinania paznokci najbardziej odpowiednie są cążki mające zaokrągloną powierzchnię tnącą. Dzięki temu nie powodują pękania płytki, która jest znacznie twardsza niż u rąk.
Skróć paznokcie tak, by odrobinę wystawały poza opuszki palców – mają je bowiem chronić przed urazami. Boki płytki opiłuj, lekko je zaokrąglając – ale ostrożnie, bo jeśli zrobisz to zbyt głęboko, paznokcie zaczną boleśnie wrastać w ciało. Następnie usuń zgrubiały naskórek ścierając go specjalną tarką.
Nie używaj pumeksu, bo jego porowata struktura stwarza doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii. Jeżeli naskórek jest popękany, ścieraj go przesuwając tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać.
Czytaj też: Jak dbać o paznokcie?
Jak zadbać o stopy: zwalcz najczęstsze problemy
Odciski i nagniotki to zrogowacenia skóry w kształcie stożka, które wbijają się w ciało niczym gwóźdź. Tworzą się zwykle w miejscach, w których stopa jest stale uciskana przez but.
Co zrobić?
Wymocz stopy, osusz je i naklej na odcisk plaster lub posmaruj go płynem na odciski. Po 2–3 dniach znów wymocz stopy i zetrzyj tarką lub pumeksem zrogowaciałą skórę wokół odcisku – jego rdzeń powinien dać się usunąć podczas tego zabiegu. Jeśli nie, powtórz całą procedurę lub zgłoś się po profesjonalną poradę do lekarza podologa.
Czytaj też: Jak przynieść ulgę zmęczonym nogom?
Pękające pięty najczęściej są następstwem mocnego przesuszenia i szybkiego rogowacenia naskórka. Pęknięcia mogą się też tworzyć z powodu niedoboru witamin, głównie witaminy A.
Czytaj też: Akcesoria do stóp - przegląd najważniejszych
Co zrobić?
Po codziennym wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej lub płynu do kąpieli i delikatnym starciu zrogowaciałego naskórka wmasuj w pięty krem gojący pęknięcia albo zawartość kapsułki z witaminą A+E, a następnie załóż bawełniane skarpetki. Pod wpływem ciepła, krem lub zawartość ampułki łatwiej wnikną w skórę.
Pocące się stopy to zwykle skutek spędzania wielu godzin w ciepłych butach. Skóra wtedy nie oddycha i jest stale wilgotna, co stwarza sprzyjające warunki do infekcji grzybiczych.
Co zrobić?
Wymocz stopy w kąpieli ziołowej (np. napar z kory dębu zmniejsza potliwość, z szałwii działa odkażająco). Dokładnie osusz skórę i posmaruj preparatem ograniczającym potliwość. Codziennie stosuj dezodorant do stóp, a jeśli nosisz zakryte buty, używaj też talku, który wchłania wilgoć. W ciągu dnia, np. w pracy, zmieniaj obuwie na lżejsze. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki grzybicy – pęcherzyki na podeszwach i między palcami – po każdym umyciu stóp smaruj skórę preparatem przeciwgrzybiczym, np. z olejkiem z drzewa herbacianego.
Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp - rodzaje
miesięcznik "Zdrowie"