Skarpetki złuszczające do stóp - jak je stosować?
Skarpetki złuszczające do stóp to alternatywa dla pumeksu, tarek i frezarek. Foliowe skarpetki zakłada się na godzinę, a przez następnych kilka dni można obserwować, jak złuszcza się gruba i pożółkła skóra. Jest to jednak metoda przeznaczona dla osób, których skóra jest zdrowa i odporna na podrażnienia. Dowiedz się, jak i kiedy stosować skarpetki złuszczające z kwasami.
Spis treści
- Jak działają skarpetki złuszczające?
- Jak używać skarpetek złuszczających?
- Dla kogo przeznaczone są skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające do stóp to skarpetki z cienkiego plastiku, często przezroczystego lub białego koloru, nasączone kosmetykiem w formie żelu. Składniki aktywne mieszanki kosmetycznej, to przede wszystkim kwasy owocowe oraz substancje nawilżające, np. alantoina. Skarpetki należy włożyć na stopy na czas określony przez producenta, a następnie dokładnie umyć skórę i nawilżyć. Większość producentów zaleca trzymanie skarpetek na stopach przez jedną lub dwie godziny.
Zrogowaciałe, suche, niezadbane stopy często bywają powodem wstydu. Budzą nieprzyjemne skojarzenia, takie jak brak higieny, odór, ale przede wszystkim lenistwo właściciela. Złuszczanie to pierwszy punkt na liście rzeczy, które należy zrobić, aby stopy szybko odzyskały piękny i zdrowy wygląd. Skarpetki złuszczające, w przeciwieństwie do tarek i pumeksu, nie podrażniają skóry. Wystarczy je założyć i potrzymać na skórze, a następnie obserwować, jak skóra złuszcza się samoistnie. Skarpetki dostępne w drogeriach i aptekach zawierają niewielkie stężenie kwasu, dlatego ich działanie jest w pełni bezpieczne.
Jak działają skarpetki złuszczające?
Za efekt złuszczający naskórek odpowiadają w skarpetkach kwasy owocowe, najczęściej kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy lub kwas cytrynowy. Są one jedną z najpopularniejszych metod na uzyskanie gładkiej skóry. Złuszczanie nie następuje od razu, ale trwa około tygodnia - naskórek zaczyna się powoli ścierać dopiero następnego dnia. Podczas tego procesu skóra jest bardziej narażona na promienie słoneczne. Dlatego też zabiegi z kwasami polecane są jesienią i zimą, kiedy ciało nie jest wystawione na mocne promieniowanie UV. Jeśli latem sięgniesz po skarpetki złuszczające, pamiętaj, aby użyć kremu z wysokim filtrem SPF. Drugim zadaniem skarpetek do stóp jest nawilżenie i natłuszczenie skóry. Za ten efekt odpowiadają składniki takie jak alantoina, mocznik i olej rycynowy, które posiadają działanie nawilżające i regenerujące. Po tygodniu, kiedy proces złuszczania zostanie zakończony, sięgnij po własne nawilżacze, żeby jak przedłużyć wygładzenie naskórka.
Polecany artykuł:
Jak używać skarpetek złuszczających?
Skarpetki należy założyć i trzymać na stopach przez czas dokładnie określony przez producenta (wytyczne znajdziesz na każdym opakowaniu). Jeśli skóra nie ma skłonności do alergii i dobrze toleruje kwasy, można wybrać górną granicę czasu. W skarpetkach można chodzić i normalnie się ruszać.
Staraj się nie obdzierać odpadającego naskórka, by nie podrażnić, nie zranić skóry. Czekaj, aż skóra sama odpadnie.
Skarpetki należy nałożyć na mokre lub nawet namoczone przez 10 minut w wodzie stopy. Po zdjęciu skarpetek złuszczających trzeba dokładnie umyć skórę i wytrzeć stopy do sucha. Przez tydzień po zabiegu nie zaleca się używania peelingów do stóp, pumeksu, ścierających gąbek itp. Należy za to często nawilżać stopy kremem lub oliwką. Martwy naskórek zacznie odpadać w ciągu kilku najbliższych dni.
Dla kogo przeznaczone są skarpetki złuszczające?
Po skarpetki należy sięgać, gdy skóra stóp jest sucha, zrogowaciała, twarda, ma białawy lub żółty odcień. Skarpetki złuszczające można stosować jako element domowego pedicure lub część regularnej pielęgnacji raz w miesiącu. Gładkie stopy należy codziennie nawilżać kremem lub olejkiem dla podtrzymania efektu.