Kosmetyki przeciwpotne do stóp: rodzaje

2018-05-31 7:00

Kosmetyki przeciwpotne do stóp sprawdzają się nie tylko w ciepłe dni, lecz również wtedy, gdy stopy nadmiernie się pocą z przyczyn zdrowotnych. Jeśli narzekasz na wiecznie spocone stopy sprawdź, jakie jest działanie kosmetyków przeciwpotnych do stóp, poznaj ich rodzaje i dowiedz się, co mają w składzie i czym kierować się podczas zakupów.

Kosmetyki przeciwpotne do stóp: rodzaje
Autor: thinkstockphotos.com Kosmetyki przeciwpotne do stóp często mają formę sprayu.

Spis treści

  1. Zobacz, jaki masz rodzaj stóp [WIDEO]
  2. Kosmetyki przeciwpotne do stóp: rodzaje

Kosmetyki przeciwpotne do stóp pomagają niezależnie od tego, czy stopy pocą się z przyczyn zdrowotnych, czy z powodu zbyt wysokiej temperatury. W każdej z tych sytuacji mechanizm wydzielania potu jest bowiem identyczny.

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry stóp znajduje się blisko 300 gruczołów potowych ekrynowych, które pod wpływem różnorakich bodźców produkują pot, wydzielany następnie na zewnątrz. Składniki potu ekrynowego to przede wszystkim woda (jest jej aż 99 proc.), a także mocznik, kwas mlekowy, jony sodu, magnezu, chloru, wapnia i potasu.

Sam pot nie pachnie – nieprzyjemny zapach pojawia się dopiero po pewnym czasie, na skutek działania bakterii, które go rozkładają. Ale nawet jeśli zdążysz umyć stopy zanim pojawi się brzydki zapach, uczucie wilgoci w butach nie jest niczym miłym. Wtedy z pomocą przychodzą kosmetyki przeciwpotne do stóp, z pomocą których można zmniejszyć tę przypadłość.

Czytaj też: Domowe kosmetyki do stóp - zrób to sama

Zobacz, jaki masz rodzaj stóp [WIDEO]

Kosmetyki przeciwpotne do stóp: rodzaje

Wybór kosmetyków, które zmniejszają przykre uczucie wilgotnych stóp, jest dość duży. W dodatku oferowane są one pod różnymi postaciami, co sprawia, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto jednak wiedzieć, że różnią się one od siebie nie tylko rodzajem opakowania i postacią, w jakiej zamknięte są składniki aktywne, lecz również właściwościami. Niektóre z nich tylko maskują przykry zapach i lekko osuszają stopy, inne blokują wydzielanie potu w tych okolicach, jeszcze inne mają dodatkowo właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Przyjrzymy się więc bliżej najczęściej spotykanym rodzajom kosmetyków przeciwpotnych do stóp.

Dezodorant do stóp

W przeciwieństwie do dezodorantów przeznaczonych do nakładania pod pachy, ten do stóp występuje niemal wyłącznie w postaci sprayu (bardzo rzadko spotykane są dezodoranty do stóp w kremie lub żelu). Ma za to podobne właściwości: odświeża skórę i nadaje jej zapach, nie hamując jednak przy tym wydzielania potu. Niektóre dezodoranty zawierają również substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Antyperspirant do stóp

Jego inna nazwa to reduktor potu – w kremie, sprayu, żelu. Antyperspiranty zmniejszają ilość wydzielanego potu, tworząc na skórze coś w rodzaju żelu, który blokuje przewody wyprowadzające pot. Ta chemiczna blokada działa tylko przez pewien czas i usuwana jest podczas mycia, lub po bardzo silnym spoceniu się.

Niektóre antyperspiranty zwężają dodatkowo gruczoły ujść potowych, przez co na zewnątrz wydzielane są mniejsze ilości potu. Antyperspiranty do stóp najczęściej zawierają chlorek, chlorowodorek glinu lub też kompleksy aktywne powstałe na jego bazie. Ich stężenie jest różne, w zależności od tego, czy jest to antyperspirant dostępny w drogerii, czy też zarejestrowany jako lek OTC lub jako lek dostępny wyłącznie na receptę.

Niektóre antyperspiranty dodatkowo mają w składzie substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, np. olejek z drzewa herbacianego. Warto wiedzieć, że antyperspiranty nie zawsze stosuje się tak samo. Klasyczne antyperspiranty nakłada się rano, te zarejestrowane jako leki OTC natomiast na noc (rano należy zmyć je ze skóry),

Krem przeciw nadmiernej potliwości stóp

Działanie takich kremów jest nieco podobne do sposobu, w jaki działają antyperspiranty: w wielu z nich są substancje hamujące wydzielanie potu (m.in. chlorowodorek glinu i urotropinę). Zawierają one również składniki antybakteryjne i antygrzybiczne, m.in. clotrimazol.

Jednak w odróżnieniu od antyperspirantów mają one dodatkowo działanie pielęgnacyjne: niektóre, dzięki dodatkowi wosku pszczelego natłuszczają zbyt suchą, pękającą skórę, inne mają dodatek mentolu, który daje przyjemne uczucie odświeżenia. Warto zwrócić uwagę na te składniki, dobierając krem do potrzeb skóry stóp.

Talk przeciwpotny do stóp

Większość z nich ma formę proszku (choć dostępne są również pudry i talki w formie kremu). W ich składach są natomiast różne składniki. Podstawą niektórych związki cynku, w innych jest ałun lub sole glinu, które zmniejszają aktywność gruczołów potowych i mają lekkie działanie wysuszające.

Do niektórych dodaje się również ekstrakty z ziół, w tym szałwii lekarskiej, a także mentol. Środki dostępne na zalecenie lekarza mają w składzie również silne substancje grzybobójcze. Różny jest również sposób ich stosowania. Niektóre z nich stosuje się codziennie, zasypując umytą i osuszoną skórę, inne wystarczy nałożyć na kilka godzin raz na pół roku.

Wkładki cynamonowe do butów

Można je stosować dodatkowo lub wręcz jako jedyny środek zapobiegawczy – zawierają olejek eteryczny z cynamonu, który działa antyseptycznie, a jednocześnie delikatnie zwęża ujścia gruczołów potowych.

Mydło przeciw poceniu stóp

Myje, a także działa antybakteryjnie i zmniejsza potliwość – takie działanie zawdzięcza oczywiście składowi, w którym główną rolę grają zioła o działaniu przeciwpotliwym, dezynfekującym, odświeżającym i pielęgnacyjnym: szałwia, mięta, rumianek, krwawnik.

By wzmocnić działanie mydła, należy namydlić nim stopy, uwzględniając przestrzeń między palcami, a następnie pozostawić na skórze przez dwie-trzy minuty i dopiero wtedy spłukać.

Sól do stóp

Dodatek do codziennych kąpieli stóp ze skłonnością do nadmiernego pocenia się. Taką kąpiel warto robić po wieczornym prysznicu lub kąpieli w wannie, wsypując dwie nakrętki soli do miednicy i zalewając chłodną, ale nie zimną wodą, a następnie zanurzając w niej stopy na piętnaście minut.

W soli znajdują się substancje hamujące pocenie, w tym siarczan glinowo-potasowy, a także składniki zmniejszające obrzęki i dające uczucie odprężenia, takie jak olejek miętowy czy wyciąg z mięty.

Warto wiedzieć

Dostępne powszechnie preparaty przeciwpotliwe do stóp zazwyczaj są skuteczne, może się jednak zdarzyć, że nie poradzą sobie z problemem nadpotliwości wywołanej chorobą. Wówczas niezbędna jest pomoc specjalisty oraz odpowiednie leczenie.