Substancje aktywne
Keratyna, kreatyna i kreatynina - niby wszystkie te terminy są dość dobrze znane, a jednak do pomyłek dochodzi dość często. Bywa, że wyszukiwarki błędnie podpowiadają nam informacje, uznając, że zrobiliśmy w słowie literówkę. Chcemy dziś skupić się na keratynie, przyjaciółce skóry i jej przydatków. Warto zacząć od tego, czym keratyna nie jest.
Maść cynkowa kosztuje zaledwie kilka złotych, skutecznością i szybkością działania przewyższa wiele drogich specyfików. W dodatku przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Właśnie dlatego warto mieć w domowej apteczce choć jedno opakowanie maści cynkowej lub jej młodszej siostry - pasty cynkowej.
Aceton jest bezbarwny, ale wyróżnia go mocny i bardzo charakterystyczny zapach. Kojarzony jest między innymi ze zmywaczami do paznokci. Aceton to bowiem nie tylko popularny rozpuszczalnik wykorzystywany na budowach, ale i środek znajdujący zastosowanie jako aceton kosmetyczny. Poznaj więcej właściwości acetonu i dowiedz się, czy jest szkodliwy!
Kwas salicylowy ma liczne właściwości i wykazuje działanie lecznicze. Dlatego znalazł zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale także w kosmetyce. Jako składnik kosmetyków można stosować kwas salicylowy na twarz, na trądzik. Jakie właściwości ma jeszcze kwas salicylowy? Jak stosować kwas salicylowy? Sprawdź!
Retinol to najlepiej przebadany składnik kosmetyków. Jest bardzo wysoko ceniony przez ich producentów, ponieważ naprawdę potrafi zdziałać cuda dla urody. Zobacz, jakie jest działanie retinolu w kosmetykach.
Gliceryna często występuje w składzie kosmetyków, ponieważ pozytywnie wpływa na ich konsystencję i trwałość. Silnie i dogłębnie nawilża i regeneruje skórę. Dowiedz się, jakie właściwości zdrowotne ma gliceryna i jakie znajduje zastosowanie - nie tylko w kosmetyce.
Równowaga PEH to rodzaj pielęgnacji włosów, mający im zapewnić niezbędne do zdrowego wzrastania składniki. O jakie konkretnie substancje w równowadze PEH chodzi, w jaki sposób działają one na kondycję i wygląd włosów oraz w jakich ilościach je stosować?
Ałun to minerał znany bardziej jako "kamyk po goleniu". Jego działanie, hamujące krwawienie i antybakteryjne, znane jest od wieków. Tradycyjnie ałun używany był do nacierania skóry po goleniu, do tamowania krwi i eliminacji zapachu potu. Dziś, w dobie przesytu chemicznymi, nie zawsze zdrowymi kosmetykami, ałun wraca do łask. Poznaj zastosowanie ałunu i dowiedz się, jak go używać.
Każda skóra, niezależnie od rodzaju, potrzebuje nawilżania, dlatego kremy nawilżające są podstawą codziennej pielęgnacji. Jak działają i które składniki sprawiają, że krem rzeczywiście nawilża skórę?
Mocznik, choć znany jest od dawna, dopiero kilka lat temu wdarł się przebojem do receptur kosmetyków jako składnik, który poradzi sobie z wieloma problemami skóry. Poznaj właściwości i zastosowanie mocznika w kosmetykach!
Olejek arganowy dawniej szczególnie popularny był w Maroku - stanowił ważny składnik diety i środek pielęgnacyjny. Teraz właściwości olejku arganowego doceniły też nowoczesne światowe firmy kosmetyczne, wykorzystując go w produktach do włosów i do twarzy. Kropla olejku arganowego potrafi zdziałać więcej niż najlepszy krem lub odżywka. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ten naturalny olej.
Wazelina to uniwersalny produkt, którego właściwości sprawiają, że znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Tłusta pasta wykorzystywana jest przez kobiety na całym świecie. Wazelina doskonale nawilża spierzchnięte usta, łagodzi podrażnione skórki przy paznokciach, wygładza łokcie i kolana. Jest również doskonałą bazą do tworzenia domowych kosmetyków.
Pszczoły produkują nie tylko smaczny miód. Pozostałe produkty pszczele: mleczko pszczele, propolis, wosk pszczeli i pierzga (pyłek kwiatowy utrwalony przez pszczoły) także znajdują szerokie zastosowanie. Między innymi jako cenne składniki kosmetyków.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka są hitem pielęgnacyjnym od wielu lat. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłym właściwościom pielęgnacyjnym tego składnika. Śluz ślimaka ma przede wszystkim właściwości gojące - wspomaga gojenie się ran, zmian trądzikowych i podrażnień. Doskonale wygładza i ujędrnia skórę, również naznaczoną procesem starzenia.
Talk to jeden z minerałów najczęściej występujących w składzie kosmetyków. Mimo to nadal jest kojarzony głównie z… pupą niemowlęcia. Kiedy talk może uratować nam życie, a kiedy jest groźny dla zdrowia? Sprawdź, czy lepiej mieć go zawsze pod ręką, czy wyrzucić do kosza.
Panthenol to składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy, balsamy, czy szampony do włosów. Panthenol wykazuje właściwości gojące i regenerujące uszkodzony i wysuszony naskórek, pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci, leczy oparzenia słoneczne. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma panthenol i w jakich kosmetykach można znaleźć tę substancję.
Dziegieć, zwany także smołą drzewną, to ciemna, prawie czarna, lepka i tłusta maź pozyskiwana z drewna i jego pochodnych, od pradawnych czasów wykorzystywana przede wszystkim w lecznictwie. Choć jest skuteczny, jego stosowanie może mieć też negatywne skutki dla organizmu. Przeczytaj, co warto wiedzieć o dziegciu: jakie są jego rodzaje i zastosowanie i dowiedz się, w jakich produktach znajdziemy dziegieć.
Tlenek cynku to minerał powszechnie stosowany w kosmetyce, lecznictwie oraz przemyśle. Tlenek cynku znany i wykorzystywany był już tysiące lat temu – chociażby jako maść cynkowa, którą do dziś z powodzeniem stosuje się na trądzik, ale i na wiele innych zmian skórnych. Charakterystyczne białe, gęste kremy i zasypki do niemowlęcej pupy zawierają właśnie tlenek cynku. Gdzie jeszcze znajdziemy tę substancję i jakie dokładnie ma właściwości i zastosowanie tlenek cynku, także w kosmetyce?
Elastyna jest białkiem produkowanym przez organizm człowieka. Niestety, po 25. roku życia wytwarzanie elastyny zatrzymuje się, a około 50-tki wszystkie wytworzone włókna zanikają. Elastyna zapewnia skórze gładkość i jędrność, dlatego stanowi składnik wielu kosmetyków do cery dojrzałej (i nie tylko). Poznaj działanie i właściwości elastyny i dowiedz się, w jaki sposób wykorzystuje się ją w kosmetyce.
Lanolina już od wieków wykorzystywana jest w kosmetyce i farmaceutyce. Lanolina stanowi ważny składnik maści, stosowana jest przy produkcji środków opatrunkowych, a nawet środków do prania czy błyszczyków, pomadek, balsamów do ciała, kremów nawilżających. To naturalny wosk, który zawdzięczamy... owcom. Poznaj właściwości i zastosowanie oraz rodzaje lanoliny kosmetycznej i dowiedz się, gdzie ją kupić.
Alantoina w kosmetyce wykorzystywana jest od dawna - przede wszystkim dzięki swoim właściwościom łagodzącym podrażnienia i działaniu przeciwzapalnym. Alantoinę wykorzystuje się w wielu preparatach przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przeczytaj, w jakich produktach znajdziesz alantoinę i kiedy warto po nią sięgnąć.
Więcej z działu Kosmetyki
Materiał sponsorowany