Talk kosmetyczny: właściwości i zastosowanie
Talk to jeden z minerałów najczęściej występujących w składzie kosmetyków. Mimo to nadal jest kojarzony głównie z… pupą niemowlęcia. Kiedy talk może uratować nam życie, a kiedy jest groźny dla zdrowia? Sprawdź, czy lepiej mieć go zawsze pod ręką, czy wyrzucić do kosza.

Spis treści
Talk najprawdopodobniej znajdziesz w swojej kosmetyczce, choć może o tym nie wiesz - warto jednak przeczytać skład pudru, tuszu do rzęs lub suchego szamponu.
Talk: właściwości
Talk jest minerałem naturalnie występującym w naturze. Ze względu na swoją wyjątkową miękkość otrzymuje się z niego proszek, który następnie wykorzystywany jest do produkcji farmaceutyków i kosmetyków. Nadaje im wygodniejszą w użytku konsystencję, zapewnia przyczepność, jak również wpływa na intensywność barw.
Stosowanie talku, jak w przypadku każdego produktu, ma swoje wady i zalety. Można spotkać się z mitem, jakoby talk miał działanie rakotwórcze. Żadne ze współcześnie przeprowadzonych badań jednak tego nie wykazały. Oczywiście, talk zatyka pory i wysusza skórę, ale są to jego właściwości, które wykorzystuje się w konkretnych celach. Stosowany w nadmiarze może blokować skórze dostęp do tlenu, dlatego najlepiej sięgać po niego tylko wtedy, gdy jest bardzo potrzebny.
Czytaj też:
Jakie kosmetyki do skóry dziecka wybrać?
Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić?
Ałun: działanie i zastosowanie
Talk: zastosowanie
Przede wszystkim, talk leczy otarcia skóry i spowalnia rozwój zapaleń. Z tego powodu jest wykorzystywany jako zasypka dla niemowląt. Istnieje wiele innych sposobów na wykorzystanie talku, o których mało kto by pomyślał.
1. Talk jako suchy szampon
Sięgnij po niego, kiedy nie masz czasu umyć włosów. Posyp dłonie talkiem i wetrzyj w skórę głowy. Odczekaj 10 minut, a następnie dokładnie wyczesz głowę. Oczyść szczotkę z talku. Włosy uzyskają lekko matowy wygląd, ale będą wyglądać na czyste.
2. Talk jako dezodorant do stóp
Dobre rozwiązanie, jeśli stopy mają skłonność do pocenia się. Rano nałóż talk na dłonie i wetrzyj w czyste stopy. Wieczorem pamiętaj o nasmarowaniu stóp kremem, ponieważ talk wysusza skórę.
3. Talk jako pomocnik depilacji
Przed depilacją woskiem skóra nóg, pach czy innej części ciała powinna być sucha i gładka, żeby wosk miał dobrą przyczepność. Wystarczy więc, że delikatnie oprószysz skórę talkiem. Dzięki temu depilacja będzie prostsza, a jej efekt bardziej zadowalający.
4. Talk do rzęs
Podobno to stara sztuczka makijażystów gwiazd. Nałóż pierwszą warstwę tuszu na rzęsy. Następnie czystą szczoteczką (może to być szczotka po starym tuszu, którą umyjesz mydłem) nałóż na rzęsy talk i kontynuuj malowanie tuszem. Sprawi to, że kosmetyk lepiej przywrze do rzęs i dłużej się na nich utrzyma. Dobry trick na wieczorne wyjście!
5. Talk zamiast pudru
Korzystaj z tego jedynie, jeśli musisz, bo np. skończył ci się puder i nie masz niczego innego pod ręką. Ze względu na swoje właściwości matujące talk może posłużyć jako puder dla osób o jasnej karnacji. Będzie idealny, jeśli chcesz zmatowić niewielkie partie w strefie T. Niestety przy częstym stosowaniu zatyka pory.
6. Talk jako zasypka
Wrzuć wieczorem do każdego buta po dwie łyżki stołowe talku i wysyp je rano. Talk wchłonie wilgoć i zahamuje rozwój bakterii, więc buty zachowają świeżość na dłużej. To samo możesz uczynić z rękawicami do boksu.
Talk: zamienniki
Talk rzadko uczula, jeśli jednak zauważysz niepożądane skutki jego stosowania na swojej skórze, możesz sięgnąć po zamiennik. Składniki pochodzenia roślinnego, takie jak skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana oraz puder ryżowy posiadają podobne działanie do talku kosmetycznego.
Polecany artykuł:
