Krem ze śluzem ślimaka na trądzik, zmarszczki. Właściwości śluzu ślimaka

2018-07-19 9:07

Kosmetyki ze śluzem ślimaka są hitem pielęgnacyjnym od wielu lat. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłym właściwościom pielęgnacyjnym tego składnika. Śluz ślimaka ma przede wszystkim właściwości gojące - wspomaga gojenie się ran, zmian trądzikowych i podrażnień. Doskonale wygładza i ujędrnia skórę, również naznaczoną procesem starzenia.

Krem ze śluzu ślimaka na trądzik, zmarszczki. Właściwości śluzu ślimaka
Autor: Thinkstockphotos.com Śluz ślimaka wykorzystywany jest w kremach i zelach do pielęgnacji skóry. Śluz ślimaka stosuje się na zmarszczki, trądzik i niegojące się rany

Spis treści

  1. Ślimak ślimakowi nierówny
  2. Co zawiera śluz ślimaka? Wielka czwórka
  3. Działanie śluzu ślimaka na skórę
  4. Śluz ślimaka - pozyskiwanie
  5. Właściwości śluzu ślimaka
  6. Kremy ze śluzem ślimaka

Niepozornego ślimaka o wdzięcznej nazwie Helix aspersa Muller (brunatny ślimak ogrodowy) po raz pierwszy opisano naukowo dopiero w 18. wieku. Jednak lecznicze właściwości jego śluzu znane były dużo wcześniej - przez tysiące lat wykorzystywano go do leczenia oraz pielęgnacji skóry w wielu kulturach. Używał go i Hipokrates w starożytnej Grecji (lecząc nim ostry kaszel, trudno gojące się rany i wrzody), i afrykańskie plemiona, i Indianie zamieszkujący tereny Ameryki Południowej.

Ślimak ślimakowi nierówny

Helix aspersa Muller to pochodzące z Afryki hodowlane ślimaki, dużo mniejsze od polskiego winniczka – przeciętnie mierzą 3 cm i ważą od 10 do 15 g. Ich charakterystyczną cechą jest to, że gruczoły w ich odnóżach produkują duże ilości dwóch rodzajów śluzu.

  • Pierwszy z nich to limozyna - ciągnący się, dobrze widoczny mokry ślad, który dla ludzi nie ma praktycznie żadnej wartości.
  • Drugi to kryptozyna. Ślimakom służy do zabezpieczania i regeneracji delikatnych tkanek, które podczas poruszania się ulegają uszkodzeniu w kontakcie z twardą powierzchnią. Ze względu na swoje właściwości bardzo cenna jest również w pielęgnacji.

Badania naukowe nad właściwościami śluzu rozpoczęto już w XIX wieku, jednak przerwano i dopiero pod koniec XX wieku zaczęto wykorzystywać go jako składnik kosmetyków. Świat medycyny i kosmetyki odkrył go na nowo w latach 80. ubiegłego wieku, za sprawą pana nazwiskiem Bascunan, właściciela farmy w Chile, na której hodowano ślimaki z gatunku Helix Aspersa Muller. Praca była ciężka i wymagająca, bo nie używano żadnych maszyn. Mimo tego dłonie hodowcy były miękkie i gładkie, a przecięty przypadkowo naskórek następnego dnia wyglądał jak nowy. Gdy ojcu zaczął pomagać młodszy syn, po kilku dniach ciągłego kontaktu ze ślimaczym śluzem stare blizny na jego dłoniach zaczęły stopniowo znikać. Sprawą zainteresował się najstarszy syn hodowcy, Fernando Bascunan Ygualt, z zawodu lekarz. Zapoczątkowane przez niego na nowo badania niezbicie udowodniły, że wyciąg ze śluzu ślimaków ma niezwykłe i cenne dla skóry właściwości. W 2006 roku standaryzowany ekstrakt ze śluzu ślimaka wpisany został do rejestrów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) jako snail secretion filtrate.

Co zawiera śluz ślimaka? Wielka czwórka

Co takiego znajduje się w śluzie ślimaka? Badacze zgłębiający tajemnice jego składu odkryli, że zawiera on mnóstwo substancji o udowodnionym działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym, w bardzo korzystnych dla skóry proporcjach. Cztery najważniejsze to elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina.

Ale w kryptozynie są także przeciwutleniacze, witaminy, oligoelementy, proteiny o różnych masach cząsteczkowych, antyproteazy, mukopolisacharydy (organiczne związki chemiczne z grupy glikozoaminoglikanów). Zawiera on także naturalne antybiotyki, skuteczne m.in. przeciw bakteriom Eschrichia Coli, Staphylococcus Aureus i Pseudomona Aeruginosa, które najczęściej występują w przebiegu infekcji skórnych. W śluzie są też glikokoniugaty, czyli czynniki wzrostu aktywności fibroblastów (komórek skóry), co ma bezpośredni wpływ na funkcje skóry: zwiększa ilość fibroblastów, stymuluje proces syntezy nowego kolagenu, zapewnia odpowiedni poziom kwasu hialuronowego, ułatwia też migrowanie keratynocytów, co przyczynia się do szybszego gojenia ran i uszkodzeń.

Działanie śluzu ślimaka na skórę

Te wszystkie składniki zapewniają szerokie spektrum działania śluzu. Jego najważniejszym efektem jest szybka regeneracja skóry. Ekstrakt działa na uszkodzony kolagen, dostarczając mu cząsteczki hemocyjaniny, bogatej w tlen, który pomaga tworzyć nowe włókna kolagenu i kształtować podskórną sieć strukturalną. Dzięki temu kosmetyki zawierające śluz ślimaka są skuteczne w przypadku wielu różnych problemów skórnych, od trądziku młodzieńczego, przez przebarwienia, blizny, rozszerzone naczynka, po zmarszczki.

Ze względu na działanie bakteriobójcze ekstrakt ze ślimaka sprawdza się w przypadku cer problematycznych, trądzikowych, pozwalając uniknąć zakażeń i nadkażeń bakteryjnych. Z dobroczynnego działania kryptozyny skorzystają jednak nie tylko cery problemowe. Ma ona właściwości antyoksydacyjne oraz proliferacyjne (czyli wspomaga procesy namnażania się komórek), dzięki czemu odpowiednia jest dla wszystkich typów skóry, stymulując procesy odnowy i poprawiając strukturę. Dodatkowo zawarty w śluzie ślimaka kwas glikolowy ma działanie rozjaśniające i peelingujące. Wszystkie składniki kryptozyny są naturalne, dzięki czemu są bardzo dobrze tolerowane przez cery alergiczne – jeśli nawet po zastosowaniu kremu ze śluzem ślimaka pojawi się uczulenie, to dotyczy któregoś ze składników dodatkowych, a nie kryptozyny.

Śluz ślimaka - pozyskiwanie

Śluz uzyskiwany jest wyłącznie ze zdrowych mięczaków hodowlanych na fermach, pod ścisłą kontrolą. Proces nie jest prosty i wymaga użycia skomplikowanej technologii. Ślimaki większość czasu spędzają w parku hodowlanym, żywiąc się roślinami. Proces pozyskania śluzu trwa kilka dni, w trakcie których ślimaki poddawane są procesowi oczyszczania, a bezpośrednio przed całym zabiegiem – delikatnej stymulacji, podczas której wydzielają kryptozynę. Wszystko odbywa się bez uszczerbku dla ślimaków (w przeciwnym razie zaczynają one wydzielać szkodliwe dla skóry toksyny i śluz staje się bezwartościowy).

Z jednego ślimaka można jednorazowo uzyskać nie więcej, niż łyżeczkę śluzu. Potem wracają do parku hodowlanego, gdzie regenerują się przez minimum dwa tygodnie. W czasie, gdy ślimaki odpoczywają, zebrany śluz poddawany jest skomplikowanym procesom technologicznym: oczyszczaniu, standaryzacji i obróbki. Trwa to aż do momentu uzyskania ekstraktu o wysokiej czystości (usuwane są wszystkie patologiczne mikroorganizmy) i jakości.

Warto wiedzieć

Właściwości śluzu ślimaka

  • Zmniejsza skłonność do alergii i uczuleń.
  • Pomaga w pielęgnacji i leczeniu skóry z trądzikiem młodzieńczym (sprawdza się także przy trądziku różowatym).
  • Nawilża i ujędrnia.
  • Przyspiesza gojenie się ran.
  • Regeneruje skórę.
  • Zwalnia proces starzenia się skóry, wygładza zmarszczki, zapobiega przedwczesnemu tworzeniu się kolejnych.
  • Wygładza blizny i zmniejsza widoczność rozstępów.
  • Wspomaga leczenie żylaków.

Kremy ze śluzem ślimaka

Pierwszy krem ze śluzem ślimaka pojawił się w sprzedaży w 1995 roku. Od tego czasu powstało wiele produktów z dodatkiem kryptozyny, w tym również szampony i odżywki do włosów. Warto jednak wiedzieć, że krem kremowi nierówny: pełnię właściwości śluzu wykorzystują tylko te, zawierające znaczną jego ilość.

Ponieważ sam proces hodowli ślimaków, jak uzyskania (i obróbki) śluzu jest czasochłonny i dość kosztowny, kosmetyki te nie są tanie – ale za to skuteczne. Cena to jedno z kryteriów, jakie warto brać pod uwagę przy zakupie. Ponieważ producenci próbują czasem nieuczciwie wykorzystać popularność tego składnika, warto sprawdzać, czy jest on wymieniony w składzie produktu na opakowaniu, i na której pozycji (im bliżej początku listy, tym więcej jest go w składzie).